Conferences

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"

"כולנו חווים את הפקקים כל הזמן. אנחנו קונים עוד ועוד כלי רכב ונוצר גודש", פתחה מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל את דבריה בועידת התשתיות. "אנחנו עובדים קשה כדי למצוא חלופה לנסיעה ברכב פרטי. אנחנו עובדים בהיררכיה שונה ומנסים לייצר פתרונות ראויים באמצעות רכבות כבדות וקלות. מדינת ישראל כולה בעבודות. רואים היום מהפכה, גם בתקציבים. משקיעים היום הרבה יותר בתחבורה ציבורית. כל שנה התקציבים גדלים במליארדים".

"אני רוצה לדבר על הכאן ועכשיו, אני רוצה לדבר על איך ניתן לתת חלופה לרכב הפרטי כבר ממש הבוקר. כל הפרויקטים הגדולים והמורכבים בדרך והם קרובים. אבל גם כאן ועכשיו ניתן להציע חלופה ראויה יותר מבעבר", אמרה טרנר-אייל. "בעבר ראינו שנוסעי התחבורה הציבורית הם מי שאין להם ברירה, כלומר אנשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך. גם להם אנחנו כמובן רוצים לשפר את תנאי התחבורה, אבל היום המצב שונה. גם מהמעמד הסוציו אקונומי הבינוני-גבוה – מסתכלים בעולם ורוצים גם כאן תחבורה ציבורית. זה נכון שיש אנשים שלעולם לא יעברו מרכב פרטי. אנחנו כבר לא שואפים שאנשים יעזבו את הרכב הפרטי לגמרי, אבל כן אנחנו שואפים להציע לקהלים הרבה יותר גדולים חלופה של תחבורה ציבורית ראויה גם אם לחלק מהשבוע". היא הוסיפה: "היום כשיש מגוון ואפשרויות להגיע מנקודה א' ל–ב' והמטרה שלנו היא לאפשר גישה נוחה, זמינה ומהירה – שם האתגר שלנו. להנגיש את המידע, לחבר בין כל השירותים השונים ולהציע ניידות כשירות.

"היום אנחנו נותנים העדפה בתשתית. הפרויקט המרכזי 'מהיר לעיר' נועד ליצור הסדרי העדפה לאוטובוס כך שמי שנוסע בתחבורה ציבורית ייסע מהר יותר ואמין יותר. כבר יצאנו למכרז בכביש 4 במטרה ליצור נתיב שמיועד לתחבורה ציבורית. זה פרויקט מורכב ואנחנו מנסים שכל התהליך הזה יעשה בצורה חכמה – מהעדפה ברמזור ועד כרטוס חכם יותר. פרויקט נוסף שאנחנו עובדים עליו הוא הנתיבים המהירים. אנחנו נוסיף נתיבים מהירים גם בצפון וגם בדרום, כמו הנתיב המהיר שעובד נפלא בכניסה לתל אביב. מבחינתי מדובר בפרויקט סוציאלי כי למעשה הוא יוצר מצב שהנהג שמשלם אגרה על הכביש מסבסד שאטלים ושדרוגים נוספים לתחבורה הציבורית".

עוד פרויקט שחשפה טרנר-אייל הוא "האופניתן". "מדובר בשדרה מרכזית לאופניים שתתחבר לשבילים שיעברו בכל רחבי העיר. מדובר בשבילים מוצלים וגדולים יותר ממה שיש היום ועם עמדות רענון. בכל השבילים כבר התחלנו לעבוד ובקרוב חלקים שלמים ייפתחו ואני בטוחה שזה ישפר את הנסיעה גם למי שעושה באופניים את כל הדרך וגם למי שמשתמש באופניים רק בחלק מהדרך".

קרן טרנר-אייל (צילום: מוטי מילרוד)

קרן טרנר-אייל (צילום: מוטי מילרוד)

גם באוטובוסים טרנר-אייל מבטיחה שדרוג ראוי: "כדי לתת חלופה של תחבורה ציבורית אטרקטיבית אנחנו יודעים שאנחנו צריכים לדבר על אמינות, נוחות, מהירות. אנחנו עובדים מאוד קשה כדי שזה יצא לפועל. אנחנו מקדמים עלייה מכל הדלתות וללא כרטוס אצל הנהג. למעשה הצעד הזה יצור מצב בו הנהג מתרכז רק בנהיגה – הנסיעה יותר בטוחה ויותר מהירה והנהג הרבה הרבה יותר רגוע, מה שהופך את התפקיד שלו ליותר אטרקטיבי. ואנחנו שואפים שיהיו יותר נהגים בעקבות המהלך הזה". "גם הרב-קו שלנו בניגוד למדינות אחרות הוא ארצי והוא הרבה יותר מתקדם. אנחנו עכשיו עובדים על אפשרות שאנשים יוכלו לשלם גם באמצעות כרטיס אשראי או באמצעות הטלפון הנייד. במקביל אנחנו גם עובדים על קווים חדשים וישירים ממקום למקום וגם עושים עבודה כדי להנגיש יותר את המידע.

"אנחנו לא חושבים שהמחיר מהווה חסם לשימוש בתחבורה ציבורית, אבל בהחלט הורדנו את מחיר הרכבת והשווינו אותה לאוטובוס. מוניות השירות יקבלו בקרוב רב-קו ויהיו חלק אינטגרלי ממערך התחבורה הציבורית. אנחנו יוצאים עם קווים חדשים של מוניות שירות בתל אביב ובהמשך יהיו גם בכל רכבי הארץ".

אך טרנר-אייל מבהירה שכדי שהדברים יצאו לפועל – היא זקוקה לשיתוף הפעולה של הרשויות המקומיות: "לשכנע רשויות מקומיות לוותר על מקומות עבור מסופים ומסלולים זה לא פשוט. כל הזמן שואלים אותנו 'איך אתם לא כופים על הרשויות את השינויים?' אבל כבר מזמן הבינו שצריך לעשות הסכם ולרתום אותם בטוב – אחרת זה פשוט לא יקרה. אני חושבת שתושבים צריכים לדרוש יותר מהרשות המקומית שלהם, אבל מבחינתנו זה מאוד ברור – כשרשות מקומית לא רוצה שמשהו יקרה – הוא לא יקרה".

לסיכום אמרה טרנר-אייל: "אנחנו עושים פעולות כדי לעודד אנשים לא לנסוע לבד ולעשות נסיעות שיתופיות. אנחנו מתכוונים לאפשר לכלי רכב עם שניים ושלושה נוסעים נתיב יותר מהיר. זה שינוי תרבותי והוא לא פשוט, אבל אני בטוחה שאם ניתן להם העדפה, לאט לאט זה יכול לקרות. נתיבי איילון מקדמת עבורנו פרויקט של סט תמריצים שיוכל לעבוד על הנהגים ובהחלט עובדים גם על זה. אבל כדי שהכל יקרה חשוב להבין שאנחנו לא עובדים לבד. אם מתכננים שכונה חדשה צריך מראש להתחשב בתחבורה הציבורית ואנחנו צריכים את שיתוף הפעולה של כולם".

סיקורים נוספים