Conferences

השר אלי כהן: "נקדם להפעיל תחרות במערכת הבנקאית, תוך הוגנות בשוק הישראלי"

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן נשא דברים בוועידת מיזוגים ורכישות והדגיש כי שני הדברים המרכזיים שמקודמים במשרדו הם היבואנים הבלעדיים והרפורמה בתחרות

"ישראל היא מדינה גלובלית, שמתאפיינת בשוק חופשי", אמר שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן בפתח דבריו בוועידת מיזוגים ורכישות של המחלקה המסחרית של The Marker ו-PWC. "כיום ישראל זה בית לחברות בינלאומיות בכל העולם. יש לנו למעלה מ-130 חברות במרכזי מחקר ופיתוח. אנו פועלים שיהיה להם את כל שרשרת הייצוא ואנו פועלים שגם הסביבה העסקית תהיה מאתגרת. אנו רואים את זה בהתאמות השונות במסים – ראינו את מס החברות שירד מ-26.5 אחוז  ל-23 אחוז, גם לגבי ההורדה של המע"מ באחוז. המס לייצואנים בפריפריה, בעיקר בקרית גת, הוא 7.5 אחוזים מס בלבד. חוק עידוד ההשקעות נותן מגוון הטבות של מסלול ירוק למס ומענקים".

"כלכלה חזקה זו מדינה חזקה", ציין השר כהן, "כל הכסף שאנו משקיעים בהגדלת קצבאות הנכים מגיע מהמגזר העסקי, אבל השוק הישראלי הוא שוק שמאופיין בריכוזיות – זה בא לידי ביטוי ביוקר המחייה במדינת ישראל, 19 אחוז יותר מה-OECD. אנחנו יותר יקרים ובנושא זה אנחנו הלכים לפעול ולקדם. זה נכון שישראל היא לא אי גיאוגרפי, אבל עצם זה שאין ממש תלות מסחר בשכנות שלנו זה מקשה על הפעילות ותורם ליוקר המחיה".

השר כהן הדגיש כי שני הדברים המרכזיים שמקודמים במשרד הם נושא היבואנים הבלעדיים והרפורמה בתחרות. "כל אחד במדינה רוצה להיות ייבואן בלעדי", אמר השר כהן, "למה רצתה סופר פארם להיות בלעדית בקניונים? פשוט כל אחד רוצה להיות בלעדי מתוך מטרה לגבות את המחיר המקסימלי שהוא יכול. הממונה על רשות ההגבלים עשתה צעד נכון וביטלה את נושא הבלעדיות בכמה מקומות, בגלל שאנחנו רוצים תחרות.

"לגבי הרפורמה המשמעותית – מצד אחד יש אפקטיביות, ומהצד השני – הפחתת הרגולציה. מנגד, היתה אפליה לטובת העסקים הגדולים". השר כהן הבהיר: "אני מאמין בשוק חופשי, אבל אני מאמין בתחרות הוגנת. תחרות והוגנות. שוק חופשי ותחרותי הוא חיוני לכלכלה, אבל לגבי תחרות הוגנת ויעילה – זה הנושא שנפעל לגביו".

"הרישיון הבנקאי הוא בעל ערך חשוב מאוד"

השר כהן התייחס לנושא מיזוג בנזק מזרחי טפחות עם אגוד וסיפר: "בחודש דצמבר 2016 עבר בכנסת פה אחד – קואליציה ואופוזיציה, חוק להגברת התחרות במערכת הבנקאית. זיהינו שהמערכת הבנקאית במדינת ישראל היא אחת המערכות הריכוזיות ביותר שקיימות. במהלך הדיונים שהיו בוועדה אני ראיתי את מערכת הלחצים הלא פשוטה שהיתה. ואנחנו רואים אותה גם עכשיו – הפעלת לחץ אינטנסיבית על ידי גורמים כאלה ואחרים. פחות בנק זה אומר פחות תחרות, וזה פחות טוב ללקוחות. האם עשרות המיזוגים שהיו במהלך השנים האחרחנות של הבנקים תרמו לתחרות? התשובה היא ברור שלא תרמו לתחרות"

"הרישיון הבנקאי הוא בעל ערך חשוב מאוד", הדגיש השר כהן, "מי שרוצה להקים בנק דיגיטלי – היכולת היא אך ורק אם יש רישיון בנקאי. היום לחלק גדול של הבנקים הסניפים מהווים משקולת, יש מלחמה לא לסגור סניפים.

"בנק מזרחי שרוצה לגדול – תגדל, תגייס הון, תפתח סניפים. מישהו מונע ממנו לפעול בשוק? היתה התעלמות רק מדבר אחד – מה חושבים לקוחות הבנקים. אני עבדתי מול הגופים המוסדיים. המדיניות משתנה, ריכוזיות במערכת הבנקאית יוצרת ריכוזיות גם במערכת הריאלית.

"אני מצפה שאחרי 47 שנה עוד מישהו אחד יצליח לקבל את הדבר שהיה בלתי מושג – לקבל רישיון בנקאי – לבוא ולפתוח את שוק הבנקאות. תחרות במערכת הבנאית מסייעת לצמיחה במשק. ואנו נקדם להפעיל את התחרות במערכת הבנקאית, תוך הוגנות בשוק הישראלי".

סיקורים נוספים