fbpx
Conferences

"כל ההגדרות הן אולד סקול, יש רק דור C"

בפאנל בנושא מחוברות עובדים, דנו מנהלות משאבי אנוש בכירות על האופן שבו מקומות עבודה מייצרים עובדים פרודוקטיביים, ואיך ניתן לשמר אותם

גמישות בשעות העבודה וניידות הן חלק מהגורמים החשובים ביותר שעובדים מביאים בחשבון בקבלת החלטות קריירה. אבל כיום מדברים לא רק על שעות עבודה נוחות, אלא על שיפור חוויית העבודה הכוללת. בפאנל בהובלת שירז כהן־גרד, יועצת בכירה, voyamar, שנערך בכנס HRevolution של TheMarker , המחלקה המסחרית, ניסינו להבין איך ארגון יכול לייצר עובדים פרודוקטיביים ואיך לשמר אותם.

"באחד הפאנלים בנושא, אמר לי אחד המשתתפים שכל ההגדרות הן אולד סקול, היום יש רק דור C-cloud,community ו–connectivity", סיפרה כהן־גרד בפתיחה של הפאנל. היא הוסיפה כי במציאות הכאוטית והעולם העסקי שמתהפך, חברות נאלצות להמציא עצמן מחדש ולב העניין הוא איך נשארים רלוונטיים, ומדברים על ארגון חוצה דורות. המסקנה שלנו זה שהארגונים עצמם והעובדים צריכים לאפשר תנועה באמצעות תשתית נכונה.

טל שמיר משטראוס אמרה: "לאורך שנים הכחשתי את דור ה–Y וחשבתי שכשהם יתחתנו הם יהיו בדיוק כמוני, אבל טעיתי. הם באמת דור אחר. זהו דור שלעיתים מוכן לוותר על שכר גבוה או על תנאים בגלל שהעבודה אינה מספיק מעניינת עבורו".

"יש לעובדים היום לא מעט אלטרנטיבות. פעמים רבות עובדים שלנו עוזבים לסטארט־אפ מתחרה", מסביר יפתח יופה, מנהל מש"א ישראל, צ'ק פוינט. "אצלי כאיש משאבי אנוש זהו בהחלט אתגר. הדבר דורש מאיתנו להיות חדים ורלוונטיים, ולכן גם למדתי להיפרד מעובדים. לא פעם קרה שישבתי ודיברתי עם עובד שהיה לו ברק בעיניים ואחרי חודש חבר מהיחידה התקשר והעובד הלך איתו. זו מציאות בלתי צפויה".

האם יש הבדל בין טאלנטים בכירים ועובדים שלא מוגדרים כטאלנטים?

טל שמיר: "אנחנו ארגון מגוון ואנחנו נאבקים למצוא פתרונות לצרכים של הפרט, ולכל עובד את הפתרון שמתאים לו. אנחנו רוצים שאנשים שמצליחים להשפיע ולהזיז דברים בתוך הארגון יישארו אצלנו לאורך זמן. עובד צריך משמעות, צריך לאתר את הטאלנטים ולאפשר להם קידום מהיר".

איך יוצרים מחוברות?

סיגל כהן: "כשעובד מקבל מכתב מלקוח, לדוגמה שיש לו ילד על הרצף האוטיסטי, וצריך לחבר אותו למחשב, ואחרי שבזק יטפלו בבקשה, העובד יקבל תמונה של הילד יושב מול המחשב כשהוא מחובר, זה נותן לעובד ערך אחר לגמרי. יש אנשים שמחוברים לדבר שהוא גדול מהם, ואנחנו כל הזמן בודקים במה מדובר, מה גורם לעובדים להיות מאושרים.

"אנחנו למשל מאיישים 80% מהמשרות שמתפנות בבזק על ידי עובדים שלנו. כשאנחנו עושים סקר, הרבה פעמים אנחנו רואים שהעובד יותר מחובר לארגון מאשר למה שהוא עושה בארגון. לא מעט עובדים רוצים להתקדם בתוך הארגון".

שלי רוימשר: "לפני כשנתיים ניסינו לגלות מה גורם לעובדים שלנו להיות מחוברים. ערכנו מחקר, ושלחנו מנהלי חנויות לחנויות אחרות לבדוק מה קורה שם. קודם כל הם מצאו עובדים שאוהבים את מה שהם עושים. מצאנו שישה מנועי מחוברות – חיבור לעסק (לביזנס, ליעדים ולמספרים), מרווח תמרון ויכולת השפעה, תחושת קהילתיות ומשפחתיות בחברה, יחס הוגן, אישי ושוויוני, לכידות של הצוות הניהולי ודוגמה אישית, והמנוע האחרון הוא בחירת עובדים והפיתוח שלהם – ככל שנכניס עובדים ראויים יותר נגרום לכל העובדים להיות מחוברים וגאים יותר במקום העבודה שלהם".

איך מודדים מחוברות?

אורית הראל: "כדי למדוד מחוברות צריך לשאול את השאלות הקשות ולהתמודד עם התשובות. ברגע שמתמודדים עם התשובות ומתחילים לתת מענה זה מתחיל להסתדר.

ב–IBM אנחנו עושים סקר שנתי שנוגע בשני חלקים – הראשון, שואל את כל השאלות הקשות, והשני, לא פחות אמיץ — משוב בנוגע למנהל האישי של אותו העובד. ברמה עולמית הסקר הזה הוביל לשינויים מרחיקי לכת.
"השנה למשל, עלה בסקר שצריך לשנות את האופן בו מנהלים שיחות בנוגע לפיתוח. ואנחנו מתמודדים עם הנושא כיום. מנהלים מקבלים ראי, וזה לא פשוט. הם לוקחים את הראי ובונים תוכנית בהתאם. אנחנו מזיזים מתפקידם מנהלים ששמם עולה הרבה".

משתתפים: שירז כהן גרד, יועצת בכירה, vayomar; נורית טל שמיר, סמנכ"לית מש"א, קבוצת שטראוס; שלי רוימשר: מנהלת מש"א, סופר־פארם; סיגל כהן, מנהלת אגף פיתוח מש"א והדרכה, בזק; יפתח יופה, מנהל מש"א ישראל, צ'ק פוינט; ואורית הראל, מנכ"לית מש"א, IBM.

 

סיקורים נוספים

האם אפשר לפטר עובד בגלל סטטוס בפייסבוק?

עו"ד נטע ברומברג: "השימוש במדיה החדשה מוביל לאובדן אנונימיות של העובדים. על המנהלים לקבוע כללי אתיקה להתנהלות ברשתות החברתיות"

"חונכות הפוכה" - לעידוד חדשנות בארגון

דפנה שורץ, ראש ההתמחות בניהול יזמי בבית הספר אדלסון ליזמות, דיברה על הגישה שחברות בשוק הבינלאומי כבר מאמצות

"אנחנו לפני בחירות ואף אחד לא מדבר על יצירת מקומות עבודה"

"כשהעובד מרגיש שחושבים עליו, הוא חש מאושר"

עמרי גליק, משנה למנכ"ל BUYME, דיבר בכנס HRevolution על האתגר הגדול בניהול משאבי אנוש בעידן הקבוצות והקהילות

Meet the HR Startups

פלטפורמה למיפוי וניהול כשירויות העובדים

כך תהפכו למנהלי האושר בארגון

עומרי גליק, Executive VP, BUYME

ההפרעה השקופה שפוגעת בעובדים

מיטל פרסטר סלע, מייסדת ומנכ"לית PerfectaHR

אומת הסטארט אפ לא מצליחה לרתום את האקדמאים הערבים

פאדי אלעוברה, מייסד ומנכ"ל שותף TALENTEAM, אמר בהרצאה בנושא גיוון כי שילוב הציבור הערבי בשוק התעסוקה מהווה תמונת ראי עגומה לשילובו בחברה כולה

פרישה נבונה בחסות המעסיק

מירה בר, מנהלת תחום פרישה וגיל שלישי, מנורה מבטחים

העתיד כבר כאן: תקציב הרווחה מוקדש לעובדים

נועם בוסידן, מנכ"ל ובעלים משותף בהייטקזון: הנגשה של תוכן מותאם אישית לכל עובד תגדיל את המעורבות ואת האמנות כלפי מקום העבודה