Conferences

באב"ד: "רגולטור לא יכול להיות אלוהים"

בשיחה עם אורן מג'ר, אמר מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד שעל המדינה להיזהר לא להכניס שיקולים פוליטיים לרגולציה. עוד אמר שיש לאפשר תחרות חופשית במשק כדי לאפשר לעסקים קטנים ובינוניים לצמוח. "המצב לא אופטימלי ורחוק מזה, אבל בשנים האחרונות נעשו לא מעט צעדים לשיפור"

"יש המון ביקורת לאחרונה, ביקורת מתוזמנת וממומנת למה לא נכון לעשות את הרפורמה", כך אמר מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, בשיחה שערך עם אורן מג'ר, מנחה כנס נטו עסקים בינוניים, בנוגע לרפורמה בחברת החשמל. כשמג'ר שאל האם זה באמת יסתיים בשבעה מיליארד שקלים, כפי שהובטח, השיב באב"ד ש"בטווח הבינוני והארוך, אנחנו יודעים שני דברים – שיהיו השקעות מסיביות של שלושה מיליארד שקל על חלוקה, וש-25% מכוח האדם של חברת החשמל יוצא החוצה. המשמעות היא שהצרכן ייהנה מתעריפים יותר נמוכים. זה יקרה בעוד שמונה שנים", הוא הבטיח וטען ש"הבשורה היא שכל מי שיתעניין לקנות תחנת כוח, יוכל לבוא – זה מוכרז. הסקטור הפרטי מוזמן לבוא ולקחת חלק בייצור החשמל".

באב"ד התייחס לנושא הרגולטורים והדגיש שאין לפגוע בעצמאותם. "הסכנה היא ששיקולים פוליטיים זרים ייכנסו לרגולטורים. הם (הרגולטורים) צריכים להמשיך ולהיות בנויים מאנשי מקצוע, שאינם ניתנים ללחצים של שרים וחברי כנסת. אם ייכנסו שיקולים זרים, אנחנו נגרור את עצמנו להחלטות לא נכונות. מצד שני, רגולטור לא יכול להיות אלוהים. הוא לא יכול להיות גוף שמוציא, שמבקר ודוחף. גם במערכת המשפט יש משטרה שחוקרת ובית משפט שמכריע. לא כל הסמכויות נמצאות אצל אדם אחד באופן מלא. צריך להיזהר ברמת ההתערבות".

מג'ר שאל את באב"ד לגבי חיזוק התעשייה הישראלית בכל הקשור לתוכנית נטו תעשייה. "ישבנו בשנה האחרונה על נושא עידוד התעשייה – המקום הוא לא לתת דגים, אלא לתת חכות", אמר באב"ד, "לתת כלים שיעזרו לתעשייה לצמוח. אנחנו פועלים להפחית את הנטל הרגולטורי. דבר נוסף, צריך לטפל בהון האנושי – יש לנו במדינה השכלה גבוהה, אבל בכל הקשור להכשרות טכנולוגיות, אנחנו לוקים בחסר. לא השכלנו לפתח מסלול מוקדי שיאפשר כניסה לשוק התעסוקה ומענה לשוק התעסוקה העתידי. עבדנו לפתח את המכללות הטכנולוגיות ולהוציא לשוק הנדסאים. עורך דין נוסף למשק לא ישפר את הפריון, אבל כל הנדסאי או טכנאי שנוציא למשק, התרומה שלו תהיה גבוהה יותר. דבר שלישי, התמרוץ. צריך להשקיע בטכנולוגיות, במכונות ובציוד חדיש. האם זה מספיק? לא. אבל זו קפיצת מדרגה".

 

 סוג של BDS לעצמנו

מג'ר שאל אם יש על פרק הפחתת מסים. באב"ד: "מדיניות שר האוצר היא להפחית מסים ולעודד את המשק – ראינו את זה בשנים האחרונות. נעשו הפחתות מסים. סך הכל ההכנסות ממסים עברו את התחזיות בצורה משמעותית. סיימנו בגירעון נמוך".

בהמשך נשאל באב"ד על הפטור על ייבוא: "אנחנו עושים סוג של BDS לעצמנו. אשתי קנתה בעלי באבא ומביאה עוד חבילה ועוד חבילה. היא אומרת לי ששם זה עולה דולר, שניים ופה בארץ זה עולה פי עשרה. האפליה הזו היא לא נכונה ולא טובה. מצד שני, ברגע שנבטל את הפטור, נקפיץ את יוקר המחייה. 17% יקפוץ. אבל אנחנו רוצים לאפשר למשק להיות תחרותי. חייבים לאפשר תחרות שוויונית בין חברות ישראליות לחברות מחו"ל".

בין השאר נשאל באב"ד על המצוקה שנרשמת בקרב אנשים מבוגרים ועל היעדר מקורות הכנסה בעבורם, כשהעלאת גיל הפרישה לנשים היא אחת ההצעות להקל את הסוגיה. "אנחנו חייבים לטפל בזה בהקדם", אמר באב"ד, "כל המדינות  הולכות לכיוון של העלאת גיל הפרישה לנשים, על רקע העלאת תוחלת החיים. צריך לתת מענה למקצועות שוחקים ובקבוצות מוחלשות. אני מקווה שבמושב הנוכחי של הכנסת נגיע להסכמות להעלות את גיל הפרישה כפי שמתבקש".

בתוך כך, באב"ד התייחס להעלאה המביכה בקצבת הקשישים בשיעור של שישה שקלים, ואמר כי "לגבי ששת השקלים, יש לעשות הפרדה – כל קשיש מקבל בסביבות 2,300 שקלים ויש קצבאות הבטחת הכנסה למי שאין להם הכנסות נוספות ונמצאים במצב סוציו-אקונומי נמוך. יש דיונים לעלות את הקצבה באופן אוניברסלי במסגרת הטיפול בקשישים במדינת ישראל".

באב"ד הדגיש כי "קיימת רגולציה שמאפשרת בצורה הטובה ביותר לעסקים לצמוח. הדרך לעשות את זה – לאפשר תחרות חופשית כמה שיותר, לאפשר משק פתוח וחופשי. במקרים של ניצול לרעה ומונופולים – צריך לדעת לטפל בזה ולעשות את הרגולציה הנכונה כדי לפתח תחרות מלאה. המצב לא אופטימלי ורחוק מזה, אבל בשנים האחרונות נעשו לא מעט צעדים לשיפור".

סיקורים נוספים

מנכ"ל רשות החדשנות: "הגישה הנכונה היא - איך לעזור לבעל עסק להיות תחרותי"

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות, שוחח בכנס עם העיתונאי דרור גלוברמן על אימוץ טכנולוגיות וחדשנות כמנוע צמיחה: "אנחנו לוקחים חברה יד ביד ומעבירים אותה למצב שתהיה תחרותית. ברגע שחברה תחרותית, מטבע הדברים הפיריון שלה עולה"

"אסור לאפשר להפוך את המגזר הקמעונאי למגזר שמתנהל תחת פיקוד צבאי"

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, נשא דברי תוכחה נגד שטף הרגולציה, שלטענתו מהווה גורם בלימה הפוגע בשגשוג המשק הישראלי. הוא כינה את פעולת הרגולציה על המגזר הקמעונאי כהתנהלות של "פיקוד צבאי". דבריו החריפים נגעו בבעיה המהותית - מדינת ישראל לא עוזרת לעסקים קטנים לצמוח

"נדאג שבכנסת הבאה תהיה מפלגה שתייצג את העסקים הקטנים והעצמאים"

עו"ד רועי כהן, נשיא להב לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, אמר בכנס: "זה הדבר היחיד שמזיז דברים במדינה. רק אם נשפיע מבפנים נוכל לשנות"

אורנה בקר, Gett  לעסקים: "חדשנות היא לא רק טכנולוגיה, אלא גישה "

אורנה בקר, סמנכל"ית מכירות Gett לעסקים, מספרת כיצד האווירה של חדשנות, ששורה על כל החברה, מעודדת את העובדים להציע הצעות ולשפר כל הזמן את החברה

עמית שגיא, זאפ: "היום עסק קטן צריך להפוך להיות צייד, כזה שמחפש אחר הלקוחות"

סמנכ"ל קבוצת זאפ, עמית שגיא, מספר על המהפך הדיגיטלי שעסקים קטנים חייבים לעבור בכדי להפוך לציידים ולשרוד בשוק תחרותי. בחודשים הקרובים תשיק הקבוצה מערכת CRM, באמצעותו יוכלו עסקים קטנים ובינוניים לנהל קמפניים באינטרנט ולהשלים כך את מה שהוא מכנה "החתיכה החסרה בפאזל הדיגיטלי"

חגית ציטיאט-לוין, בססח: "האם ישלמו או לא ישלמו לך בזמן?"

חגית ציטיאט-לוין, מנכ"לית בססח, הציגה בכנס את חובת המוכנות שנחוצה לעסקים קטנים ובינוניים כדי להתמודד עם בטחונות האשראי הנזילים. השאיפה להפוך את הביטחונות למנוף לצמיחת העסק

ועידת נטו עסקים בינוניים יוצאת לדרך

היום, שני, ועידת נטו עסקים בינוניים של המחלקה המסחרית של The Marker בשיתוף בנק מזרחי טפחות יצאה לדרך במלון דן פנורמה בתל אביב. על הפרק: קידום המגזר העסקי בארץ

אבי גבאי: "הפוליטיקה תשתנה ותהפוך למשהו שנוגע באזרח באופן חיובי בכל מה שהוא עושה בחיי היום יום"

כמי שהגיע מעולם העסקים, אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, מבין לליבם של אנשי עסקים, גם בינוניים וקטנים, ועל כן מבטיח לשנות את התפישה הרגולטורית מן היסוד כך שתקל עליהם ועל האזרחים באופן כללי

אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה: "הצרכן לא טיפש ובעל העסק לא עבריין"

אלי גרונר, מנכ"ל משרד רה"מ נשא דברים בכנס נטו עסקים בינוניים ואמר, "יש פוליטיקאים שגורמים נזק בניסיון לייצר כותרות, הם לא רואים את טובת בעלי העסקים לנגד עיניהם"

מנהלת הרשפ"ת והשקעות זרות, "אנחנו פותחים את הדלת, אתם עושים את העסקים"

זיוה איגר, מנהלת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות (רשפ"ת) במשרד הכלכלה והתעשייה, ציינה שעסקים בינוניים רבים מתקשים לעשות עסקים בחו"ל. הרשות החדשה שהיא עומדת בראשה מבקשת להוות בעבורם מקפצה לשם