fbpx
Conferences

"השקעה בתשתיות היא לא רק עבודה, אלא גם מקור לגאווה"

אורן כהן, מנהל מוצרי מימון מורכבים בבנק הפועלים, מסביר את הקשיים בהשקעות במדינות מתפתחות – ואת הפתרון שמציעים הבנקים בעולם ובישראל, המאפשר לסייע לפרויקטים של תשתיות ברחבי הגלובוס

יזמי תשתית שואלים לגבי האפשרויות שלהם לצאת לחו"ל. לכן, החלטנו בכנס זה להתמקד במימון תשתיות במדינות מתפתחות?

הנושא הזה הוא רלוונטי. יש בישראל ידע רב בפיתוח תשתיות. האם באמת יש הזדמנויות במדינות מתפתחות?

לפי סקר שביצע אירגון G20 ההשקעה השנתית הנדרשת בתשתית במדינות מתפתחות על מנת שיגיעו לרמת התשתית במדינות מפותחות עומד על כ־1.5 טריליון דולר בתחומים שונים: חשמל, תחבורה, מים ועוד. הצורך קיים. אך האם מבוצעות השקעות בפועל?

לפי נתוני הבנק העולמי, מבוצעים כ–150 פרויקטים בשנה במדינות מתפתחות בסכום של כ־150-100 מיליארד דולר. כלומר ההזדמנות קיימת.

אך אופן המימון שונה מאד בין מדינות מתפתחות לבין צורת המימון המקובלת לדוגמה בישראל.

אורן כהן (צילום: מוטי מילרוד)

אורן כהן (צילום: מוטי מילרוד)

כאן מבוסס המימון הפרויקטאלי על התחייבות המדינה (לרכוש חשמל, לרכוש מים וכו'). התחייבויות המדינה קיימות אף מעבר לכך. מבחינת היזם והבנק המממן התחייבות המדינה היא בעלת סיכון נמוך מאד שניתן להרכיב מימון פרויקטאלי על בסיסו.

לא כך המצב במדינות מתפתחות המאופינות באי יציבות כלכלית ו/או פוליטית.

לכן בנקים בארץ ובעולם מציעים פתרון לפיו הם מממנים את המדינה לזמן ארוך בעוד היזם מקבל את כספו באופן מידי עם ביצוע הפרויקט.

הרעיון הזה מתאפשר בזכות שוק הביטוח הפוליטי המבטח את סיכון האשראי. החברה המובילה היא אשרא המצויה בבעלות המדינה ויש לה יכול ביטוח של 3.5 מיליארד דולר.

אשרא נסמכת, בין השאר, על שוק הביטוח הפוליטי הבינ"ל שהפוטנציאל הביטוחי שלו מוערך בכ 8 מיליארד דולר.

באופן הזה מימנו בבנק הפועלים עשרות פרויקטים כגון: הולכת מים והשקיה בפרו, מימון הקמת בית חולים בגאנה, רפת ממוכנת בווייטנאם, תחנת כח בגאבון ועוד.

היכולת לעזור למדינות אחרות בעולם תוך כדי תמיכה ביצואנים בישראל זו תרומה שאני גאה בה מאד.

סיקורים נוספים

"נוסע עולה בפתח תקווה ומזדחל בפקקים אינסופיים במהירות 10 קמ"ש"

בפאנל התחבורה "בין פקקים למחלפים טסה הרכבת" הודה רכז התחבורה במשרד האוצר אסף וסרצוג כי המדינה לא השקיעה מספיק עד היום בתחבורה ציבורית. "אם מסתכלים על מדדים מקובלים שאנחנו רוצים להשוות עצמנו אליהם, אנחנו ברמה של עד 50% מהעולם"

האיום האמיתי על תשתיות ישראל

רונן יונה, מנכ"ל הר־טוב ניהול

האינטרנט של הרכבות

אדוארדו טאפיה, מנהל לקוחות באלסטום

"בתחבורה אנחנו רגע לפני משבר דרמטי כמו משבר הדיור"

שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמר בוועידת התשתיות כי סוגיית התחבורה בישראל לא טופלה מספיק על ידי הממשלה בשנים האחרונות. "הפקקים שיש היום יהיו זיכרון מתוק ורחוק לעומת מה שצפוי לנו"

"קיבלנו מנתניהו תזכורת על הפריפריה: אנחנו משעממים"

בפאנל שעסק בפערי התשתיות בין המרכז לפריפריה עסקו המשתתפים בחלוקת האחריות בין הממשלה לבין ההנהגה המקומית של היישובים ובחוסר הכדאיות הכלכלית של בניית מגורים בפריפריה • "כשאנחנו יוצאים מהמרכז לפריפריה לפרויקטים חדשים קשה להתקיים"

"הממשלה השקיעה בתשתיות חצי מהסכום שתקצבה. זה נזק גדול למשק"

עו"ד תמי פירון, שותפה בכירה במשרד מ.פירון ושות', הציגה בוועידת תשתיות ישראל נתונים על חוסר ההשקעה בתשתיות בישראל: "בעוד שבישראל נוסעים 2,000 כלי רכב על כל ק"מ כביש, בעולם נעים 600 מכוניות על כל ק"מ. מצב התשתיות שלנו בכי רע", אמרה פירון, ראש מחלקת נדל"ן תשתיות ומימון פרויקטים במשרד.

"מבטיחים לספק מערכת רכבות עם 100% זמינות"

ג'ראר פאל, מנהל מכירות לשירותים דיגיטליים בסימנס, על הדרך להביא את רכבת ישראל לאיחור מצטבר של עד עשר דקות בשנה

מי האיש שהבין שהזיזו את המכולה שלו?

אשל ארמוני, יו"ר דירקטוריון נמל חיפה, הסביר בוועידת התשתיות איך משבר הפרטת הנמלים מתקרב לפתרון – ומה הנכס החשוב ביותר בשירות הציבורי, שמאפשר לפתור סכסוכי עבודה שמכבידים על הציבור כולו

"תשתיות התחבורה במשבר עמוק"

מנכ"ל האוצר שי באב"ד הבהיר בוועידת התשתיות כי אין בכוונת שר האוצר לפרוץ את התקציב בשנת בחירות: "כחלון הצליח להביא לכך שכל החלטה של שר מעל עשרה מיליון ש"ח, כולל רה"מ, צריכה לקבל את אישורו קודם"

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"