fbpx
Conferences

העובדים עלולים לעזוב אחרי העסקה, על אף שהחברה נקנתה בזכותם

פאנל: היום שאחרי העסקה * מנחה: רו"ח ניר זיכלינסקי, ממייסדי איגוד הדירקטורים בישראל * משתתפים: רונית רונן קרפול, סמנכ"לית משאבי אנוש ומשנה למנכ"ל ווסטרן דיגיטל ישראל; פרופ' אורלי יחזקאל, סגנית דקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ומנהלת אקדמית של תכניות להנהלות בכירות בלהב פיתוח מנהלים; יערה קייזר, מנכ"לית משותפת ומאמנת אג'ייל; נאוה קזז, סמנכ"לית משאבי אנוש HP ישראל

מהם הגורמים להצלחה או לכישלון של עסקה? פרופ' אורלי יחזקאל הצביעה כי עסקה טובה היא כמו חיי נישואין וזוגיות: "מדברים על אחוזי הכישלון של מיזוגים ורכישות, מצד שני אנו רואים באופן עקבי שיש נהירה אחרי מיזוגים ורכישות. בעסקים זה כמו בחיים, כמו בחירה שגויה של בן זוג, ועמימות בשלב של לפני הנישואין. במקום להציף את הבעיות, כולם רצים להתחתן ומטאטאים את הבעיות מתחת לשטיח, בסוף השטיח מתרומם. זה כשעושים חתונה חפוזה ומתחתנים מהר מדי כדי לסגור עסקה. סט שני של משתנים קשור לתכנון ברמה הפילוסופית יותר. שותפים נכשלים כי אין חזון מראש של לאן הולכת היישות הזאת, איך תיעשה האינטגרציה. העסקה מתבשלת למעלה וקשה מאוד לשלב את הדרג הניהולי, וזאת אם קיימת בעיית מנהיגות. בשביל מיזוג צריכה להיות מנהיגות. לעתים מנהיגים שומרים על חוסר בהירות ומחזיקים את הקלפים קרוב לחזה, לא מספרים מי יפוטר ומי לא, מכניסים רעשים לתוך התהליך. מנגד, מנהיגות צריכה להיות נחושה, ולא להיות נוקשה. הממצא הנוסף הוא פערי תרבויות – האינטגרציה – איך הופכים שתי יישויות ליישות אחת?".

נאוה קזז דיברה על התפקיד הקריטי של משאבי אנוש אחרי סגירת העסקה: "הרבה פעמים משאבי אנוש נכנסים לתפקיד מאוד מעשי אחרי שהעסקה נסגרת. אני ניסיתי להתנהל מתוך מחשבה של היום שאחרי. חברי ההנהלה שאני רואה יהיו קולגות שלי בקרוב – ולכן ניסיתי לבוא בגישה משתפת – לדוגמה: צריך להחליט לפני סגירת העסקה מה יהיו הטייטלים של העובדים הנרכשים. אני עבדתי עם הנהלות ופתחתי את הגדרות הטייטלים ואת השכר שלנו בעבודה משותפת – מתוך רצון לשמר את המשאב האנושי מרוצה".

נאווה קזז (צילום: מגד גוזני)

נאוה קזז (צילום: מגד גוזני)

רונן קרפול הצביעה על הסכנה שאחרי המיזוג. "הסכנה היא שאנשים יקומו וילכו למרות שהחברה נקנתה בזכות ההון האנושי שהם נותנים. צריך לתת ערכת עזרה ראשונה. למנהלים אנחנו עושים הרבה הדרכות, אבל אנחנו יודעים שצריך לתת אותו תשומת לב גם לעובדים עצמם. מבחינה פרקטית – העמדנו 'ערכת הדרכה' – שמאפשרת להם לדעת מה קורה איך אני עוזר כמנהל לעובד לעכל יותר טוב את הרכישה. ותקשורת – מבחינתנו אין דבר כזה אובר תקשורת, כמה שיותר החדרת מסרים לקהלים. חוסר מודעות והבנה של ההתמודדות עם השינויים היא מסוכנת. תמיד אנחנו אומרים שככל שתלמד לתקשר יותר כך תלמד מסביבתך".

רונית רונן קרפול, יערה קייזר, פרופ' אורלי יחזקאל (צילום: מגד גוזני)

רונית רונן קרפול, יערה קייזר, פרופ' אורלי יחזקאל (צילום: מגד גוזני)

"אלמנט נוסף – הקו החם. היוועצות מעצימה", אמרה רונן קרפול, "פורום של שולחנות עגולים, מנהלים ועובדים, הם סוכני שינוי בארגון שלנו ובצורה הזו אנו מסוגלים להרגיש את הדופק של העובדים. תתפלאו לשמוע שהצדק והידע הוא אצל העובדים עצמם. בגדול, אם יש מקום לדבוק בעקרונות שינוי – אותנטיות, תקשורת – להסתכל בגובה העיניים עם כולם ולא משנה אם זה מנהל או עובד ושקיפות".

גם קייזר דיברה על שקיפות כמחולל העצמה של עובדים: "כל צווות הנהלה צריך לחשוב איך אפשר לשפר את הארגון. בסוף ארגונים בנויים מאנשים – והם יכולים לטרפד את מהלך המיזוג, ולכן הנגיעה באנשים וכל עולם משאבי האנוש והקואוצ'ינג, צריך לקחת חלק משמעותי וחשוב בתהליך המיזוג. צריך להקשיב לאנשים ולדאוג שהם שותפים".

פרופ' יחזקאל הדגישה כי "כמו שבעיני יש זוגיות, אז יש זוגיות בין ארגונית", והדגימה: "אם ננתח את תהליך ההכנה של חביתה, הוא מתחיל בבחירה של הביצים שהולכות להישבר, להתערבב, צריך שמן, מחבת רחבה, סבלנות ובסוף יש חביתה. אפילו שם אין מתכון אחד לחביתה מנצחת. אפשר להחליט שהחביתה תהיה מקושקשת, שתי ביצי עין, אבל כמו בחביתה אני רוצה שתהיה לי בסוף חברה אחת. צריך לזכור שמשתי ביצים אפשר לעשות חביתה, אבל מחביתה אי אפשר לעשות שתי ביצים".

פרופ' אורלי יחזקאל (צילום: מגד גוזני)

פרופ' אורלי יחזקאל (צילום: מגד גוזני)

קזז סיפרה על חברה גרמנית "שרכשה סטארטאפ ישראלי – יום לאחר העסקה הגיעו 30 חבר'ה מגרמניה, ותוך 24 שעות תלשו מהרכבים את כל מה שאפיין את הסאטארטאפ, החליפו נייר מכתבים ולא השאירו כלום. זה היה רע מאוד. כדי שהיום שאחרי יצליח צריך להתנהל בעדינות וברגישות".

רונן קרפול הבהירה כי "חברות לא נרכשות סתם, יש להתייחס אליהן בכבוד הראוי. אינטגרציה זה לטווח הארוך. מניסיוני האישי – חברה שרכשה אותנו, שנתיים אחורה, אנחנו עדיין נמצאים בהבנת הערכים. וזו מושתתת על התרבות, החזון, הוא יכול להיראות משותף – לפחות בתקופה הראשונית כדי שהאינטגרציה תהיה מוצלחת ותסמן את הרכישה כמוצלחת".

יערה קייזר (צילום: מגד גוזני)

יערה קייזר (צילום: מגד גוזני)

קייזר סיכמה: "כל הדיסציפלינות בחברה מושפעות מהמיזוג – הכספים, ההנהלה, העובדים, הכל. זו רשימה חיה שממשיכה להיות דינמית ונושמת תעדופים משתנים. צוות היגוי עובד מול הרשימה הזו, במטרה לשפר את האינטרקציה הבאה. המנגנון הזה מייצר את תחושת הביטחון, תמיד יש מקום לחישוב מסלול מחדש. אנחנו רוצים ליצור מצב שאנשים בארגון מגיעים במטרה משותפת. אני לא עובד רק בשביל עצמי ובשביל החברה, בסוף אנחנו צריכים לעבוד בשביל הלקוחות שלנו – רוצים ליצור עולם טוב יותר שמשתמשים בתוצרים שלנו. אנשים שברגע שיהיה להם מאבק לא רק איפה אני נמצא, אלא איך כל האנשים של שתי החברות עובדים מול מטרה נוספת עליונה, אז פחות יש מלחמה פנימית. זה מוביל להצלחה".

סיקורים נוספים

"אנחנו לא רואים צמיחה של חברות תעשייתיות ישראליות"

רו"ח דורון סדן, שותף ומנהל בכיר ב-PWC ישראל, פתח את כנס מיזוגים ורכישות עם השוואה בין שוק חברות ההייטק הישראלי המשגשג, לבין שוק חברות התעשייה שמתקשה להתחרות בו

"פעמיים היינו עם מזוודות ארוזות לעשות הנפקה - ופעמיים זה לא קרה"

מנכ"ל נוירודרם עודד ליברמן תיאר בשיחה עם גיא פרמינגר מ-PWC את הדרמה מאחורי הנפקתה של החברה, שפיתחה טיפול פורץ דרך למחלת הפרקינסון ונמכרה לתאגיד היפני מיצובישי טנאבה תמורת יותר ממיליארד דולר

ממחסן קטן בצפון למותג שנלחם באחד הענפים המונופוליסטיים בישראל

עינב אדיב ברר, שהקימה את מותג החיתולים המצליח "בייביסיטר", מספרת על שתי ההחלטות החשובות ביותר שקיבלה מאז פתחה מחסן לייצור מגבונים בגיל 22 ועד למכירת חברת החיתולים ששברה את השוק בישראל

"פתאום היו לנו משרד אחד ברעננה, אחד בארה"ב ואחד בעזה"

ערבי, סיני וישראלי קמים בבוקר לפתח מוצרים ביחד - זו לא התחלה של בדיחה, זו המציאות של חי פורשר, מנכ"ל ומייסד חברת הייעוץ הארגוני Agileforsure, ושל קובי לוי, סגן נשיא בחברת רשתות התקשורת מלאנוקס

"אם הוט תחולל תחרות בסלולר, בזק עשויה להעניש אותה"

הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים דיויד גילה אמר בשיחה עם מתן חודורוב: "מברך על עצירת המיזוג בין מזרחי טפחות לבנק אגוד. התבטאות פומביות על אסטרטגיה עתידית יכולה להיות ניסיון להסדר כובל. הפיצול של זכייניות רעיון 2 הוא רעיון טוב"

"שוק המיזוגים רותח ועסקאות נחתמות במיליארדים. עד מתי?"

פאנל: מהרכישה ועד הצפת הערך – איך עושים את זה? * מנחה: רובי סולימן, שותף ראש הייעוץ ב-PWC * משתתפים: רן בן אור, שותף בקרן ההשקעות טנא (Teneׁ); בועז דינטי, שותף ב-Qumra Capital; עו"ד ליאור אורן, שותף במחלקת מיזוגים ורכישות בארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'

עו"ד דוני טולידאנו: "הרגולציה מקיפה את כל פעילות החברה"

עו"ד דוני טולידאנו, שותף, ראש מחלקת מיזוגים ורכישות בארדינסט בן נתן, טולידנו ושות', דיבר בהרצאתו על הרגולציה בעסקאות M&A. בנוסף, הוא התייחס לסערת פסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד: "החלטת רשות ההגבלים העסקיים היתה שגויה לחלוטין ובלתי סבירה"

איריס לוביץ, מייסדת ושותפה, SmartTeam: "לדבר עם משקיעים זה מקצוע"

איריס לוביץ, מייסדת ושותפה ב-SmartTeam דיברה על עסקאות, רכישה ומיזוגים - גרסת המשקיעים, וענתה על השאלה איזה עסקאות רכישה המשקיעים אוהבים?

"כשהכל קורס כי ניכו מס שלא בצדק - הנאמן יכול לדאוג להחזרת הכספים"

צביקה ברנשטיין, שותף מייסד של חברת 102TRUST שמוזגה לאחרונה עם חברת IBI CAPITAL, הסביר בכנס מיזוגים ורכישות על תפקידו של הנאמן בעסקות מזומן - שנחשב לעתים זניח, אך במקרים רבים מתגלה כבעל חשיבות גדולה

השר אלי כהן: "נקדם להפעיל תחרות במערכת הבנקאית, תוך הוגנות בשוק הישראלי"

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן נשא דברים בוועידת מיזוגים ורכישות והדגיש כי שני הדברים המרכזיים שמקודמים במשרדו הם היבואנים הבלעדיים והרפורמה בתחרות