fbpx
Conferences

גישור כתחליף להליך משפטי בפתרון סכסוכים

עו"ד איריס ציבולסקי־חביליו, עורכת דין ומגשרת, אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', הסבירה על הליך הגישור ויתרונותיו לעסקים קטנים ובינוניים

בבתי המשפט קיים פרויקט שנקרא מהות. במסגרת הפרויקט הזה, מחויבים בעלי סכסוכים להגיע לפגישה אחת עם מגשר, שבה מוסבר להם מהו הליך הגישור, ולאחריה הם מחליטים אם להישאר במסגרת הליך הגישור או לנהל את הסכסוך בבית המשפט.
כ–45% מהצדדים מחליטים להישאר בגישור. 88% מבין אלה שהיו בהליך גישור דיווחו שהם מרוצים. לעומת זאת, בהליך בבית המשפט המפסידים בוודאי שאינם מרוצים ואפילו המנצחים לא תמיד מרוצים משום שההוצאות בהליך משפטי הן גבוהות מאוד — בלי קשר לגודל הסכסוך.
יש החושבים כי בגישור חייבים לדבר עם הצד השני, אך הדבר אינו נכון. אחד היתרונות של גישור הוא שבתחילתו של התהליך, נפגשים הצדדים עם המגשר וכל צד יכול להיפגש עם המגשר באופן פרטי ולהסביר לו מה מטריד אותו, מה הוא היה רוצה להשיג ולספר לו דברים שהוא לא היה רוצה לספר בנוכחות הצד השני. המגשר יכול להעביר מסרים בין הצדדים.
תפישה רווחת נוספת היא כי אם בסוף הליך הגישור אין הסכמה, המגשר הוא זה שמחליט. ואולם גם תפישה זו אינה נכונה. חייבת להיות הסכמה בין הצדדים בסיומו של הליך הגישור.
יתרון חשוב להליך הגישור הוא שזהו הליך זול ומהיר יותר מהליך משפטי. בגישור לא עוסקים בפרוצדורות אלא במהות. הגישור יכול להתחיל ולהסתיים בפגישה אחת. בבית משפט ההליכים אורכים חודשים ולעתים אפילו שנים.
בנוסף, בהליך הגישור שני הצדדים מנצחים. בבתי המשפט יש מנצח ויש מנוצח, ואין אפשרות לבחור את השופט. בגישור — הלקוחות בוחרים את המגשר. לכן, כדאי תמיד לשקול את אופציית הגישור במצב של סכסוך.
יתרון נוסף להליך הגישור הוא שבניגוד להליך משפטי שבסופו מתקבלת החלטה — אמנם ניתן לערער עליה, אבל עדיין זוהי החלטה — בגישור אם אין הסכמה, אין החלטה מחייבת ואפשר לחזור להליך משפטי.
זאת ועוד, ההליך המשפטי מביא לעתים להרס של מערכות היחסים בין הצדדים. בגישור קיימת אפשרות לשמר את מערכת היחסים, מכיוון שמגיעים להסכמות משותפות.
אחד הדברים שמייחדים עסקים קטנים הוא שאין להם משאבים רבים. האחריות כולה נופלת על בעל העסק. בעל העסק צריך לצמצם עלויות, להתחרות בתחום שלו מול גופים אחרים שמציעים מוצר או שירות דומים, הדבר מקשה עוד יותר כשמתווסף נטל כלכלי של הליך משפטי, בנוסף לזמן הרב שהליך כזה גוזל במרבית המקרים. לעומת זאת, בגישור יש חיסכון בזמן, בכסף, ולעתים ניתן אף לרפא מערכת יחסים — אלה יתרונות חשובים לעסק קטן.
פעמים רבות מעבירים ביקורת על מגשרים ומאשימים אותם שהם מורחים את ההליך, שאין להם הבנה מספקת ושהם לא הציעו או קידמו פתרונות. אחת האפשרויות בגישור היא אופציית 'חליפה תפורה', שמשמעותה, בניית הגישור לפי צורכי הלקוחות. מגיעים לפגישה ראשונה ומסכמים כמה זמן מוכנים להשקיע בהליך הגישור. אפשר לבקש שהמגשר ייתן הצעת מגשר. קל יותר להסכים להצעה כשהיא מגיעה מצד שלישי. צריך לזכור גם שהמגשר למד את העובדות ויש לו ידע מקצועי. אפשר גם להעניק לו סמכות של בורר.
לסיכום, אני רוצה לתת לכם טיפים לבחירת מגשר. טיפ ראשון — כדי שגישור יצליח צריך נכונות של הצדדים. טיפ שני הוא שחשוב לבחור את המגשר המתאים לתחום. המגשר צריך להתאים לאופי הסכסוך. אם יש לפנינו סכסוך עסקי — חשוב שהמגשר יידע לקרוא את הדו"חות הכספיים של הצדדים, כדי לראות את שווי העסק.
טיפ שלישי לבחירת מגשר הוא שהמגשר יהיה פרויקטור. צריך לזכור שגישור זה פרויקט, המגשר צריך שיהיו לוחות זמנים וסדר עבודה. גם סכסוך קטן בין שותפים הוא פרויקט. כשהסכסוך גדול מדי המגשר יכול לומר שההליך הגישור אינו מתאים למקרה — כי הפערים גדולים מדי.
טיפ רביעי לבחירת מגשר הוא דבקות במטרה ושימוש ביצירתיות לצורך השגת המטרה. פעמים רבות בטוחים הצדדים שההליך לא יצליח. ואולם המגשר הוא בעל ניסיון והוא צריך להעלות הצעות ורעיונות מגוונים. לפעמים הוא צריך לחשוב מחוץ לקופסה.
הטיפ האחרון הוא נוחות. כשבוחרים מגשר חשוב שהוא יהיה זמין ובמקום נוח עם אווירה שגורמת לצדדים להיות נינוחים.

עו"ד איריס ציבולסקי־חביליו

סיקורים נוספים

"הפחתת הרגולציה היא יעד ראשון במעלה עבור צמיחה כלכלית"

סוללים את הדרך להטמיע חדשנות בתעשייה

אמזון נכנסת לישראל — האם המהפכה כבר נמצאת בדרך?

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

כך מנפצים את תקרת הזכוכית

"העסקים הקטנים מאוימים משינוי דפוסי הצריכה"

חמישה טיפים לחיסכון משמעותי עבור עסקים קטנים

אמצעי התשלום החדש: הוראת קבע בסלולרי

להשקיע בפיצה, עם כל התוספות

עולם כלכלי חדש