Conferences

הממונה על ההגבלים על פסילת המיזוג: "מזרחי טפחות לא צריך את בנק אגוד כדי להיות מוצלח בשוק הבנקאות"

עו"ד מיכל הלפרין התייחסה לראשונה לפסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד ולטענה כי ההחלטה הושפעה משיקולים פוליטיים: "לדברים האלה אין שחר"; וגם דיברה על מיזוג שופרסל-ניו פארם: "פתאום שוק הפארם מתעורר ומתחיל לייצר תחרות"

עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, התייחסה לראשונה לפסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד, במהלך שיחה עם הפרשן הכלכלי של חדשות עשר מתן חודורוב בכנס מיזוגים ורכישות של The Marker, ואמרה כי "ההחלטה התקבלה בתום תקופה של בדיקות אינטנסיביות במלוא כובד הראש. שוק הבנקאות הוא לא ככל השווקים. כדי להכניס בו תחרות צריך הרבה מאוד מאמץ ואנו רואים את המאמץ האינטנסיבי על ידי המדינה להכניס את התחרות".

מדוע בעצם לא לתת לבנק להיבלע בתוך בנק שהוא יותר יעיל ורווחי? עו"ד הלפרין הדגישה כי בנק ישראל עושה מאמץ גדול לקדם תחרות בנקאית, אבל על התחרותיות אחראית רשות ההגבלים העסקיים: "בנק ישראל צריך בראש ובראשונה צריך לדאוג ליציבות הבנקים וליעילותם. על שיקולי התחרות – ממונה רשות ההגבלים העסקיים. מי שאחראי לשקול את האפקט התחרותי של מיזוג זה רשות ההגבלים העסקיים. צריך לזכור שבנק מזרחי לא התכוון לרכוש את בנק אגוד כדי להיות מחולל שוק. אין מחלוקת שהמניע היה כדי להגביר את התחרות. וזה לגיטימי לחלוטין, עיני לא צרה ברווחיו של בנק מזרחי, אבל בנק מזרחי טפחות לא צריך את בנק אגוד כדי להיות מוצלח בשוק הבנקאות. חשוב לומר שההערכה שלנו היא שהפיקוח על הבנקים לא יאשר לבנק אגוד לסגור את דלתותיו. בנק אגוד יצטרך לעשות חישוב מסלול מחדש, לאו דווקא זה אומר נעילת שערי הבנק".

לשאלה האם יש מועמד רציני מחוץ לבנק מזרחי שמעוניין לרכוש את הבנק, השיבה הממונה על ההגבלים כי "בנק אגוד הוא בנק יציב, אם תבוא עסקה אחרת היא תישקל".

עו"ד הלפרין התייחסה לקולות שהושמעו כי רשות ההגבלים הושפעה מפוליטיקאים: "נשמעו הרבה מאוד קולות שההחלטה שרשות ההגבלים העסקיים הושפעה מהדרג הפוליטי. לדברים האלה אין שחר, לא כי לפוליטיקאים אין עמדה במיזוג. מה שחשוב להבין שרשות הגבלים העסקיים נבחנת על ההחלטות שלה בבית הדין להגבלים העסקיים. כשהיא צריכה להסביר את ההחלטות שלה שום שר לא מחזיק לה את היד".

"זה היה מבחינת ספין שלגורמים רלוונטיים היה נוח לעשות אותו", המשיכה ואמרה עו"ד הלפרין. "בסופו של דבר בעלי העניין לא חסכו שתדלנות ולוביסטים ובעלי דעה וניסו לשכנע אותה, גם הם לא טמנו את ידם בצלחת בהקשר הזה. למען האמת זה מרגש כי אנחנו יודעים להתנהל בתוך הלחצים האלה – מצד אחד לפתוח את האוזניים ולשמוע דעות שונות, מצד שני לקבל החלטה מקצועית לחלוטין ולעמוד בביקורת שיפוטית. מי שלא מרוצה מההחלטה מגיש ערר. אנו מאמינים בצדקת דרכינו ומקווים שמסוגלים לשכנע את בית הדין בעניין הזה. מי שלא מרוצה מההחלטה של הממונה סלולה בפניו הדרך לפנות לבית המשפט, ולו רק שיהיה רסן על הרשות".

"שופרסל-ניו פארם היה מיזוג נכון"

"המיזוג של שופרסל-ניו פארם מעורר דילמה לא פשוטה", אמרה הממונה על ההגבלים על עסקת שופרסל-ניו פארם, שהתרחשה לפני תשעה חודשים, "זה עלול לחזק את רשת המזון הגדולה בישראל, מצד שני היה אפשר להביא תחרות אמיתית לשוק הפארם – אנחנו רואים את סופר פארם בכל קניון – להביא את ניו פארם, שהיתה רשת מדשדשת, לתת פייט אמיתי לסופר פארם. אחרי בדיקה ארוכה החלטנו בסוף לאשר את המיזוג הזה ודרשנו שתשעה סניפים יימכרו לאותו גורם, וכך להפוך לשוק שבהם יש שלושה גורמים. שופרסל-ניו פארם היה מיזוג נכון. אם בהמשך לכך רמי לוי הרגיש צורך לרכוש רשת פארם, אנחנו מוצאים את עצמינו עם מתחרים גדולים ויש טלטלה בשוק. פתאום שוק הפארם מתעורר ומתחיל לייצר תחרות, זה מראה שתחרות שכזאת שמייצרים מובילה לעוד תחרות ועוד תחרות".

בתוך כך, עו"ד הלפרין הציגה כי משך הטיפול בבקשות למיזוג התקצר ל-21 ימים בממוצע, "השקענו את מרב מאמצינו לקצר את השירות לקהילה העסקית. במקרה של אינטל ומובילאיי – הבקשה אושרה על ידינו תוך 48 שעות. רשות ההגבלים העסקיים משקיעה מאמצים כבירים. שנת 2018 הולכת לשבור שיאים – עד כה הוגשו 118 בקשות למיזוג, וההערכה שלנו היא שנעמוד על מספר חסר תקדים של 234 בקשות למיזוג עד סוף השנה".

סיקורים נוספים