fbpx
Conferences

עולם כלכלי חדש

עו״ד שלומי תורג׳מן
מנכ״ל BTB – Be The Bank,
מקשרים הלוואות לעסקים בישראל בע״מ

עתיד הבנקים מוטל בספק — אנחנו נמצאים בעולם כלכלי חדש, שבו הטכנולוגיה מאפשרת לנו לצרוך שירותים בנקאיים ופיננסיים רבים שלא באמצעות הבנק

האם הציבור חששן? אולי לא ״מבין״ בכסף או בכלכלה? כנראה שהסיבות האלו הן הגורם העיקרי לכך שהבנקים מציגים בכל רבעון, רווחי עתק. מצד שני, עתיד הבנקאות מוטל בספק – אנחנו נמצאים בעולם כלכלי חדש, שבו הטכנולוגיה מאפשרת לנו לצרוך שירותים בנקאיים ופיננסיים רבים שלא באמצעות הבנק וזה רק עניין של זמן עד שהרלוונטיות של הבנקים תתפוגג לחלוטין. רק לאחרונה, מכרה שרי אריסון את מניותיה בבנק הגדול והרווחי במדינה. מדוע? בין היתר, בגלל שהבנקים הותירו את הרושם שהם פועלים בעיקר עבור עצמם ובגלל שבשנים האחרונות הבנקים סיפקו סדרת שערוריות, שלא יביישו שום סדרת מתח בנטפליקס.
אימפריות משתנות או נופלות לאט. בינואר 2018, נכנס לתוקף תיקון לחוק שהסדיר את מעמדן של פלטפורמות למתן אשראי, מה שמוכר בעולם כפלטפורמות P2P. מדובר בגופים פיננסיים לכל דבר ועניין, שמקשרים בין אנשים שיש להם כסף והם מבינים שלהשאיר את הכסף בפיקדון בנקאי שאינו נושא ריבית הוא מעשה מטופש, לבין אנשים שמעוניינים בהלוואות. גופים אלו זוכים לאמון הציבור מפני שהם משקפים את בנקאות העתיד, הם מבוססי טכנולוגיה וה-DNA שלהם מבוסס על שקיפות ויעילות. כשבנק מציע הלוואה ללווה מסוים, הבנק למעשה מציע את הכסף של הציבור תמורת ריבית גבוהה וגורף לכיסו את כל פערי הריבית ועל כך מוסיף עמלות. הפלטפורמות לתיווך באשראי מציעות ללקוח את השירות הבנקאי באופן ענייני ויעיל, מאפשרות לו לעמוד במרכז ו"להיות הבנק" (BE THE BANK) . באמצעים טכנולוגיים, מאתרים עבור הכסף של הלקוח את הלווים, חותמים על הסכם ההלוואה, מזרימים את ההלוואה, מנהלים אותה וגובים אותה במקרה כשל. הלקוח מצידו נהנה מהריבית.
העתיד אף נראה טוב יותר, שכן במסגרת רפורמת שטרום, הוחלט לאמץ את מודל הבנקאות הפתוחה, המחייב את כל הגופים הפיננסיים לחלוק את המידע שברשותם אודות הלקוחות עם כל גוף פיננסי אחר (בכפוף לאישור הלקוח). המודל הזה אמור לאפשר לגופים פיננסיים שאינם בנקים ובהם גם פלטפורמות P2P, הרשאה לקריאה (Read Only), בנתונים המצויים בידי הבנק, לרבות התנאים שמוענקים ללקוח כולל שיעור הריבית בהלוואות. כעת, הנושא מתעכב, מפאת הבחירות הקרבות.
בקרוב, יוסדר בישראל גם נושא ה-PSD, Payment Services Directive. בינתיים, אין הסכמה בין בנק ישראל לבין רשות שוק ההון בנוגע לחוק רישוי PSD שמטרתו להגדיל את התחרות ולאפשר כניסה של גופים בינלאומיים כמו פייפאל, אמזון וגוגל פיי ואפליקציות שבאחרונה קיבלו רישיון מבנק ישראל. לאחר שנושא התשלומים ייצא גם הוא מידי הבנקים, יוכל הציבור להבין טוב יותר את ההתנהלות הכלכלית ולבצע את מרבית הפעולות הפיננסיות באמצעות מכשיר טלפון חכם ובאופן טכנולוגי מלא, נגיש ומתועד – ובכך יהפכו הבנקים לעוד פחות רלוונטיים.

סיקורים נוספים

"גיוס המונים הוא חלק מהעתיד ומשמש אלטרנטיבה למערכת הבנקאות"

אמזון נכנסת לישראל — האם המהפכה כבר נמצאת בדרך?

הזדמנויות וכלי סיוע ממשלתיים

סוללים את הדרך להטמיע חדשנות בתעשייה

מקטינים את הריבית באשראי צרכני

כך מנפצים את תקרת הזכוכית

"העצמאים הם מנוע הצמיחה של המשק הישראלי"

להפוך צוות מכירות לסיירת מטכ"ל

אמצעי התשלום החדש: הוראת קבע בסלולרי

"בסופו של דבר, הכל מסתכם במערכות יחסים"