fbpx
Conferences

להשקיע בפיצה, עם כל התוספות

מעין מלצר
שותף, מייסד ומנכ״ל Fundit

דמיינו מצב שבו יזם מעוניין לפתוח עסק וכשהוא פותח אותו יש לו מימון מלא מההקמה ועד להגעה לנקודת איזון. יש לו גם קהילה של מאות לקוחות מהאזור, שהשקיעו בו והאמינו בו

זה סיפור על יזמות, אחד מיני רבים. היזם, ששמו דניאל, החליט לפתוח פיצריה שכונתית. כבר שנים שהוא חולם עליה. כשטייל בצפון איטליה הוא תיכנן איך היא תיראה ואילו תוספות מיוחדות יהיו לו שם (למשל, פלפל חלפיניו מעושן). דניאל עשה שני תארים, יותר מדי ימי מילואים ועבד קשה שנים כשכיר בחברת לוגיסטיקה גדולה.
כעת, כשהילדים גדלו ויש לו קצת כסף בצד, הוא מרגיש שזה הזמן להגשים את החלום ולפרוץ, כי הרי חיים רק פעם אחת. הוא יוצא לדרך, נרגש. לוקח את הכסף שחסך, ואת השאר מחליט שיגייס ממקורות מימון שונים, "יש לא מעט אפשרויות היום — יהיה בסדר", הוא חושב לעצמו.
כשהעסק מתחיל לרוץ, הוא מתוודע לאתגרים רבים, בנוסף להשלמת המימון: הוא צריך להיות גם המנכ"ל וגם המזכירה, גם סמנכ"ל הכספים וגם איש המכירות. מעבר למימון, הוא צריך לעסוק במשא ומתן, בניהול ספקים ובאתגר האתגרים — בניית קהל לקוחות נאמן לעסק.
עכשיו, דמיינו מצב אחר: דניאל פותח את אותה הפיצריה, בדיוק באותה נקודת זמן — רק שהפעם, הוא פותח אותה כשכבר יש לו מימון מלא מהקמתה ועד להגעה לנקודת האיזון. יש לו גם קהילה של 348 לקוחות שרובם גרים באזור, שהשקיעו בו כי האמינו שהפיצריה הזו היא בדיוק מה שהשכונה צריכה. הם יבואו עם הילדים אחרי בית הספר לאכול שם, יש להם אינטרס אמיתי בהצלחת העסק — ולכן, הם ידאגו לדחוף אותו קדימה. הם יספרו לחברים, יביאו לקוחות נוספות, ייתנו ביקורת כנה ויציעו הצעות לשיפור. 348 אנשים שהם קהילה. קהילה אמיתית שיש לה ערוץ ישיר לדניאל, שהם חלק בלתי נפרד מהעסק, כולל כל התוספות.
ודניאל? מעבר לזה שהוא רגוע הרבה יותר מבחינה כלכלית, הוא לא מרגיש לבד, יש לו לקוחות קבועים שהוא סומך עליהם ועל תזרים המזומנים שיגיע מהם — הוא מתפנה לעסוק בבניית העסק. יש לו זמן לפתח אותו, לחשוב מה הלאה, לייעל ולחייך ללקוחות. דניאל הופך ליזם יצירתי יותר, נינוח, ממוקד ובטוח בעצמו. ככה זה כשיש לך 348 שותפים שהם לקוחות, שגרירים ואנשי השיווק שלך — וזה רק הבסיס.
הקמת עסק אינה טיול בפארק. למרות זאת, אנחנו מאמינים שאפשר להקל על הדרך ולשפר בצורה משמעותית את סיכויי ההצלחה וההישרדות שלו.
אנחנו מדברים על מודל כלכלי־חברתי חדש, דיגיטלי, חכם ופשוט, שמתאים לכל סוג של עסק קטן או בינוני, חדש או קיים. זה יכול להיות מוסך, בית קפה, מפעל קטן, עסק של קוסמטיקאית, פאב ועוד.
בפעם הבאה שעולה לכם במקלחת רעיון עסקי, תזכרו שמהפכת הכלכלה השיתופית כבר כאן — והיא מביאה עמה פתרונות מעולים שיכולים לשנות לכם את התסריט.

סיקורים נוספים

"גיוס המונים הוא חלק מהעתיד ומשמש אלטרנטיבה למערכת הבנקאות"

עולם כלכלי חדש

להפוך צוות מכירות לסיירת מטכ"ל

אמצעי התשלום החדש: הוראת קבע בסלולרי

"גיוס כסף לא הופך פומבי ברגע, זה תהליך הדרגתי"

"בסופו של דבר, הכל מסתכם במערכות יחסים"

גישור כתחליף להליך משפטי בפתרון סכסוכים

אמזון נכנסת לישראל — האם המהפכה כבר נמצאת בדרך?

כך מנפצים את תקרת הזכוכית

"העסקים הקטנים מאוימים משינוי דפוסי הצריכה"