Conferences

"לרפורמת המסים של טראמפ השלכות מורכבות על המשק הישראלי"

פאנל: בין מהפכת המיסוי של טראמפ לתמריצי המיסוי של ישראל * מנחה: מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של חדשות עשר * משתתפים: רו"ח דורון סדן, שותף מסים, ראש קבוצת המסים והשותף המנהל הבא של PwC Israel; ד"ר אלכס קומן - מרצה ליצירת ערך באוניברסיטת ת"א; אלון גרנות, Executive Vice President - Finance (CFO), Frutarom

"לרפורמת המסים של טראמפ עשויות להיות השלכות מורכבות על המשק הישראלי בכלל, והאקוסיסטם הטכנולוגי בפרט". כך אמר רו"ח דורון סדן, שותף מסים, ראש קבוצת המסים  והשותף המנהל הבא של PwC Israel , בכנס מיזוגים ורכישות במסגרת פאנל שעסק בהפחתה הדרמטית של שיעור מס החברות בארה"ב על ידי ממשל טראמפ – מ-35% ל-21%. "רפורמת המסים צפויה להגדיל באופן משמעותי את כמות המזומן הפנוי להשקעה של חברות אמריקאיות (הערכה מיידית של כ-1.5 טריליון דולר). הדבר הזה צפוי להשפיע על היקף ההשקעות והמכפילים בעתיד. בטווח הארוך אנחנו עלולים לראות חברות המעדיפות להירשם ולפעול בארה"ב בשל הירידה הדרמטית בשיעור המס בארה"ב. הציפייה שם שיהיה הרבה יותר כסף לעסקים שינותב להשקעות. ישראל כיום פחות תחרותית, כשמסתכלים על הפערים בין שיעור המס בארה"ב לעומת המס האפקטיבי בישראל. מטריד אותי שחברות סטארטאפ יתאגדו בארה"ב. בעבר חברות ישראליות קנו חברות אמריקאיות, אבל בגלל הבדלי המס הן הביאו את הפעילות לתוך ישראל. לאחר הרפורמה אנחנו עשויים לראות את התהליך ההפוך. אין ספק שמדינת ישראל עושה המון מאמץ כדי להתמודד עם הסיטואציה החדשה, אך היא נתונה בתוך מגבלות רגולטריות של ה-OECD".

אלון גרנות, סמנכ"ל פרוטרום התייחס לאפשרויות התגובה של רשויות המס בישראל: "הרפורמה של טראמפ השפיעה כי לחברה אמריקאית גלובלית הנכסים בישראל יחסית קטנים. יש מגמה חזקה שהתחיל ה-OECD וטראמפ המשיך במרץ – להביא אותם לערך המוסף האמיתי. תופעה נוספת היא עיוותים שנוצרו בגלל מסים, אבל הערך המוסף הענק שיש בישראל זה הון אנושי ואת זה המדינה צריכה למקסם כמה שיותר ולתת לזה הטבות כמה שיותר. המגמות העולמיות הן שסין נכנסת לאוטומציה". לשאלה אם צריך להיגרר אחר רפורמת המס של טראמפ ענה גרנות: "אני לא חושב שצריך להיגרר אחר שיעורי מס נמוכים. יש מדינות עם שיעורי מס אפסיים כמו איי קיימן, אבל לא ראיתי שם חברות הייטק. העידן של מענקי ההשקעה הוא פאסה. קצת פספסו את כל ענף השירותים. בהרצליה פיתוח, אחד הבנקים הגדולים בעולם הקים מרכז פיתוח. אם יבינו את זה – זה יהיה יתרון ענק לישראל".

ד"ר אלכס קומן דיבר על שמירת הערך של סטארטאפים לאחר יישום רפורמת המס: "אנחנו על פרשת דרכים. אם נמשיך להיות 'טאמבלים' אנחנו נשתרך אחרי ארצות הברית. מנכ"לים של סטארטאפים יקדישו אנרגיה לאקרובטיקה כזאת כשיהיו להם חברות בהולנד. כשאנשים לא יהיו נתונים לחסדים של פקיד ברשות המסים אז דברים יהיו אטרקטיביים יותר. אחד התפקידים של המס זה לעצב את החברה, ואני לא רוצה להסתכל על ארגון רק כדי לחלוב מזומנים. יש להסתכל על הארגון בתור מכלול, ולחשב את כל הדבר המורכב הזה ולגלם את זה בתוך המס".

סדן דיבר גם על הערפל שסובב סביב הרפורמה של טראמפ: "אחת הבעיות הכי גדולות היא חוסר הוודאות. לא מגדירים דברים בסיסיים כגון מה זה דיבידנד. אם אני הייתי יושב בממשלה היתי לוקח את פקודת מס הכנסה ועושה רוויזיה". סדן ציין כי "הקושי המרכזי בעסקת רכישה הוא שהמידע לא יזלוג החוצה. מספר האנשים שמעורבים בה צריך להיות מצומצם. IFF מאוד התרשמו מהחברה, הם יכלו לשאול שאלות וזה דבר קריטי. אנשים צריכים לתת משקל גדול למוכנות לתהליך רכישה בעזרת שליטה בנתונים, לקבל תשובות מיידיות על נושאים שונים, ובנוגע למה היתה האסטרטגיה בקביעת מבנה המס".

לגבי הביקורת על רפורמת המס, ששוב עוזרת לחזקים בשוק, טען ד"ר קומן כי "מצד אחד אני משלם מסים ברמה סוציאליסטית, אבל על שירותים אני משלם ברמה קפיטליסטית. לדברי גרנות, הרפורמה של טראמפ נועדה למעשה להחזיר את הכסף הביתה, לארה"ב. "אפשר להשקיע באוטומציה בארה"ב בדיוק כמו סין. טראמפ הוא לא הכלכלן הכי מבריק בעולם, אבל הוא לא מתפשר. הוא מביא את המשא ומתן לשולחן מול סין ומול אירופה בצורה אגרסיבית. זה ישפיע לטובה על ארה"ב, זו עדיין המדינה הכי חזקה בעולם שסין רודפת אחריה. בסופו של דבר, לא תהיה בישראל תעשיית רכב ולא הרכבות אלקטרוניקה, צריך להתמחות במה שאנחנו חזקים".

סדן סיכם כי ייתכן שעולם המסים החדש יוביל לגידול בעסקאות. "בהנחה שהמצב ממשיך להיות כמו שהוא כיום, יהיו הרבה יותר עסקאות כי יש יותר כסף פנוי".

סיקורים נוספים