Conferences

שרגא ברוש: "מדינת ישראל לא תומכת בעסקים"

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שחוסר כוח אדם מקצועי טכנולוגי הוא המכשלה לעסקים הקטנים והבינוניים. "אין עסק שלא נתקל בבעיה הזו, אין עסק היום שרוצה איש מקצועי ולא מצליח להשיג"

"אם בעבר היו נפתחים 70-60 מפעלים חדשים בשנה, לצערי זה יורד. הגענו לפני כשנה ל-7-6 מפעלים חדשים בשנה", כך סיפר שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים בשיחה עם אורן מג'ר, מנחה כנס עסקים בינוניים של המחלקה המסחרית של The Marker, שנערך היום, שני, במלון דן פנורמה תל אביב. "מפעל חדש זה מפעל שבאים יזמים ומחליטים להקים מפעל, אבל היום ללמעלה מ-30 אחוז מהיזמים יש מפעלים בחו"ל. במקום לייצא ממדינת ישראל פשוט מייצרים בחוץ".

ברוש נשאל לגבי תוכנית נטו תעשייה של שר האוצר משה כחלון – האם היא זו שתביא את הבשורה לעסקים הבינוניים? "מבלי לטפל בפיריון שהוא נמוך, אנחנו לא נצליח להתמודד עם התעשייה", אמר ברוש. "הכסף של החינוך לא הולך לעסקים, אלא לחינוך הטכנולוגי, כי אנחנו מאמינים שללמוד מקצוע צריך מגיל בית ספר יסודי ותיכון. אנחנו רוצים לראות יותר רובוטיקה ומחשבים. לכן בתי הספר התיכוניים יעלו הילוך. המכללות הטכנולוגיות פתוחות לכל בוגר צבא ולילדים בוגרי י"ב שרוצים לדחו את השירות הצבאי עבור לימודים בי"ג וי"ד".

האם המהלך הזה יחליף את העובדים הזרים המיומנים? "אין בתעשיה הישראלית עובדים זרים", כך טען ברוש, והסביר: "חסרים לנו 12 אלף עובדים, ולכן באופן זמני ביקשנו להביא 2,000 עובדים זרים, עד שאותם תקציבים יחלו לתת תוצאות כי חינוך זה השקעות לטווח הארוך. היום חוסר אדם מקצועי טכנולוגי זה פשוט מכשלה. אין עסק שלא נתקל בבעיה הזו, אין עסק היום שרוצה איש מקצועי ולא מצליח להשיג".

"מדינת ישראל לא תומכת בעסקים, היא צריכה לאפשר להם לחיות", אמר ברוש, "אם המדינה לא תפריע זה כבר יהיה מספיק. אם מפעל רוצה לצמוח ולגדול ברור שצורך אלמנטרי זה ציוד מודרני כדי לייצר את המוצרים הנדרשים, אבל לרכוש ציוד מבלי שאין אנשים זה לא יעזור. בתוך שנתיים-שלוש נראה עלייה בכוח האדם הטכנולוגי. אין הבדל בין עסק קטן לעסק גדול. זה תנאי הכרחי".

תעשיינים בעמדת התגוננות

מג'ר שאל את ברוש על המחאה החברתית, שהציפה את יוקר המחייה, וטען כי התעשיינים נמצאים בעמדת התגוננות כיום. "המחאה החברתית התחילה על רקע מצוקת הדיור ולכן הקימו אוהלים ברוטשילד. מספר ימים לאחר מכן החלה מחאת הקוטג' ומפה הדרך נפרצה והמחאה רצה קדימה, הוקמה ועדת טרכטנברג, אבל לצערי הרב, לא קרה יותר מדי. היום אם רוצים להעביר חוק בכנסת ושמים אותו תחת הכותרת של 'יוקר המחייה', אף חבר כנסת לא מתנגד. אבל אם מעלים מסים אז מה מצפים, שהמחירים לא יעלו?".

"אתה מחזיר את הכדור לממשלה?", שאל מג'ר וברוש ענה בשלילה. "לא מחזיר שום כדור. אבל בואו נהיה ישרים עם עצמינו. אם מעלים את שכר המינמום זה אומר ייקור של עלות העבודה. בסוף זה מגיע למוצר. מצד שני, גם אנחנו לא הפנמנו. לא היינו בשיח עם המגזר השלישי ולא הבנו, בעניין זה אין מאוחר ואין מוקדם. יש היום אלפי עמותות שעוסקות באוכל ובבריאות – בכל הקשור להתמודדות עם מחלות קשות, תנועות נוער ועבודה לנשים ערביות וחרדיות. אלה עמותות שמבצעות תפקידים, שהייתי מצפה שהממשלה תבצע".

"האם התעשיה הישראלית יכולה להתייעל?", תהה מג'ר. ברוש: "אין מכסים כמעט על שום דבר, אולי רק חלק קטן מהמוצרים מהמזרח הרחוק. התעשייה הישראלית לא מתנגדת להורדת מכסים. אנחנו מוכנים שיורידו את המכסים איפה שיש תמורות הדדיות באותן מדינות. התעשייה הישראלית מתמודדת בהצלחה בכל שווקי העולם, ואנחנו לא מבקשים הגנות ואין לנו הגנות. מבקשים רק דבר אחד – כשאתה בא לקנות מוצר, תעדיף את המוצר כחול-לבן".

על רקע הזינוק ברכישות אינטרנטיות מסין נשאל ברוש האם התעשייה הישראלית לא מלהיבה את הישראלים, אולי הכל טמון בברנדינג. "מטריד אותי שאם יש לנו בארץ 5,000 סטארטאפים הייתי רוצה לראות לפחות עשרה מהם הופכים להיות מפעלים. מי יספק את מקומות העבודה? מי ידאג לכלכלת המדינה? מחמם את הלב אלה שעושים אקזיטים, אבל יש כאן אנשים באולם שמפעילים עסק וקונים ציוד ולא ישנים בלילות".

סיקורים נוספים

עמית שגיא, זאפ: "היום עסק קטן צריך להפוך להיות צייד, כזה שמחפש אחר הלקוחות"

סמנכ"ל קבוצת זאפ, עמית שגיא, מספר על המהפך הדיגיטלי שעסקים קטנים חייבים לעבור בכדי להפוך לציידים ולשרוד בשוק תחרותי. בחודשים הקרובים תשיק הקבוצה מערכת CRM, באמצעותו יוכלו עסקים קטנים ובינוניים לנהל קמפניים באינטרנט ולהשלים כך את מה שהוא מכנה "החתיכה החסרה בפאזל הדיגיטלי"

מנהלת הרשפ"ת והשקעות זרות, "אנחנו פותחים את הדלת, אתם עושים את העסקים"

זיוה איגר, מנהלת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות (רשפ"ת) במשרד הכלכלה והתעשייה, ציינה שעסקים בינוניים רבים מתקשים לעשות עסקים בחו"ל. הרשות החדשה שהיא עומדת בראשה מבקשת להוות בעבורם מקפצה לשם

אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה: "הצרכן לא טיפש ובעל העסק לא עבריין"

אלי גרונר, מנכ"ל משרד רה"מ נשא דברים בכנס נטו עסקים בינוניים ואמר, "יש פוליטיקאים שגורמים נזק בניסיון לייצר כותרות, הם לא רואים את טובת בעלי העסקים לנגד עיניהם"

"אסור לאפשר להפוך את המגזר הקמעונאי למגזר שמתנהל תחת פיקוד צבאי"

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, נשא דברי תוכחה נגד שטף הרגולציה, שלטענתו מהווה גורם בלימה הפוגע בשגשוג המשק הישראלי. הוא כינה את פעולת הרגולציה על המגזר הקמעונאי כהתנהלות של "פיקוד צבאי". דבריו החריפים נגעו בבעיה המהותית - מדינת ישראל לא עוזרת לעסקים קטנים לצמוח

ח"כ רחל עזריה: "צריך לחשוב איך לאפשר לעסקים בינוניים וקטנים לגשת למכרזים"

ח"כ רחל עזריה (כולנו), יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, סיפרה כיצד בשבתה כסגנית ראש העיר ירושלים, העדיפו חברי ועדת המכרזים לעבוד עם חברה גדולה ובטוחה ולא עם חברה משפחתית קטנה. את זה, היא אומרת, חייבים לשנות

חגית ציטיאט-לוין, בססח: "האם ישלמו או לא ישלמו לך בזמן?"

חגית ציטיאט-לוין, מנכ"לית בססח, הציגה בכנס את חובת המוכנות שנחוצה לעסקים קטנים ובינוניים כדי להתמודד עם בטחונות האשראי הנזילים. השאיפה להפוך את הביטחונות למנוף לצמיחת העסק

רן קויתי, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים: "פנו אלינו ונדאג לשנות את תנאי הסף המיותרים"

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, רן קויתי, סיפק תמונת מצב אופטימית על מקומם של העסקים הבינוניים בישראל כיום. הוא התפאר בפעילות הסיוע עבור "העסקן הקטן", אבל גם הודה שהמכרזים מפלים אותם לרעה על פני העסקים הגדולים

"נדאג שבכנסת הבאה תהיה מפלגה שתייצג את העסקים הקטנים והעצמאים"

עו"ד רועי כהן, נשיא להב לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, אמר בכנס: "זה הדבר היחיד שמזיז דברים במדינה. רק אם נשפיע מבפנים נוכל לשנות"

הראל ויזל: "דאגנו שבעסק יהיה כל הזמן יותר כסף מאשר בבית"

הראל ויזל, היזם והבעלים של קבוצת פוקס, שוחח עם קרן מרציאנו הפרשנית הכלכלית של חברת החדשות, על המעבר מחנות בגדים קטנה לרשת עם מחזור מכירות של 2.3 מיליארד שקל. הוא התייחס גם לחוסר האיזון בין חברות אופנה מחו"ל, שמוכרות באינטרנט ולא נדרשות לשלם מע"מ, לבין החברות הישראליות שמחויבות במע"מ

אבי גבאי: "הפוליטיקה תשתנה ותהפוך למשהו שנוגע באזרח באופן חיובי בכל מה שהוא עושה בחיי היום יום"

כמי שהגיע מעולם העסקים, אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, מבין לליבם של אנשי עסקים, גם בינוניים וקטנים, ועל כן מבטיח לשנות את התפישה הרגולטורית מן היסוד כך שתקל עליהם ועל האזרחים באופן כללי