fbpx
Conferences

האיום האמיתי על תשתיות ישראל

רונן יונה, מנכ"ל הר־טוב ניהול

בחמש השנים הקרובות צפויים בישראל פרויקטים של תשתית בהיקף חסר תקדים של למעלה מ- 100 מליארדי שקלים. מכאן שקיימת חשיבות אסטרטגית מהמעלה הראשונה לשמירה על יכולת עצמית לאספקת המשאבים הדרושים לביצוע הפרויקטים.

בעוד מרבית מדינות העולם ובראשן מעצמת השוק החופשי ארה"ב מבינות שאסור לוותר על נכסים אסטרטגיים, בישראל אנו עדים למגמה מדאיגה של השתלטות זרה על נכסים לאומיים ואסטרטגיים דוגמת נמלי ים, כבישים ועוד. מדאיגה לא פחות השתלטותן של חברות זרות על ענפים המספקים חומרי גלם חיוניים לביצוע פרוייקטי תשתית, דוגמה חיה לכך ניתן לראות במתחולל בשוק המלט.

ועדת הרשקוביץ קבעה כי מלט הוא מוצר לוקאלי, בעל חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל ובשל כך קבעה ש-80% מתצרוכת המלט בישראל צריכה להתבסס על ייצור מקומי והיתרה בשיעור של 20% על יבוא. מדינת ישראל כפתה על נשר למכור את מפעל המלט שלה בהר–טוב ובכך נפתח שוק המלט לתחרות מקומית. משזיהו קונצרנים בינלאומיים את המתרחש, החלו ביבוא פרוע של מלט מטורקיה ומיוון במחירי היצף בכדי להשתלט על שוק המלט כולו. בעקבות ההיצף, נתח השוק של המלט המיובא מגיע לכדי 40% מכלל תצרוכת המלט בישראל תוך שהוא פוגע פגיעה משמעותית בתעשייה המקומית עד כדי סכנה ממשית להמשך פעילותה של מלט הר-טוב. 40% מהשוק המקומי תלויים בחסדי חברות ומדינות זרות, חלקן עוינות לישראל.

ברור לכל כי בסופו של תהליך מחירי ההיצף זמניים ולאחר שתושלם מלאכת ההשתלטות על השוק המקומי, לבטח תבוא עליית מחירים משמעותית.

הממשל הנוכחי בארה"ב פתח ללא היסוס במלחמת סחר גורפת, במטרה להגן על השוק האמריקאי. ישראל אינה ארה"ב ולבטח לא צריכה להיגרר למלחמות כלכליות, אך חובתה של המדינה לעשות ככל שהחוק מתיר לה על מנת להגן על התעשייה המקומית, לשמור ולשמר את שליטתה בנכסים אסטרטגיים ובמשאבים לאומיים, קל וחומר בשמירה על עצמאות רבה ככל הניתן בכל הקשור לתעשיות חיוניות דוגמת תעשיית המלט.

זוהי נקודת מבחן משמעותית למקבלי ההחלטות. המשך היבוא הפרוע במחירי ההיצף מאיים לא רק על מלט הר-טוב, אלא גם על תעשיית הבנייה והתשתיות בישראל כולה.

סיקורים נוספים

"קיבלנו מנתניהו תזכורת על הפריפריה: אנחנו משעממים"

בפאנל שעסק בפערי התשתיות בין המרכז לפריפריה עסקו המשתתפים בחלוקת האחריות בין הממשלה לבין ההנהגה המקומית של היישובים ובחוסר הכדאיות הכלכלית של בניית מגורים בפריפריה • "כשאנחנו יוצאים מהמרכז לפריפריה לפרויקטים חדשים קשה להתקיים"

האם הקטר ההיברידי/דואלי הכי חזק מתקרב לישראל?

פאבלו חואן, מנהל מכירות בחברת הרכבות השווייצית סטדלר, הסביר בוועידת התשתיות על הדגם החדש של הקטר הדו תכליתי של החברה

אל תצאו מהקופסה, תיצרו קופסה חדשה

שרון קדמי, מנכ"ל אלסטום ישראל, על הצורך לשלב בין חדשנות ליצירתיות: "גם כשאנחנו לא יודעים מה יהיה בעתיד, אנחנו רוצים להיות שם ולקחת חלק בשיפור העולם"

"הממשלה השקיעה בתשתיות חצי מהסכום שתקצבה. זה נזק גדול למשק"

עו"ד תמי פירון, שותפה בכירה במשרד מ.פירון ושות', הציגה בוועידת תשתיות ישראל נתונים על חוסר ההשקעה בתשתיות בישראל: "בעוד שבישראל נוסעים 2,000 כלי רכב על כל ק"מ כביש, בעולם נעים 600 מכוניות על כל ק"מ. מצב התשתיות שלנו בכי רע", אמרה פירון, ראש מחלקת נדל"ן תשתיות ומימון פרויקטים במשרד.

"השקעה בתשתיות היא לא רק עבודה, אלא גם מקור לגאווה"

אורן כהן, מנהל מוצרי מימון מורכבים בבנק הפועלים, מסביר את הקשיים בהשקעות במדינות מתפתחות – ואת הפתרון שמציעים הבנקים בעולם ובישראל, המאפשר לסייע לפרויקטים של תשתיות ברחבי הגלובוס

"תשתיות התחבורה במשבר עמוק"

מנכ"ל האוצר שי באב"ד הבהיר בוועידת התשתיות כי אין בכוונת שר האוצר לפרוץ את התקציב בשנת בחירות: "כחלון הצליח להביא לכך שכל החלטה של שר מעל עשרה מיליון ש"ח, כולל רה"מ, צריכה לקבל את אישורו קודם"

מנכ"לי משרדי התחבורה והאוצר בוועידת התשתיות של המחלקה המסחרית של דה מרקר

"שר התחבורה סלל אוטוסטרדה לעיר הבה"דים - אבל שכח את ירוחם"

ראש המועצה המקומית היוצא של ירוחם, מיכאל ביטון, תקף בחריפות את הממשלה בוועידת התשתיות: "אומרים לנו שיביאו רכבות וכבישים לירוחם. אבל רכבת וכביש לא מביאים אף תושב לירוחם. מה שמביא תושב לירוחם זה חינוך, מתנ"ס, רחוב נקי"

"נוסע עולה בפתח תקווה ומזדחל בפקקים אינסופיים במהירות 10 קמ"ש"

בפאנל התחבורה "בין פקקים למחלפים טסה הרכבת" הודה רכז התחבורה במשרד האוצר אסף וסרצוג כי המדינה לא השקיעה מספיק עד היום בתחבורה ציבורית. "אם מסתכלים על מדדים מקובלים שאנחנו רוצים להשוות עצמנו אליהם, אנחנו ברמה של עד 50% מהעולם"

"בתחבורה אנחנו רגע לפני משבר דרמטי כמו משבר הדיור"

שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמר בוועידת התשתיות כי סוגיית התחבורה בישראל לא טופלה מספיק על ידי הממשלה בשנים האחרונות. "הפקקים שיש היום יהיו זיכרון מתוק ורחוק לעומת מה שצפוי לנו"