fbpx
Conferences

"יש שחקנים רבים שחפצים לראות את העסקים הבינוניים פורחים ומשגשגים"

אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, סבור שיש צורך במעורבות המדינה כדי שעסקים קטנים ובינוניים יצליחו ומציין שמימון עסקים בינוניים וקטנים גדל ב-40 אחוז בשנים האחרונות

"זה באמת די חריג שמקדישים כנס דווקא לעסקים בינוניים", כך פתח אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות את דבריו בכנס נטו עסקים בינוניים של המחלקה המסחרית של The Marker  בשיתוף בנק מזרחי טפחות. "לאחרונה יש תחושת יכולת של עסקים בינוניים לפעול ביתר חופשיות. התחושה הזו ניזונה מתוך מצב משקי, שאי אפשר להתעלם ממנו – חשוב שנדע ונבין איפה אנחנו נמצאים ולאן אנחנו הולכים, כדי שלא נשגה בתוכניות הפעולה שלנו. יש כאן שחקנים רבים שחפצים לראות את העסקים הבינוניים פורחים ומשגשגים – הם עשוים להיות עתיד הצמיחה של מדינת ישראל".

פרשר הדגיש בדבריו כי הדברים הכי חשובים לעסקים בינוניים הפ ודאות ויציבות. "אלו דברים שאנחנו לא מרבים לדבר עליהם", ציין פרשר, "אנחנו נוטים לראות את הרגע, ולא את הטווחים היותר ארוכים. הדבר הכי חשוב – האם אנחנו יודעים לתכנן בודאות את צעדינו קדימה? ועל סמך המתווה שאנחנו רואים – האם אנחנו יודעים כיצד תיראה השנה הקרובה, כיצד ייראו השנתיים הקרובות או החומש?."

"חיינו בסביבת אינפלציה אפסית – יכולנו להגיד ברמת ודאות גדולה מאוד שאנחנו נעים סביב האפס", אמר פרשר. "חיינו ביציבות בשערי החליפין, חיינו בסביבה שבה רמת שערי החליפין בשלוש השנים האחרונות היתה יציבה מאוד ואפשרה אופק תכנוני עם מעט סיכונים. יכולנו לתכנן ברמת ודאות גבוהה גם את תשומות האנרגיה שראינו לעינינו. ראינו סביבה ריבית אפסית עם תשואות לפדיון של אגרות חוב משלתיות, שנושקות לאפס ויכולנו לתכנן את הנזילות שלנו, תזרים המזומן שלנו – ראינו הרבה מאוד כסף בנקאי נזיל שמחפש אשראי".


אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות (צילום: תומר אפלבאום)

אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות (צילום: תומר אפלבאום)


פרשר הבהיר כי "המשק הישראלי צמח וצמח, יותר ממשקים אחרים במדינות מפותחות  זה לא כל כך מפתיע שעל רקע תנאים מאקרו כלכליים ראינו בעסקים הבינוניים והקטנים  קצב גידול אשראי, שדומה לקצב גידול בתוצר – בערך 3 אחוזים בתוצר העסקי. אבל זו תמונה מטעה. אנחנו יכולים לראות את הגופים המוסדיים ואת משקלם עולה ואת הבנקים ואת הגופים החוץ משקיים – משקלם יורד. יש פתיחות עצומה בקרב השוק המוסדי והשוק הבנקאי למימון עסקים בינוניים ומבחינה מסוימת גם עסקים קטנים".

"מימון עסקים גדולים ירד במדינת ישראל ב-25 אחוז, לעומת זאת מימון עסקים בינוניים וקטנים גדל ב-40 אחוז", אמר פרשר. "בנקים מעדיפים להעמיד אשראי לעסקים בינוניים על חשבון אשראי לעסקים גדולים. בתוך המערכת הזו – קצב הגידול השנתי של בנק מזרחי טפחות הוא הגבוה ביותר. קצב הגידול שלנו הוא 10 אחוזים בשנה. הצבנו תוכנית אסטרטגית ששמה את העסקים במרכז, במיוחד בכל הנוגע לעסקים בינוניים וקטנים. אנחנו גדלים בקצב דו ספרתי".

לגבי העתיד פנה פרשר לבעלי העסקים הבינוניים ואמר ש"מי שכאן חושב שראוי שייתכנן את צעדיו קדימה, ראוי שלא יסתכל במראה אלא יסתכל בזכוכית קדימה. מי שנוהג קדימה כשהוא מסתכל במראה עתיד לעשות תאונה. אנחנו נמצאים בסביבה חיובית, שבה שוק העבודה והיקף העבודה נמצאים בקצבים גבוהים מאוד. זה דבר חיובי למשק הישראלי". פרשר התייחס בין השאר למחסור הגדול שיש במשק לכוח אדם מקצועי "כמעסיק גדול יש לנו קושי גדול בגיוס עובדים. אם לתאגיד בסדר גודל שלנו יש קושי כזה, לעסקים בינוניים וקטנים יש קושי כפול ומכופל בגיוס עובדים, וזה מתבטא במיוחד באזורי המרכז, פחות באזורי הפריפריה, ועדיין  זו בעיה קשה".


אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות (צילום: תומר אפלבאום)

אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות (צילום: תומר אפלבאום)


כמו כן פרשר הצביע על העלייה העצומה במחירי האנרגיה ולכך יש קשר ישיר, לדבריו, ו"השפעה עצומה על היקף ההוצאות של העסקים הבינוניים והקטנים. אנחנו יכולים לראות את מחיר חבית נפט קופץ ל-100 וחוזר ל-60, התנודות הן אלימות ומי שלא יכול להגן על עצמו יהיה לו קשה מאוד לייצר תוכנית עבודה שנתית או דו שנתית או תלת שנתית. אנחנו חווים גם חזרה בתנודתיות של שער חליפין – דולר שערכו 3.9 עולה ל-4 וחוזר ל-3.6. אנחנו חווים עלייה בקצב האינפלציה ואנחנו סוחרים גדולים באינפלציה. אנחנו מתחילים לראות גידול בתשואות, וזה כבר מתחיל בארה"ב, וזה יגיע בסוף לישראל. הריביות הולכות וגדלות – זה יוביל לנטל על העסקים הבינוניים והקטנים".

פרשר דיבר על העומס הבירוקרטי  – "אנחנו במקום הלא מחמיא השני מהסוף, אחרי צ'ילה ", ציין פרשר, "רגולציה זה דבר מאוד חיובי – צריך לייצר בשוק רגולציה. צריך לייצר ודאות רגולטורית לאורך זמן וצריך יציבות שלטונים חוקתית. התזזתיות מייצרת סיטואציה שאין דרך לייצר תכנון ארוך טווח. אני קורא לזה 'עריצות רגולטורית'", לבסוף, קרא פרשר למדינה להתערב: "יש צורך במעורבות של המדינה – בין ביצירת ודאות ויציבות ובין בשיפור הגישות למימון"ויש לפעול לודאות רגולטורית".

 

 

סיקורים נוספים

"יזם עסקי צריך דוקטורט כדי להבין צווי ארנונה"

מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים, אמר בשיחה עם אורן מג'ר שבחודשים הקרובים יהנו עסקים קטנים ובינוניים מתוצאות מהלך של משרד הפנים להסדרת עולם הארנונה

ח"כ רחל עזריה: "צריך לחשוב איך לאפשר לעסקים בינוניים וקטנים לגשת למכרזים"

ח"כ רחל עזריה (כולנו), יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, סיפרה כיצד בשבתה כסגנית ראש העיר ירושלים, העדיפו חברי ועדת המכרזים לעבוד עם חברה גדולה ובטוחה ולא עם חברה משפחתית קטנה. את זה, היא אומרת, חייבים לשנות

עמית שגיא, זאפ: "היום עסק קטן צריך להפוך להיות צייד, כזה שמחפש אחר הלקוחות"

סמנכ"ל קבוצת זאפ, עמית שגיא, מספר על המהפך הדיגיטלי שעסקים קטנים חייבים לעבור בכדי להפוך לציידים ולשרוד בשוק תחרותי. בחודשים הקרובים תשיק הקבוצה מערכת CRM, באמצעותו יוכלו עסקים קטנים ובינוניים לנהל קמפניים באינטרנט ולהשלים כך את מה שהוא מכנה "החתיכה החסרה בפאזל הדיגיטלי"

"נדאג שבכנסת הבאה תהיה מפלגה שתייצג את העסקים הקטנים והעצמאים"

עו"ד רועי כהן, נשיא להב לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, אמר בכנס: "זה הדבר היחיד שמזיז דברים במדינה. רק אם נשפיע מבפנים נוכל לשנות"

שרגא ברוש: "מדינת ישראל לא תומכת בעסקים"

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שחוסר כוח אדם מקצועי טכנולוגי הוא המכשלה לעסקים הקטנים והבינוניים. "אין עסק שלא נתקל בבעיה הזו, אין עסק היום שרוצה איש מקצועי ולא מצליח להשיג"

באב"ד: "רגולטור לא יכול להיות אלוהים"

בשיחה עם אורן מג'ר, אמר מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד שעל המדינה להיזהר לא להכניס שיקולים פוליטיים לרגולציה. עוד אמר שיש לאפשר תחרות חופשית במשק כדי לאפשר לעסקים קטנים ובינוניים לצמוח. "המצב לא אופטימלי ורחוק מזה, אבל בשנים האחרונות נעשו לא מעט צעדים לשיפור".

ועידת נטו עסקים בינוניים יוצאת לדרך

היום, שני, ועידת נטו עסקים בינוניים של המחלקה המסחרית של The Marker בשיתוף בנק מזרחי טפחות יצאה לדרך במלון דן פנורמה בתל אביב. על הפרק: קידום המגזר העסקי בארץ

"אסור לאפשר להפוך את המגזר הקמעונאי למגזר שמתנהל תחת פיקוד צבאי"

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, נשא דברי תוכחה נגד שטף הרגולציה, שלטענתו מהווה גורם בלימה הפוגע בשגשוג המשק הישראלי. הוא כינה את פעולת הרגולציה על המגזר הקמעונאי כהתנהלות של "פיקוד צבאי". דבריו החריפים נגעו בבעיה המהותית - מדינת ישראל לא עוזרת לעסקים קטנים לצמוח

הראל ויזל: "דאגנו שבעסק יהיה כל הזמן יותר כסף מאשר בבית"

הראל ויזל, היזם והבעלים של קבוצת פוקס, שוחח עם קרן מרציאנו הפרשנית הכלכלית של חברת החדשות, על המעבר מחנות בגדים קטנה לרשת עם מחזור מכירות של 2.3 מיליארד שקל. הוא התייחס גם לחוסר האיזון בין חברות אופנה מחו"ל, שמוכרות באינטרנט ולא נדרשות לשלם מע"מ, לבין החברות הישראליות שמחויבות במע"מ

הראל ויזל: "דאגנו שבעסק יהיה כל הזמן יותר כסף מאשר בבית"

הראל ויזל, היזם והבעלים של קבוצת פוקס, שוחח עם קרן מרציאנו הפרשנית הכלכלית של חברת החדשות, על המעבר מחנות בגדים קטנה לרשת עם מחזור מכירות של 2.3 מיליארד שקל. הוא התייחס גם לחוסר האיזון בין חברות אופנה מחו"ל, שמוכרות באינטרנט ולא נדרשות לשלם מע"מ, לבין החברות הישראליות שמחויבות במע"מ