fbpx
Conferences

מה מפחיד את מומחי הסייבר בתעופה

התקפות על המטוסים, חברות התעופה או שדות התעופה — מומחי סייבר מציירים את האיומים על עולם התעופה בפאנל חידושים בנושא

"סייבר סקיורטי בעולם התעופה הוא נושא גדול ומטריד", אמר הקברניט מידן בר, יו"ר איגוד הטייסים הישראלי בפאנל בנושא סייבר סקיורטי: החידושים שישנו את עולם התעופה, שהנחה העיתונאי דרור גלוברמן.
לדברי בר, איומי הסייבר לא נמצאים בהכרח על המטוס עצמו, אלא גם בתשתיות — למשל, כיבוי של תאורת מסלול ההמראה והנחיתה על ידי האקר. לדבריו, אמנם מדובר בפעולה פשוטה יחסית, אך היא עלולה לגרום למצוקה תעופתית קשה בקרב מטוסים הנמצאים באוויר ואמורים לנחות.
כמילה אדרי, ראש מינהל סייבר לאומי ותעופה, אלתא, בתעשייה האווירית, אומרת כי יש לחלק את האיום על עולם התעופה לשלושה וקטורים: שדה התעופה, המטוס וחברות התעופה. בכל אחד מהם טמון עולם איומים משלו. היתרון בתעשייה האווירית הוא העבודה לצד חטיבת המטוסים — כך שאפשר לבדוק בכל זמן נתון את האיומים, ואיך אפשר להתגונן מפניהם בצורה הטובה ביותר.
Mille Gandelsman, מייסד שותף וסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת אינדג'י, הוסיף וקטור נוסף: חברות ייצור המטוסים. לפיו, התקפה עליהן בתהליך ייצור המטוס היא איום גדול. באינדג'י עוסקים בהגנה על בקרה תעשייתית, תשתיות קריטיות ותשתיות ייצור.
לשאלת האיומים הקיימים על חברות התעופה כיום, השיבה שירה בר יוסף, סמנכ"לית תמיכת לקוחות בצ'ק פוינט, כי האיום מתחיל עוד מהאפליקציה והשימוש במובייל, שכן שם נשמר המידע האישי של הצרכנים. אחת הדוגמאות לכך היא הפריצה לטלפונים הסלולריים של חברת התעופה בריטיש איירוויס שחוו בשנה שעברה.
על איום הרחפנים בשדות התעופה, כפי שקרה באחרונה בבריטניה, באחד משדות התעופה העמוסים באירופה — אמר בר כי אמנם אין סכנה ממשית לכך שהרחפן יפיל את המטוס, אבל יש לרחפן יכולת להסב נזק. לדבריו, איום הרחפנים הרב ביותר הוא על שדה תעופה ותקיפתו על ידי רחפנים.
לדברי בר יוסף, ככל שהעולם נהפך להיות מחובר יותר, כך הסכנות גדלות. "צריך להיערך להתקפות, ולהיות מודעים לבעיות הקיימות. ב-2017 היו מגה התקפות סייבר ואחת מהן השפיעה על מטוסים שלא עלו לאוויר באוקראינה. המציאות הזאת כאן ומתקדמת מהר".
בר טוען שאין צורך לתקוף מטוס או להרוג איש צוות כדי ליצור איום, אלא מספיק שיפגעו בתשתיות, שכן האפקט על אמינות עולם התעופה בעקבות זאת הוא אדיר. "התקפת סייבר שמשתקת אפילו לכמה דקות את השדה — יש לה השפעה ארוכת טווח", אמר בר.
יתר על כן, למטוס יש סממן ריבוני, ולכן תקיפת חברת תעופה היא כתקיפה על מדינה. לדבריו, "ישראל מתקדמת בנושא הזה. יש כאן המון התקפות, אבל לא שומעים עליהן בגלל ההגנה המאסיבית שיש לנו".
אדרי הוסיפה כי "בתעשייה האווירית לא מאמינים שלמישהו אחד יש פתרון. זה עולם מורכב ומסובך, ולכן הקמנו את מעגל חברות הסייבר והתעופה. המטרה היא לבחון את הבעיה מכל האספקטים שלה, ולהביא פתרונות לשלושת הווקטורים. כל חברה מביאה את החוזק שלה, כאשר התעשייה האווירית מביאה את היתרון שלה — ההיכרות עם המטוס עצמו. חשוב להבין שהפתרון אינו טכנולוגי בלבד, אלא גם מודיעיני בשילוב עם רגולציה".
לדבריה, "הפתרון ללקוח נבנה בהתאם לצרכים של כל לקוח — הבנה של התהליכים העסקיים, התשתית הקיימת. מתוך זה בונים פתרון שעשוי לכלול גם חסמים, מערכות מנטרות מידע על הנוסעים ומערכות שמנטרות את גדר שדה התעופה. פתרון הגנת הסייבר חייב להיות פתרון כולל".
פאנל סייבר סקיוריטי: החידושים שישנו את עולם התעופה
בהנחיית דרור גלוברמן, מגיש תוכניות אקטואליה טכנולוגית ועורך ראשי של אתר NEXTER מבית מאקו
בהשתפפות כמילה אדרי, סגנית נשיא ומנהלת פעילות הסייבר בתע"א
שירה בר יוסף, סמנכ"לית תמיכת לקוחות בצ'ק פוינט
קברניט מידן בר, יו"ר איגוד הטייסים הישראלי
ו–Mille Gandelsman, שותף מייסד וסמנכ"ל טכנולוגיות ב–Indegy

דרור גלוברמן (מימין), קברניט מידן בר, שירה בר יוסף, כמילה אדרי ו–Mille Gandelsman

סיקורים נוספים

סוכן הנסיעות לא ייעלם

החדשנות תוביל לצמצום מספר חברות התעופה

סגן נשיא BCD: "אנחנו אחת החברות המובילות בהעסקת נשים"

צ'ק-אין ללא קבלה, שירות חדרים דרך אפליקציה ותרבות פנאי במלון - אביה מזרחי־מגן מנכ"לית רשת מלונות פתאל ישראל

"עתיד התיירות הוא סביב הנוסעים עצמם, בינה מלאכותית ופרסונליזציה"

שחר מרקוביץ', סמנכ"ל דיגיטל ומחשוב אל על, מתאר את השינויים הדרמטיים שעוברת החברה, שיפור חוויית הלקוח באמצעות בינה מלאכותיות וצורת עבודה של סטארט־אפ

מנכ"ל משרד התיירות: "צריך תחבורה ציבורית 24 שעות, כמה ימים? העם יחליט"

"Wizz Air תטיס 100 מיליון נוסעים בשנה"

לוין נגד גנץ: "אני לא מבין אם הוא קם על הצד הכחול או הלבן"

האתגר הגדול של הנסיעות העסקיות- אורי בן ארצי, ראש תחום נסיעות עסקיות באירופה וישראל בחברת אמדאוס