fbpx
Conferences

"גיוס המונים הוא חלק מהעתיד ומשמש אלטרנטיבה למערכת הבנקאות"

אסף גרינפלד, יו"ר קבוצת headstart, הסביר בפאנל מקורות מימון לעסקים קטנים ובינוניים: "האלטרנטיבה שאנו מציעים מחויבת המציאות. יש לפנינו אתגר גדול — לחנך את השוק, הן את המשקיעים והן את הלווים"

יוסי עדס: "לעומת ההליך הביורוקרטי המסורבל של הבנקים, אנחנו הפכנו את תהליך העמדת האשראי לנגיש יותר, תוך צמצום במספר הטפסים הנדרשים. הטפסים ברורים והעסקים יכולים לעשות
הכל בעצמם"

"היקף שוק האשראי למגזר העסקי בישראל הוא כ-900 מיליארד שקל בשנה. מחצית מהאשראי ניתן על ידי גופים חוץ־בנקאיים, רובם המכריע גופים מוסדיים, וכמו כן באמצעות גיוס כסף בשוק ההון" — כך אמר אתמול יוסי עדס, מנהל תחום מימון בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, בפאנל בנושא מקורות מימון במסגרת בכנס עסקים קטנים ובינוניים של TheMarker, המחלקה המסחרית.
לדבריו, "לבנקים יש נטייה מתמשכת להעמיד אשראי בעיקר לעסקים גדולים. אמנם לאחר שחווינו משברים של גופים גדולים ותספורות לאנשי עסקים, הבנקים הגדילו את שיעור האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, אבל עדיין מרביתו של האשראי הבנקאי מופנה לעסקים גדולים.
"אם בוחנים את השוק החוץ־בנקאי, הרי שרובו ניתן לטווח קצר יחסית ואנו רוצים לעודד אשראי לטווח ארוך. לשם כך יצאנו במכרז בקרב הגופים בענף. הרציונל מאחורי המכרז הוא שלגופים המוסדיים יש הררי כסף ואנו רוצים שהכסף הזה יזרום לעסקים הקטנים והבינוניים ויספק להם חמצן. ככל שהשוק ייפתח ויהיה משוכלל יותר, הוא ייפתח גם לעסקים בעלי סיכון, רק שהדבר יבוא לידי ביטוי בריביות גבוהות יותר".
לדברי עדס, על רקע הקשיים שחווים העסקים הקטנים והבינוניים במגעם עם הבנקים, הקרן לעסקים קטנים ובינוניים מעניקה כיום אשראי לעסקים באמצעות קרן הלוואות בערבות מדינה. "לעומת ההליך הביורוקרטי המסורבל של הבנקים, הפכנו את תהליך העמדת האשראי אצלנו לנגיש יותר, תוך צמצום במספר הטפסים הנדרשים. הטפסים ברורים והעסקים יכולים לעשות הכל בעצמם.
"עסקים בהקמה יכולים לקבל מאתנו הלוואות בסכום של עד 500 אלף שקל, ועסקים גדולים יותר יכולים לקבל עד 8% מהכנסתם השנתית. הבנקים לא נותנים סכומים כאלו והריביות של הקרן שלנו הן גם נמוכות יותר. הקרן מיועדת בין השאר ליזמים, עסקים בעלי מחזור הכנסות עד 100 מיליון שקל וניתן לפרוס את התשלומים על פני חמש שנים".
לדברי שלומי תורג'מן, מנכ"ל BTB-be the bank מקשרים הלוואות בישראל שהשתתף גם הוא בפאנל: "אנו רוצים לשנות את התמונה בה הבנקים שולטים בעולם האשראי לעסקים. אנו הגוף היחיד שמציע כיום לעסקים קטנים הלוואה של מיליון שקל לארבע שנים. שיטת הפעולה שלנו היא איתור וזיהוי עסקים יציבים ומבטיחים, והענקת הלוואות הדרושות לצמיחתם. אין היום בשוק גורם שיודע לעשות זאת כמונו. את הזיהוי אנו יודעים לעשות תוך בחינת המדדים שהעסק מספק לנו כמו מחזור ההכנסות, המאזנים השנתיים, מספר המועסקים ונתוני ביטוח לאומי. בתוך רגעים מפניית עסק אלינו אנו יכולים להבין לאן הוא הולך ויכולים לתפור עבורו הלוואה של מאות אלפי שקלים ללא שעבודים. הצמיחה שלנו אינטנסיבית והיא בעיקר דרך חבר מביא חבר".
לדבריו, "החקיקה והנורמה החברתית מחשיבות את הבנקים לגופים אתיים ובטוחים, ולא מייחסות להם כוונות רעות — אך יחד עם זאת בנקים רבים נקשרו לשורת פרשות כלכליות פליליות. לשמחתי, ב-2018 תוקן החוק לשירותים פיננסיים והוא הוביל ליצירת פלטפורמות של גופים חוץ בנקאיים העובדים ברישיון ובפיקוח, אלטרנטיבה יותר שקופה ונגישה מהבנקים".
אסף גרינפלד, יו"ר קבוצת headstart: "במסגרת גיוס המונים עסק קטן יכול לפנות לקהל המשקיעים ולגייס כסף בתמורה למניות. מוטיב הכסף כאן אינו עיקרי, והערך המוסף הוא ההיבט החברתי של גיוס ההמונים. אי אפשר להתעלם מכך שלמעשה בתהליך הגיוס הכסף הוא אמנם מטרה מוגדרת, אבל באותה נשימה נבנית גם קהילה של אנשים.
"אפשר לחשוב למשל על עסק מזון שכונתי. אם אותו עסק קם וכל מה שבידיו זה סכום כסף כסף מסוים, אז הסיכויים שלו אובייקטיביים, אבל אם הוא גייס כסף מתושבי השכונה או האזור והוא מתחיל את זה עם 400 או 500 משקיעים אז הם לא משקיעים אלא גם בעלי עניין, קונים פוטנציאליים ושגרירים לעסק. המציאות החדשה נותנת את האופציה הזו לבעל העסק הצעיר.
"יש כאן אתגר של חינוך שוק — הן את המשקיעים והן את הלווים. גיוס המונים הוא חלק מהעתיד ומשמש אלטרנטיבה למערכת הבנקאות. בריטניה היא דוגמה טובה למדינה שאימצה את כל נושא ההלוואות האינטרנטיות והדברים האלו מתפתחים גם בישראל. עסקים רבים בוחרים כיום לפני החלופה הבנקאית לבחון חלופות אחרות של פתרונות חוץ־בנקאיים. באיזשהו מקום זה ברור לחלוטין שהמגמה של הדמוקרטיזציה של עולם ההשקעות, והמימון בכלל, לא ניתנת לעצירה. חמש שנים מהיום אין ספק שהאחוזים של הקרנות החוץ־בנקאיות יגדלו בצורה דרמטית, אבל לטעמי זה יהיה מעט מדי, בטח ביחס לשווקים מקבילים".
דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס: "הלכה למעשה, עסקים קטנים ובינוניים לא מצליחים לקבל אשראי. בדרך כלל מדובר על עסקים חדשים שלא נעזרים ביועצים פיננסיים וכך הם לא מצליחים לצמוח ולהתפתח. בישראל יש עסקים רבים שאינם עומדים בתנאי הסף — כמו למשל, עסק שעבד עם יזם כלשהו, ומרגע שהיזם נפל העסק נהפך לעסק בסיכון והוא לא עומד בקריטריונים לקבלת אשראי. הערך המוסף של אופל בלאנס הוא העמדת קווי אשראי לעסקים רק נגד תקבולים שהם מקבלים מהלקוחות וללא שעבודים. אנו מספקים את השירות הזה גם עבור עסקים שחזרו להם צ'קים".
מזרחי דיבר על הסטיגמה שיש למונח "ניכוי צ'קים": "זו פעולה פיננסית שעסקים עושים מדי יום בבנקים, אלפי פעמים, אבל אין קשר בינה לבין גביית צ'קים עם התדמית השלילית הנלווית לה. בסופו של יום, כמו בכל עסק יש כאלו שעובדים על בסיס ערכים לא טובים וכל אחד ינהל את העסק על הערכים שהוא גדל עליהם. אנו חברה ציבורית שקיימת זה 23 שנה ועוזרת לעסקים.
"אני לוקח חלק בוועדת חוקה כבר עשור ונחקקו חוקים טובים להסדרת התחום.ללא ספק נשארו בו גופים ראויים, אבל עדיין יש עסקים רבים שלא עומדים בקריטריונים — אולי חזר להם צ'ק לפני חמש שנים והם נכנסים לרשימה שחורה ולא מצליחים לקבל אשראי. אנחנו הכתובת שלהם ואם עד לפני חמש שנים היו לנו חמישה סניפים, הרי שכיום יש לנו עשרה סניפים. אני מאמין שהצמיחה הזו תמשיך ושגם הבנקים יבינו שהאלטרנטיבה שאנו מציעים היא מחויבת המציאות".
בפאנל השתתפו: יוסי עדס, מנהל תחום מימון בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים; דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס; אסף גרינפלד, יו"ר קבוצת headstart; שלומי תורג'מן, מנכ"ל BTB

סיקורים נוספים

מי באמת מעלה את יוקר המחיה?

גישור כתחליף להליך משפטי בפתרון סכסוכים

להשקיע בפיצה, עם כל התוספות

מקטינים את הריבית באשראי צרכני

"הפחתת הרגולציה היא יעד ראשון במעלה עבור צמיחה כלכלית"

"העסקים הקטנים מאוימים משינוי דפוסי הצריכה"

"העצמאים הם מנוע הצמיחה של המשק הישראלי"

חמישה טיפים לחיסכון משמעותי עבור עסקים קטנים

"גיוס כסף לא הופך פומבי ברגע, זה תהליך הדרגתי"

אמזון נכנסת לישראל — האם המהפכה כבר נמצאת בדרך?