fbpx
Conferences

"מבטיחים לספק מערכת רכבות עם 100% זמינות"

ג'ראר פאל, מנהל מכירות לשירותים דיגיטליים בסימנס, על הדרך להביא את רכבת ישראל לאיחור מצטבר של עד עשר דקות בשנה

"יש הרבה אתגרים הנוגעים לעתיד הרכבות ולנסיון שלנו לשנות אותו. אנחנו לא פותרים לגמרי את כולם, אבל נוכל להפחית את השפעת העומסים. אנחנו רוצים לספק 100% זמינות, ובטוחים שנוכל לעשות זאת – המטרה היא להפחית את התחזוקה לאורך זמן.

"הרעיון נשען על שני אספקטים: הראשון הוא של מערכות משולבות, כשהמשמעות היא שהן צריכות לתקשר זו עם זו. השני הוא שברגע שאנחנו מיישמים מערכות משולבות, אנחנו צריכים לשנות תהליכים. אנחנו מדברים על משרדים ללא נייר, הכול דיגיטלי.

"המרכיבים הכי חשובים כבר נמצאים בפנים: כשמדברים על קישוריות, המשמעות היא שאנחנו מקבלים דאטה מהרכבות, מהמסילות, בדרך בטוחה. החתיכה הבאה בפאזל היא אנליטיקה: אספנו את הדאטה, ואנחנו צריכים לייצר תוצרים משמעותיים, שיצטרכו להזין מערכות נוספות ולספק המלצות.

ג'ראר פאל (צילום: מוטי מילרוד)

ג'ראר פאל (צילום: מוטי מילרוד)

"למשל, מערכת התחזוקה: אם שילבנו את האנליזה עם מערכת התחזוקה, הגיוני ללכת קדימה ולשלב את מערכת החלפים. אם אני מחליף חלקים, שרשרת האספקה שלי צריכה לדעת את זה. אם אני צריך לחדש את המלאי, המערכת יכולה להזמין מידית, או אפילו להדפיס במדפסת תלת ממד. אינטגרציה היא מרכיב חשוב להשגת 100% זמינות. גם סייבר הוא היבט חשוב מאוד – הרכבות מקבלות מערכות זהות שיצטרכו רמת אבטחה גבוהה.

"ניתוח דאטה – צבירת מידע משמעותה שיש לנו הרבה מערכות מידע. כל רכבת מספקת עד 4 מיליארד נקודות דאטה בשנה. יש המון מידע. מה האתגר? רוב הדאטה הוא טכני. אנחנו צריכים להפוך אותו למידע. לענות על שאלות. השאלות האלה מוכוונות לשאלות כמה אנחנו רוצים להפחית את התחזוקה ולהגביר את השימושיות. הפחתת הסיכונים התפעוליים, צריך לוודא שכלום לא קורה לרכבות.

"הפתרון שאנו מציעים לכך נקרא רליג'נט, המזכיר את אופיס של מיקרוסופט. יצרנו טכנולוגיה, בחרנו שותפים חזקים כמו אמזון שמספקת את הענן; היינו צריכים לבנות מאגר דאטה נגיש. שילבנו 12 שותפים – חלקם מתחרים – שעבדו בסביבה פתוחה.

"הרליג'נט מריץ את פתרונות הקישוריות, איסוף הדאטה, המוניטורינג – איסוף מידע כמו מה מצב הרכבת, כמה היא תקינה. בשלב הבא מנתחים את הדאטה, מה הסיבות לכשל מסוים. אם נבין את זה, נוכל למנוע תקלות.

"יש שתי דוגמאות של מודלים מוצלחים לניבוי: הראשון הוא דלתות נוסעים – אם אנחנו מפעילים רכבות נוסעים, סגירת דלתות מאוד חשובה, כי היא עלולה לגרום לאיחורים ועיכובים. אספנו דאטה מהמנועים של הדלתות, ואחרי ששיחקנו איתן, פיתחנו תרחיש תפעול דלתות נורמלי. כדי להגיע לזה היינו צריכים להתעלם מהשפעת הנוסעים על הדלתות, אבל כשעושים את זה אפשר לראות מה לא נורמלי ומפריע ולפתח מערכת שמסייעת לתחזוקה. חסכנו 50% מהזמן, וגם הפחתנו את תקלות התפעול.

ג'ראר פאל (צילום: מוטי מילרוד)

ג'ראר פאל (צילום: מוטי מילרוד)

הדוגמה הבאה דומה ונוגעת למערכות האיתות: לא שאבנו את המידע ממערכת האיתות עצמה, כי זה יקר, אלא אספנו את הדאטה ממפגשי המסילה. כשהיה לנו את המידע, פיתחנו אלגוריתם שבודק את הדאטה ומתריע על תקלות לפני שהן מתרחשות.

"בעשרה פרויקטים ברחבי העולם הגענו לכמעט 100% זמינות. המשמעות לכך בישראל היא איחור מצטבר של עשר דקות בכל צי הרכבות בארץ".

סיקורים נוספים

"נוסע עולה בפתח תקווה ומזדחל בפקקים אינסופיים במהירות 10 קמ"ש"

בפאנל התחבורה "בין פקקים למחלפים טסה הרכבת" הודה רכז התחבורה במשרד האוצר אסף וסרצוג כי המדינה לא השקיעה מספיק עד היום בתחבורה ציבורית. "אם מסתכלים על מדדים מקובלים שאנחנו רוצים להשוות עצמנו אליהם, אנחנו ברמה של עד 50% מהעולם"

"בתחבורה אנחנו רגע לפני משבר דרמטי כמו משבר הדיור"

שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמר בוועידת התשתיות כי סוגיית התחבורה בישראל לא טופלה מספיק על ידי הממשלה בשנים האחרונות. "הפקקים שיש היום יהיו זיכרון מתוק ורחוק לעומת מה שצפוי לנו"

האם הקטר ההיברידי/דואלי הכי חזק מתקרב לישראל?

פאבלו חואן, מנהל מכירות בחברת הרכבות השווייצית סטדלר, הסביר בוועידת התשתיות על הדגם החדש של הקטר הדו תכליתי של החברה

"השקעה בתשתיות היא לא רק עבודה, אלא גם מקור לגאווה"

אורן כהן, מנהל מוצרי מימון מורכבים בבנק הפועלים, מסביר את הקשיים בהשקעות במדינות מתפתחות – ואת הפתרון שמציעים הבנקים בעולם ובישראל, המאפשר לסייע לפרויקטים של תשתיות ברחבי הגלובוס

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"

האינטרנט של הרכבות

אדוארדו טאפיה, מנהל לקוחות באלסטום

האיום האמיתי על תשתיות ישראל

רונן יונה, מנכ"ל הר־טוב ניהול

"שוק המימון לתשתיות מתפוצץ - צריך גוף שיעשה סדר"

שוק המימון לתשתיות בישראל נהנה מצמיחה וכניסה של גופים חדשים כמו בנקים זרים וקרנות חדשות מהארץ ומהעולם • בפאנל המימון של ועידת התשתיות דנו בכירי תחום המימון בישראל בחסמים ובבעיות שעמם מתמודדים גופים מממנים של פרויקטים גדולים • "לכל אחד מהגופים יש תורה שונה וכל אחד מהם משנה את תורתו ממכרז למכרז"

"שר התחבורה סלל אוטוסטרדה לעיר הבה"דים - אבל שכח את ירוחם"

ראש המועצה המקומית היוצא של ירוחם, מיכאל ביטון, תקף בחריפות את הממשלה בוועידת התשתיות: "אומרים לנו שיביאו רכבות וכבישים לירוחם. אבל רכבת וכביש לא מביאים אף תושב לירוחם. מה שמביא תושב לירוחם זה חינוך, מתנ"ס, רחוב נקי"

"הממשלה השקיעה בתשתיות חצי מהסכום שתקצבה. זה נזק גדול למשק"

עו"ד תמי פירון, שותפה בכירה במשרד מ.פירון ושות', הציגה בוועידת תשתיות ישראל נתונים על חוסר ההשקעה בתשתיות בישראל: "בעוד שבישראל נוסעים 2,000 כלי רכב על כל ק"מ כביש, בעולם נעים 600 מכוניות על כל ק"מ. מצב התשתיות שלנו בכי רע", אמרה פירון, ראש מחלקת נדל"ן תשתיות ומימון פרויקטים במשרד.