fbpx
Conferences

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

עו"ד ד"ר איתי הס
מנהל מחלקת חדלות פירעון,
אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי עומד להיכנס לתוקף בספטמבר 2019 ועתיד לחולל שורה של שינויים בענף האשראי

בעת האחרונה מתרבים הקולות המתריעים מפני שינוי מגמה בכלכלה הישראלית ומעבר לתקופה מאתגרת יותר — שלא לומר משבר הקרב ובא. אין ספק כי חשוב לבעלי עסקים להיערך מראש לעתות מצוקה, הן מבחינה כלכלית, והן מבחינת היכרות עם הכלים המשפטיים העומדים לרשותם.
חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי עומד להיכנס לתוקף בספטמבר 2019 ועתיד לחולל שורה של שינויים בעולם האשראי ובמנגנונים המשפטיים להתמודדות של נושים וחייבים עם כשלים וקשיים בתחום זה.
בכל הנוגע לתאגידים, החוק החדש יוצר שינויים בתהליכי ההבראה והשיקום הקיימים, ויוצר כמה כלים חדשים שבהם יכולה חברה שנקלעה לקשיים, לעשות שימוש. דרך המלך שאליה יכול לפנות תאגיד בקשיים היא להגיש בקשה ל"צו פתיחת הליך", ובמסגרתו לקבל "צו הקפאת הליכים", שמונע מנושים לנקוט נגדו הליכים משפטיים או הליכי גבייה פרטניים בהוצאה לפועל. צו כזה מאפשר לתאגיד תקופת שקט, במהלכה ניתן לבחון באופן יסודי את התנהלותו, לגבש תוכנית הבראה ולהביאה להצבעה בפני הנושים.
במהלך תקופה זו ניתן גם לבחון את כדאיותם של הסכמים שהעסק קשור בהם, את מצב והיקף האשראי שהוא זקוק לו, את אופן יכולתו להתמודד עם החובות הרובצים עליו ואת הכדאיות הכלכלית של פעילותו.
בחינה מעמיקה כזאת עשויה להביא לשלל מסקנות — צורך במיקוד פעילות, רלוונטיות של כניסת משקיע חיצוני, אפשרויות אחרות להזרמת הון לעסק, ולעתים אף צמצום וחיסול העסק. חשוב לציין, כי בד בבד עם מתן צו פתיחת הליך, ימנה בית המשפט נאמן לעסק, שלמעשה נוטל את השליטה מידי ההנהלה הקיימת ומכוון במידה רבה את ההליך המשפטי. זהות הנאמן כמעט שאינה מושפעת מעמדת החברה המבקשת את הצו, וזהו שיקול דרמטי כיוון שמנהלי החברה ובעליה צריכים להביא בחשבון שהם עשויים להיכנס להליך מתוך כוונה להבריא את העסק בדרך מסוימת, ולמצוא את עצמם במקום אחר.
דרך אחרת שמציע החוק, ושמותירה את השליטה בתהליך בידי העסק ומנהליו, היא הסדר נושים ללא צו פתיחת הליך. מדובר במנגנון שנועד לאפשר לחברה או לעסק להגיע להסכמות עם מרבית הנושים מחוץ לכותלי בית המשפט, ולהשתמש בצו השיפוטי רק כדי לתת תוקף להסכם. דרך זו אינה מחייבת מינוי נאמן, כך שמנהלי החברה או העוסק המורשה נותרים בתפקידם. מאידך, האופי הרך יותר של מנגנון זה מתבטא בעובדה שהוא אינו כרוך בצו הקפאת הליכים, כך שאם ננקטים על ידי הנושים הליכי גביה, עיקולים וכדומה, על העסק להתמודד עמם.
ההחלטה באיזו דרך לבחור תלויה, ברבים מהמקרים, בעיתוי שבו מפנימה הנהלת העסק כי קיים צורך בנקיטת הליך לשם הבראת החברה, ובעיתוי קבלת הייעוץ המשפטי והכלכלי מן הגורמים המקצועיים המתאימים.

סיקורים נוספים

"הפחתת הרגולציה היא יעד ראשון במעלה עבור צמיחה כלכלית"

מי באמת מעלה את יוקר המחיה?

סוללים את הדרך להטמיע חדשנות בתעשייה

"העצמאים הם מנוע הצמיחה של המשק הישראלי"

עולם כלכלי חדש

"גיוס המונים הוא חלק מהעתיד ומשמש אלטרנטיבה למערכת הבנקאות"

"לצאת לשווקים בחו"ל בלי בדיקה זו התאבדות"

אמצעי התשלום החדש: הוראת קבע בסלולרי

חמישה טיפים לחיסכון משמעותי עבור עסקים קטנים

אמזון נכנסת לישראל — האם המהפכה כבר נמצאת בדרך?