Conferences

האם הבלוקצ'יין עומד לשנות את עולם המיזוגים והרכישות?

משה חוגג, יו"ר קבוצת הטכנולוגיה Singulariteam, שוחח על מיזוגים ורכישות בעידן הבלוקצ'יין עם רועי אייזנמן, יו"ר Everest Investment Banking

אייזנמן: אני אתחיל בשלוש שאלות שאני אוהב לשאול את הקהל. תרימו יד גבוה כי שנדע מול איזה קהל אננחו עומדים: מי קנה ביטקוין אי פעם בחיים? בודדים. מי התמודד בהנפקת ICO? ספורים. מי חושב שביטקוין ומטבעות דיגיטלים זו בועה שעתידה להתפוצץ? יותר אנשים.

משה חוגג, בוא תסביר לנו למה אתה חושב שבלוקצ'יין זו טכנולוגיה שעומדת לשנות את העולם?

חוגג: "אז קודם כל אני התלבטתי אם להרים יד או לא בקשר לבועה. כי אני בהחלט חושב שיש בועה, ואני מקווה שעתידה הוא להתפוצץ. יחד עם זאת, זה לא סותר בשום דבר כי מדובר בטכנולוגיה מרתקת, היא כאן כדי להישאר, והיא עצמה לא בועה, כמו שהאינטרנט הוא לא בועה. מה שמעניין מאוד בטכנולוגיה הזאת בעיני הוא שיש פה פעם ראשונה טכנולוגיה שמאפשרת חופש אמיתי. חופש במובן של freedom. אם מסתכל על המשבר הכלכלי בארה"ב, הממשלה האמריקאית החליטה שהיא צריכה לחלץ חברות ביטוח ובנקים כאלה ואחרים, ואז יש להם שתי אופציות: אחת להטיל מס מיוחד על כל אזרח, ללכת לכיסו ולמשוך דולרים, מה שכמובן פוליטית לעולם לא היה עובר., או לעשות משהו קצת יותר מתוחכם למרות שבפועל מדובר בדיוק באותו דבר – ללכת למדפסת ולהדפיס עוד כסף. וזה מה שהם עשו. מעט מדי אנשים הבינו את זה. אחד האנשים שהבינו את זה החליט להמציא כסף חדש. וכדי להתמודד עם זה הוא נאלץ להקים את הטכנולוגיה הזאת שנקראת בלוקצ'יין שהיא בעצם שרת מבוזר. ברגע שמישהו המציא שרת מבוזר שאף אחד לא יכול לגעת בו, ואף אחד לא יכול להשתמש בו, ואף אחד לא יכול להדפיס ממנו, בעצם יצר לך חופש אמיתי ומוחלט באשר לבעלות על הנכסים והערך שאתה מייצר. והטכנולוגיה הזאת, שבמקרה של ביטקוין היא כסף ובמקרים אחרים היא בעצם מניה דיגיטלית, היא מרתקת בשל העובדה כי היא הנכס היחיד בעולם, לפחות הידוע לי, שאם אתה הבעלים שלו אף אחד לא יכול לקחת אותו ממך".

אייזנמן: כן אבל אז התחילו כל מיני הנפקות ICO  של מטבעות שאנחנו לא ידעים לגבי הלגיטימיות של החברות שמאחוריהן אם בכלל. והאם יש הצדקה למטבע הזה שהונפק. וזה סופג הרבה מאוד ביקורות מצד המומחים הכלכליים

חוגג: "לדעתי זה דומה מאוד למה שקורה בשווקים ציבורים ובחברות פרטיות. אני לא רואה הבדל גדול. יש תרמיות בחברות ציבוריות אפילו בנאסד"ק, בטח בחברות פרטיות. דווקא בחברות בלוקצ'יין בדרך כלל הקפות היא גדולה מאוד כי אתה יכול להיכנס לבסיס הנתונים ולראות כל מה שקורה".

אייזנמן: אבל איך אני יודע מה הערך של המטבע? בתור משקיע לראות אם הערך שווה יותר או פחות?

חוגג: "ערך זה דבר מאוד מעניין. אמר המנכל של ג'יי פי מורגן שבלוקצ'יין זה בועה כי אין underline value. אני אומר על כסף ישן – תראו יש פה חתיכת עץ, צבועה בכחול, כתוב עליה 200, מישהו חתם עליה ויש פה שאלה מאוד מרתקת על שווי. יצא לי לשאול את הנגידה ואת הנגיד הקודם כמה שקלים יש במדינת ישראל. אף אחד לא באמת יודע. אותו דבר בקשר לדולרים. מה שנותן את הערך זה פשוט קונצנזוס. אם לכו לשוק התכשיטים בעולם ותלכו להיצע ולביקוש אתם תיראו שאין שום פרופורציה בין שווי הזהב בעולם לבין הערך המעשי שלו בשטח. מה שנותן שווים לדברים בעולם זה קונצנזוס. יש קונצנזוס על שקלים על יהלומים וגם על ביטקוין, יש ביקוש והיצע וזה מה שנותן את השווי".

אייזנמן: יש סברה שאומרת שעד שהגדולות בעולם הפיננסי והטכנולוגי לא ייכנסו לעולם המטבעות הדיגיטלים, הוא לא יהפוך להיות מיינסטריים אתה בתור אחת מהפונקיצות הטובות בעולם רואה פעליות של בחרות ענק בינ"ל או חברות ישראליות בתחום?

חוגג: "אני רואה התקדמות אדירה. אם לפני שנה וחצי שהתחלנו להשקיע בצורה אגריסיבית בכל תחום הזה, ראינו שבסטראט אפ ניישן יש 6-7 חברות, היום אנחנו חוצים את 70 החברות הפעילות בתחום, וגם סוג החברות. היום רואים יותר חברות בשלות ועם צוותים מנוסים, למשל טלגרם עם 300 מיליון משתמשים פעילים עשתה עכשיו את ה-ICO  הגדול בהיסטוריה, 1.7 מיליארד דולר. המגמה היא מגמה נהדרת וחיובית. אנשים רואים שאפשר להכנס לתחום ולייצר נזילות. ואפשר להביא גם משהו שלא קיים מהסוג של ההנפקות שאנחנו מכירים. זה שבמקום להנפיק חברה שלמה, אתה יכול להנפיק קו מוצרים. דמיין לעצמך במקום לקנות מנייה של אפל אתה יכול להגיד אני לא מאמין לקו המחשבים שלהם. אני מאמין רק לקו הטלפונים לצורך העניין, והיית יכול לקנות רק סגמנט מסויים. זה הטכנולוגיה הזאת מאפשרת דברים מעניינים ואנחנו משקיעים כספים בחברות יותר בשלות, משקיעים גם כספים וגם בחינוך וגם עבודה מול הרגולטור. הרגולטור פה הוא קריטי מאוד כדי לפרוש את התשתית. אני מאמין שתוך שנה שנתיים מהיום התשתיות יהיו מונחות".

סיקורים נוספים