fbpx
Conferences

מי האיש שהבין שהזיזו את המכולה שלו?

אשל ארמוני, יו"ר דירקטוריון נמל חיפה, הסביר בוועידת התשתיות איך משבר הפרטת הנמלים מתקרב לפתרון – ומה הנכס החשוב ביותר בשירות הציבורי, שמאפשר לפתור סכסוכי עבודה שמכבידים על הציבור כולו

"רשות הספנות והנמלים חולקה ב-2005 לארבע חברות ממשלתיות –  נמל חיפה, נמל אשדוד, נמל אילת והזרוע העסקית נמל ישראל. כעבור שנתיים הוחלט לבנות שני רציפים חדשים, ובהמשך  נקבע כי הנמלים יופרטו בהדרגה ובלוח זמנים צפוף מאוד. זה עורר סערה וסכסוכי עבודה בקרב הוועדים ובקרב ההסתדרות, ההפרטה נתקעה והמשק סבל.

"חברת נמלי ישראל התחילה בתכנון. למעשה, היו שני וקטורים נפרדים – בניית נמלים חדשים, ובניית תוכנית עבודה לנמל שבעצם לא יכולה לצאת לפועל, כי אין הסכמה עם הוועדים. ב-2013, הסתיימו התהליכים הסטטוטוריים וההחלטה יצאה לדרך: שני מכרזים בינלאומיים לנמלים חדשים באשדוד ובחיפה התפרסמו, הבנייה החלה, וההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה. נכנסתי לתפקיד כעבור ארבע שנים כשהמצב תקוע – נפגשים בבית הדין, יש שביתות, אך הנמלים נבנים לפי לוח הזמנים.

אשל ארמוני (צילום: מוטי מילרוד)

אשל ארמוני (צילום: מוטי מילרוד)

"למה זה כל כך נורא שנמל חיפה נכנס לתחרות מול נמלים חדשים ללא תוכנית? כל אחד יכול לבוא ולהעריך את תחזית המטענים הלאומית, אך בסופו של דבר היא נגזרת מהמצב במשק. ברגע שמגדילים היצע פי שניים, תהיה השפעה גדולה על הנמל. פעילות המכולות תרד באופן משמעותי כשיש לחברה גמישות ניהולית קטנה. אם הנמל ייכנס לתחרות ללא אבחנה כחברה, לא רק הוא יסבול – גם העובדים יסבלו, והמדינה תצטרך לטפל בבעיה.

"כדי לחתום על הסכם עקרונות, רוב הגורמים צריכים להגיע להסכמות, ואני לא מדבר על השרים אלא על המשרדים, ההסתדרות והוועדים. בארגונים היררכיים רגילים אתה מקבל סמכות ממי שנמצא למעלה; בהסתדרות זה הפוך. קשה מאוד להיכנס למולקולה הזאת. ובכל זאת, קרה נס: בחודשים האחרונים הצלחנו לייצר התייעלות, ולשנות כל מיני אנומליות בנמל –  אני מניח שאצלכם בחברה אין משרות פיקטיביות שמשלמים עליהן שכר. הובלנו פרישה של כ-20% מהחברה, הגברנו פעילות, יצרנו הכנסות והכנסנו משקיע אסטרטגי שירחיב את הנמל ויעמיק אותו.

"מי בעצם הבין שהזיזו את המכולה? יש את מי שחושבים שנחישות הממשלה לממש את המדיניות שלה יצרה אצל הוועדים תמריץ לבוא לשולחן המשא ומתן. הוועדים יטענו שרק השביתה גרמה לכולם להתכנס. ויש כאלו שלפיהם, בית הדין לעבודה הכריח את כולם לשבת ולדבר.

אשל ארמוני (צילום: מוטי מילרוד)

אשל ארמוני (צילום: מוטי מילרוד)

"הנכס החשוב ביותר בשירות הציבורי הוא מנהיגות פרגמטית של הגורמים האופרטיביים. בלעדיה, מספיק גוף אחד שיפיל את כל העסק. בסקטור הפרטי דברים אחרים גורמים לאנשים להתפשר. אתם קוראים עיתונים – בסקטור הציבורי הדברים נמשכים ולא נחתכים. את אתוס המנהיגות הפרגמטית צריך להציף ולשבח. ככל שיהיו יותר מנכ"לים וסמנכ"לים שרוצים באופן אישי לסגור עניין, נסיים סכסוכי עבודה. אחרת, הציבור יסבול.

"במקרה הזה, לרשות החברות, למשרד התחבורה, למשרד האוצר, להסתדרות ולוועדים נוצרה אבולוציה שיצרה את המנהיגות הפרגמטית. עד שזה לא נגמר זה לא נגמר, ואני לא יודע כיצד זה ייגמר. אבל כרגע זה נראה בסדר".

סיקורים נוספים

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"

אל תצאו מהקופסה, תיצרו קופסה חדשה

שרון קדמי, מנכ"ל אלסטום ישראל, על הצורך לשלב בין חדשנות ליצירתיות: "גם כשאנחנו לא יודעים מה יהיה בעתיד, אנחנו רוצים להיות שם ולקחת חלק בשיפור העולם"

"נוסע עולה בפתח תקווה ומזדחל בפקקים אינסופיים במהירות 10 קמ"ש"

בפאנל התחבורה "בין פקקים למחלפים טסה הרכבת" הודה רכז התחבורה במשרד האוצר אסף וסרצוג כי המדינה לא השקיעה מספיק עד היום בתחבורה ציבורית. "אם מסתכלים על מדדים מקובלים שאנחנו רוצים להשוות עצמנו אליהם, אנחנו ברמה של עד 50% מהעולם"

"תשתיות התחבורה במשבר עמוק"

מנכ"ל האוצר שי באב"ד הבהיר בוועידת התשתיות כי אין בכוונת שר האוצר לפרוץ את התקציב בשנת בחירות: "כחלון הצליח להביא לכך שכל החלטה של שר מעל עשרה מיליון ש"ח, כולל רה"מ, צריכה לקבל את אישורו קודם"

"שר התחבורה סלל אוטוסטרדה לעיר הבה"דים - אבל שכח את ירוחם"

ראש המועצה המקומית היוצא של ירוחם, מיכאל ביטון, תקף בחריפות את הממשלה בוועידת התשתיות: "אומרים לנו שיביאו רכבות וכבישים לירוחם. אבל רכבת וכביש לא מביאים אף תושב לירוחם. מה שמביא תושב לירוחם זה חינוך, מתנ"ס, רחוב נקי"

האינטרנט של הרכבות

אדוארדו טאפיה, מנהל לקוחות באלסטום

האם הקטר ההיברידי/דואלי הכי חזק מתקרב לישראל?

פאבלו חואן, מנהל מכירות בחברת הרכבות השווייצית סטדלר, הסביר בוועידת התשתיות על הדגם החדש של הקטר הדו תכליתי של החברה

מנכ"לי משרדי התחבורה והאוצר בוועידת התשתיות של המחלקה המסחרית של דה מרקר

"קיבלנו מנתניהו תזכורת על הפריפריה: אנחנו משעממים"

בפאנל שעסק בפערי התשתיות בין המרכז לפריפריה עסקו המשתתפים בחלוקת האחריות בין הממשלה לבין ההנהגה המקומית של היישובים ובחוסר הכדאיות הכלכלית של בניית מגורים בפריפריה • "כשאנחנו יוצאים מהמרכז לפריפריה לפרויקטים חדשים קשה להתקיים"

"השקעה בתשתיות היא לא רק עבודה, אלא גם מקור לגאווה"

אורן כהן, מנהל מוצרי מימון מורכבים בבנק הפועלים, מסביר את הקשיים בהשקעות במדינות מתפתחות – ואת הפתרון שמציעים הבנקים בעולם ובישראל, המאפשר לסייע לפרויקטים של תשתיות ברחבי הגלובוס