fbpx
Conferences

"יש בסיס לאופטימיות. בתוך חודשיים יהיה כאן בנק חדש"

"עסקים קטנים ובינוניים משלמים ריבית
גבוהה פי ארבעה משל העסקים הגדולים"

הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, עו"ד דרור שטרום, אופטימי לגבי פתיחת בנק נוסף בישראל. לעומתו, טוען ח"כ לשעבר איתן כבל — "לא יהיה. ואם תהיה כתובת של בנק — היא תהיה ריקה מתוכן"

"למה הבנקים עושים פרסומות? הם לא באמת מתחרים ביניהם, זו דרך לשמר את כוחם. הכול קשקוש ורמאות", כך תקף אתמול חבר הכנסת לשעבר איתן כבל את הבנקים, בכנס עסקים קטנים ובינוניים של TheMarker, המחלקה המסחרית.
כבל דיבר על החלטתו האחרונה של נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, להגביל את מעורבות הבנקים בשוק האשראי. "זה לא שאפשר לעשות שופינג בין הבנקים. זה בעיקר פירוטכניקה ולא החלטה שתעשה נסים ונפלאות לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים", אמר יו"ר ועדת הכלכלה לשעבר והוסיף: "הייתי רוצה החלטה אגרסיבית הרבה יותר".
הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, עו"ד דרור שטרום, שדיבר יחד עם כבל בכנס, מתח ביקורת על ההחלטה של הנגיד לאפשר לבנקים להמשיך להפעיל אפליקציות תשלום. "הבנקים נהיו מעצמות הייטק. הם מחלקים לנו אפליקציות תשלום בחינם, על חשבון הברון. כשמונופולים מחלקים צעצועים חינם — תמיד בסוף מתברר שיש לכך מחיר", הזהיר שטרום.
"לפני שנה יצאתי למאבק באפליקציות התשלום. רבים לא הבינו את המאבק הזה. אמרו 'זה נחמד, זה בטלפון'. ואולם, כשמגיעים לליבה של השוק העסקי — צריך לעצור את זה.
באמצעות האפליקציות הללו הבנקים בעצם אומרים לחברות כרטיסי האשראי 'אנחנו לא צריכים להיכנס לכם לשוק. אנחנו שולטים ב-10 מיליארד שקל בשוק התשלומים ואתם כבר מבינים את הרמז שלא כדאי לכם להתחרות בנו'. קוראים לזה הרתעה. אסור לתת לבנקים לחלק אפליקציות, עד שתתחיל תחרות וכולם יתחרו באפליקציות — לא רק שלושת הבנקים גדולים", הסביר הממונה על ההגבלים לשעבר את החלטתו של הנגיד.
שני הדוברים היו חלוקים ביניהם בנוגע לאפשרות שעד סוף השנה יפתח בנק נוסף בישראל. "לא יקום ואם תהיה כתובת של בנק – היא תהיה ריקה מתוכן", קבע כבל. "לא מספיק רק שיש כתובת, שיש בנק, שיש שירות לקוחות שאולי גם יענה לטלפון. אני מדבר על כך שיש בנק שבנקודת זמן כלשהי יאתגר את המערכת ויצור תחרות. אם זה לא הכיוון, אז פתחנו עוד מקום שייתן כסף למי שהכי חזק. הרי אי אפשר לסמוך שבנק חדש ייתן לעסק קטן בפתח תקווה הלוואה לפתיחת העסק".
"יהיה בנק חדש עוד השנה בישראל ונראה את הפירות שלו. דעתי שונה, יש בסיס מוצק לאופטימיות", אמר שטרום. "בתוך חודשיים ירוץ פה כבר בנק חדש. זה לא סוד. עומדים בראשו אנשים שיצאו מצ'ק פוינט והשקיעו את מיטב כספם. הבנק לא מסוכן. הוא יהיה זול בהרבה מהבנקים שצריכים לפרנס 50 אלף אנשים. הוא ככל הנראה יהיה שחקן עם עלויות נמוכות יותר וטכנולוגיה חכמה יותר, ויהיה סחף מאוד גדול לבנק הזה".
כבל, שעמד בראשות ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית, ציין את החשיבות של המשקיעים המוסדיים בשוק האשראי. "כשוועדת החקירה שעמדתי בראשה יצאה לדרך יצאנו לחפש אתונות — בנקים, ומצאנו מלוכה — את שוק ההון. בשוק ההון יש 1.7 טריליון שקל שמתגלגלים והייתי מצפה ששם תתקיים התחרות האמיתית, שתערער את הבנקים. לצערי אין תחרות כזו. אם היא מתקיימת — היא בקבוצות לווים גדולות מאוד. היא כמעט לא נוגעת במשקי הבית ובוודאי לא בעולם העסקים הקטנים והבינוניים. הם כמעט בכלל לא שחקנים שם כמעט בכלל".
שטרום סיפר "כשהתחלתי לכהן בוועדה לבדיקת הכשלים באשראי, בדקתי את הריכוזיות באשראי למשקי הבית ולעסקים. הריכוזיות הגבוהה ביותר בהעמדת אשראי אינה במשקי הבית, אלא בעסקים הקטנים והבינוניים, אלה שאנחנו אומרים 'זה מנגנון עסקי, הוא יכול לאפשר לעצמו'.
בדקנו את מרווח הריביות. עסקים גדולים מקבלים אשראי עם ריבית של 1%–1.5%. מולם ראינו עסקים קטנים ובינוניים שמשלמים, במקרה הטוב, בין 4% ל–7% ריבית — פי ארבעה מהעסקים הגדולים, כשמקדמי הסיכון שלהם אינם מצדיקים את זה. לאחר מכן אנחנו מצפים שיתחרו בעסקים הגדולים. כיצד? אנחנו מראש קושרים להם את הידיים והרגליים ואז אומרים להם 'רוצו'".
"בהיבט הזה, רשות שוק ההון אינה מבינה את התמונה הגדולה", קבע שטרום. "יש כספים בהיקפים אדירים שנמצאים אצל הגופים המוסדיים, שצריכים ויכולים למצוא את דרכם ברישיונות שהיא תתן מחר בבוקר לשוק העסקים הקטנים והבינוניים.
"עוד כשל: כשרוצים להכניס מתחרים מה עושים? מכרז, ומי שנבחר מעמיד אשראי", הוסיף שטרום. "ברשות שוק ההון הם שכחו מהמילה 'מכרז'. לא עושים אף פעם מכרז תחרותי כדי לגרום לתחרות. צריך לעשות את זה כבר ממחר בבוקר".

סיקורים נוספים

כך מנפצים את תקרת הזכוכית

"העצמאים הם מנוע הצמיחה של המשק הישראלי"

"גיוס כסף לא הופך פומבי ברגע, זה תהליך הדרגתי"

אמזון נכנסת לישראל — האם המהפכה כבר נמצאת בדרך?

להפוך צוות מכירות לסיירת מטכ"ל

"גיוס המונים הוא חלק מהעתיד ומשמש אלטרנטיבה למערכת הבנקאות"

עולם כלכלי חדש

"הפחתת הרגולציה היא יעד ראשון במעלה עבור צמיחה כלכלית"

להשקיע בפיצה, עם כל התוספות

"העסקים הקטנים מאוימים משינוי דפוסי הצריכה"