fbpx
Conferences

"גיוס כסף לא הופך פומבי ברגע, זה תהליך הדרגתי"

לדברי מעין מלצר, מנכ"ל fundit, מימון המונים מאפשר שותפות בעסקים מגוונים. השף עזרא קדם: "מסעדה מפרנסת המון גורמים, חשוב שתוקם נכון"

"לא רבים יודעים, אבל בתחום המסעדנות בישראל עובדים בין 200 ל–250 אלף איש. זהו שוק ענק של למעלה מ-20 מיליארד שקל בשנה. למרות הקסם והיצירתיות הכרוכים בהפעלת מסעדות ובתי קפה, בעלי העסקים נמצאים בקושי מתמיד לממן את החלום הבא שלהם. בדיוק בנקודה זו, נכנס מימון ההמונים המאפשר לא רק לגייס כסף אלא גם — ובעיקר — לבנות קהילה נאמנה שדוחפת את העסק קדימה" — כך אמר אתמול ד"ר דן מרום, מומחה למימון המונים בבית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית, בפאנל "מימון המונים לעסקים — איך הופכים לקוחות לשותפים", בכנס עסקים קטנים ובינוניים של TheMarker, המחלקה המסחרית.
כדי להדגים את דבריו, הזמין מרום, מנחה הפאנל, את מעין מלצר, מייסד ומנכ"ל פלטפורמת מימון ההמונים fundit, פלטפורמת השקעות לגיוס הון וחוב לחברות ומיזמים עסקיים מבית headstart ופועלים IBI, ואת עזרא קדם, שף מסעדת ארקדיה הירושלמית הידועה, שנעזר כיום בפלטפורמה בהקמת מתחם קולינארי חדש אותו הוא מקים בשם Jerusalem Gourmet Garage — בית אוכל ישראלי, ירושלמי אותנטי.
"לפני קרוב לעשור ישבנו אני וחברים יזמים וחשבנו על דרכים לקידום מיזמים שונים דרך גיוס הון באינטרנט בתמורה למניות או לריבית. החשיבה הזו הולידה כמה פלטפורמות, כאשר הפלטפורמה האחרונה וכזו המפוקחת גם על ידי הרשות לניירות ערך היא fundit.
"עד היום עברו אצלנו 430 מיליון שקל וקרוב למיליון איש. זוהי במה המאפשרת לאנשים שותפות בעסקים מגוונים ואם נתייחס למקרה של השף עזרא קדם, גם בהקמת מסעדות. ההזדמנות שעזרא נתן לנו להיות חלק מהמסעדה שלו היא זכות גדולה ואנחנו מצדנו מעניקים לו את האפשרות לגייס הון להקמת המתחם החדשני ללא חסמים ובירוקרטיה מסורבלת. זה מאפשר לו להישאר עם יותר אחוזים בעסק ולהעניק למשקיעים ריבית או דיבידנדים מהרווחים, כמו גם הטבות שונות כמו היכולת להיות חלק ממובילי הקו הקולינרי או העיצובי של המסעדה, לקבל קדימות כלקוחות במסעדה וכיו"ב. החיסרון הגדול של המודל הזה הוא כמובן החשיפה הפומבית שבה בעצם היזם צריך לעמוד מול כולם ובעצם לבקש הון עבור המיזם שלו, כאשר לעיתים הוא יכול לקבל סירוב לא נעים. היתרון הוא שהמגייס זוכה בקהילה שתלך איתו באש ובמים ותגרום להצלחתו".
מלצר התייחס לליווי המוענק לעסקים על ידי החברה וציין כי "גיוס הכסף לא נהיה פומבי ברגע, ומדובר על תהליך הדרגתי בו צוות החברה מעורב לעומק. זה קורה רק כאשר קיימת הבשלות לצאת עם הרעיון בצורה פומבית. אנחנו מלווים את מימון ההמונים בצורה דיגיטלית לכל אורך התקופה שבה הוא נמצא באוויר עד להגעה לסכום הרצוי. השלמת העיסקה מתבצעת רק אם הגיוס חצה את 100% הסכום המצוין".
קדם עצמו חווה את התהליך מול חברת fundit: הוא הקים את מסעדת ארקדיה בשנת 1995 לאחר שנים בהן עבד במסעדות מובילות בארה"ב. הוא יצר בארקדיה שפה קולינארית ייחודית המאפיינת את יצירתו ומובילה את המטבח הישראלי כבר שני עשורים. עדות לכך הם הצירופים הקולינאריים הנפלאים שיצר המככבים במטבחים רבים ברחבי הארץ. "המטבח הישראלי הוא שגריר נפלא של מדינת ישראל ומסעדת ארקדיה היא דוגמא טובה לכך", ציין.
לדבריו, "אני משיק כעת בסיוע fundit קמפיין גיוס המונים עבור המתחם הקולינרי החדשני גורמה גראז' ואנשים שמאמינים בדרך הקולינרית שלי יכולים להיות חלק מהמתחם ולא רק לקבל רווח כספי על השקעתם הראשונית אלא גם להיות חלק מבניית המקום, בניית התפריטים במתחם, וכיו"ב."
קדם התייחס בדבריו לחשיבות הרבה בעולם המסעדנות בבניית בסיס לקוחות יציב: "כיום בבניית עסק, בטח כשמדובר במסעדות צריך לא רק לדעת לפתוח ולקיים את העסק, אלא בעיקר לייצר קהילת לקוחות נאמנה שתמשיך עם העסק לאורך זמן ותהווה את העוגן הכלכלי שלו. כולנו מכירים מסעדות שהשכילו לעשות זאת והן קיימות ומצליחות עשרות שנים, לעומת מסעדות שלא השכילו לייצר את הקהילה הזו סביבן, וקרסו תוך זמן קצר.
"רעיון המתחם הקולינרי נולד מאחר שהסתובבתי בעשור האחרון במסעדות רבות בארץ והרגשתי שיש דרך אחרת להכין אוכל ולהתייחס להכנת אוכל לבני אדם. רעיון מימון ההמונים קסם לי מאוד בהקשר הזה וכבר מהדקות הראשונות בהן נפגשתי עם מעין מלצר הבנתי שבשונה מבנקים, כאן מקשיבים לי ולרעיון העומד מאחורי העסק ולא חושבים רק על שורת הרווח הכספי. בסופו של יום מסעדה היא מקום שמספק פרנסה להמון גורמים כמו יצרני חומרי גלם או חקלאים וקיימת חשיבות לפתוח אותה במודל הנכון שיהיה אפקטיבי עבורה לטווח ארוך. מבחינתי רעיון מימון ההמונים הבונה קהילה סביב המוצר או העסק, הוא מענה טוב לכך, במיוחד כיום".
בפאנל השתתפו: מעין מלצר, מייסד ומנכ"ל Fundit; עזרא קדם, שף; ד"ר דן מרום, מומחה למימון המונים

ד"ר דן מרום, עזרא קדם ומעין מלצר

סיקורים נוספים

"ב–2019 אי אפשר להישען רק על חדשנות פנימית"

"לצאת לשווקים בחו"ל בלי בדיקה זו התאבדות"

חמישה טיפים לחיסכון משמעותי עבור עסקים קטנים

"העסקים הקטנים מאוימים משינוי דפוסי הצריכה"

"יש בסיס לאופטימיות. בתוך חודשיים יהיה כאן בנק חדש"

מקטינים את הריבית באשראי צרכני

להשקיע בפיצה, עם כל התוספות

"הפחתת הרגולציה היא יעד ראשון במעלה עבור צמיחה כלכלית"

עולם כלכלי חדש

להפוך צוות מכירות לסיירת מטכ"ל