fbpx
Conferences

"הדרך לטפל בגירעון היא קיצוצים והתייעלות ממשלתית"

שר הכלכלה, אלי כהן, קרא בכנס לא להעלות מסים — כדי לא לפגוע בצמיחה. "העלאת מיסים תדכא את המשק, תבריח השקעות ותקטין את היקפי הפעילות"

שר הכלכלה, אלי כהן, נשא דברים בכנס מיזוגים ורכישות של TheMarker, המחלקה המסחרית וטען כי כשמעלים מסים פוגעים בצמיחה. "הורדנו מסים והאבטלה נמצאת בשפל של 3.9%. היצוא הישראלי חצה את ה–100 מיליארד דולר ב–2018. דירוג האשראי של ישראל הוא AA ורמת החוב־תוצר היא בין הטובות ביותר. אם מעלים מסים — מדכאים את המשק, מבריחים השקעות, ומקטינים את היקפי הפעילות".
"יש קשר בין כלכלה לחברה. מי מאיתנו לא רוצה יותר השקעות בחינוך, בתרבות, ברווחה? כדי שזה יקרה אנחנו צריכים לראות צמיחה במגזר העסקי. כל מפעל שנפתח מקצר את התור ל–MRI. ראינו בעבר ניסיונות פופוליסטיים נגד המגזר העסקי. בקדנציה האחרונה הורדנו את הפופוליזם. עוד מעט יתפרסם מדד הרגולציה של OECD. מהמקום ה–33, הלפני אחרון, נעלה למקום ה–16. צריך לבחון כיצד דואגים שהמשק יצמח תוך הבטחה שהמסים לא יעלו".
שר הכלכלה פירט באירוע את הרפורמה ברשות לתחרות. "במסגרת הפחתת הרגולציה הגדלנו את הסף למיזוגים ליותר מ-300 מיליון שקל. 70% מהמיזוגים בכלל לא צריכים לעבור תהליך כי הם מתחת לרף. המשמעות היא הקלה משמעותית. התחייבנו על זמני טיפול. אני לא מכיר רשויות רבות שמתחייבות לטפל בבקשות בפרק זמן מסוים".
"מהצד השני, החלטנו לעבור מהגדרת מונופול להגדרת כוח שוק עודף. יכול להיות שיש לך 30%–40% ואתה פועל לקחת מחירים מופקעים — ואת זה אנחנו רוצים למנוע. השוק הישראלי הוא קטן וריכוזי. מדינת ישראל היא אי מבחינת המסחר והיקפי היבוא. בישראל כל אחד אוהב להיות בלעדי כדי לגבות את המחיר המקסימלי שאפשר. לא לתת שירות יותר טוב, או להגדיל את מגוון המוצרים. פתחנו לא מעט חקירות בנושא של יבואנים שפעלו כדי לחסום יבוא מקביל".
"בנושא מיזוגים אנחנו בוחנים אם למיזוג יש השפעה הן בשוק המקומי והן בשוק הגלובלי", הסביר השר. "כשקהל הלקוחות גלובלי האישור הוא מיידי ומהיר. בשוק המקומי, לעומת זאת, אנחנו רוצים ליצור תחרות. לכן, לדוגמה, נעצר המיזוג בין אל על לישראייר ובין בנק מזרחי לבנק אגוד. זו הפעם הראשונה שלא אושר מיזוג בין בנקים מאחר שהמשמעות של מיזוג כזה היא הקטנת מספר השחקנים, הקטנת התחרות".
שר הכלכלה דיווח כי היקף ההשקעות הזרות בישראל הגיע ב–2018 לשיא של 21.8 מיליארד דולר, לעומת 18.9 מיליארד דולר ב-2017. "העולם הכלכלי משתנה. עד לפני שני עשורים המשאב הכלכלי החשוב ביותר היה הנפט. היום זה ההון האנושי והטכנולוגיה. ישראל, היא עניין ומוקד משיכה בינלאומי".
"הגענו ל–400 חברות בינלאומיות שפועלות בישראל. גם הפיתוחים המעניינים ביותר קורים כאן. מבחינת מימון זר אנחנו במקום הראשון ב–OECD. כ–3% מהאוכלוסייה עוסקים במחקר ופיתוח. זה דבר חסר תקדים בכל השוואה בינלאומית".

סיקורים נוספים

כיצד לזהות מחוללי ערך ב–M&A

שוק ה-M&A במגמת התבססות

"להביא ללקוח את תוצאת הנטו המקסימלית"

הקרן שעזרה למייסדי NSO לרכוש מחדש את החברה

"ישראל היא מותג־על בסין; נצטרך ללכת בין הטיפות עם ארה"ב כדי להימנע מעימות"

"האקזיט הפך אותי למנכ"לית טובה יותר"

"יהיה טוב גם לארה"ב וגם לסין שעסקת מלאנוקס תאושר"

הקשר בין זוגיות פרק ב' ל-M&A

הכלי החדשני למימון: פלטפורמות להשקעות המונים, בתמורה למניות

"מלחמת הסחר היא מלחמה על עליונות טכנולוגית, כלכלית ופוליטית"