Conferences

"שר התחבורה סלל אוטוסטרדה לעיר הבה"דים – אבל שכח את ירוחם"

ראש המועצה המקומית היוצא של ירוחם, מיכאל ביטון, תקף בחריפות את הממשלה בוועידת התשתיות: "אומרים לנו שיביאו רכבות וכבישים לירוחם. אבל רכבת וכביש לא מביאים אף תושב לירוחם. מה שמביא תושב לירוחם זה חינוך, מתנ"ס, רחוב נקי"

ראש המועצה המקומית היוצא של ירוחם, מיכאל ביטון, מתח ביקורת נוקבת על שר התחבורה ישראל כ"ץ ועל הממשלה בפתח פאנל על תשתיות בפריפריה: "אומרים לנו שיביאו רכבות וכבישים לירוחם. אבל רכבת וכביש לא מביאים אף תושב לירוחם… אפס. מה שמביא תושב לירוחם זה חינוך, מתנ"ס פתוח, רחוב נקי, פארק, ופרנסה. אבל גם כביש חדש לירוחם אין – שר התחבורה המהולל סלל אוטוסטרדה לעיר הבהדים, נשארו 9 ק"מ לירוחם ואת זה הוא שכח לסלול. עשינו מדרכה בירוחם והתעכבנו חצי שנה בביצוע. כתשורה למועמדת הליכוד הוא אמר שצריך להקים ועדת חקירה לכביש בירוחם. ובינתיים, אני קורא איך הוא פגע בפריפריה כדי להפעיל רכבת לירושלים, והוא קורא לנו לוועדת חקירה. אני מציע שנזמין אותו גם לוועדת חקירה ממלכתית על ענייניו, כי במשרד שלו הוא לא היה אפקטיבי".

בשיחה עם עיתונאית ערוץ 10 אורלי וילנאי אמר ביטון: "כשחושבים על תשתיות חושבים על ברזלים, כבישים ואבנים. אבל תשתית היא הון אנושי. ואף אחד לא מתעניין בתשתיות אם אין חינוך טוב. השאלה הגדולה היא מי משפיע על תשתיות בפריפריה והתשובה היא ההנהגה העירונית. לצערי ממשלת ישראל היא לא הגורם המכריע בתשתיות אלא הרצון העירוני והכסף הפנוי. כשאין כסף עירוני פנוי צריך לעשות שמיניות באוויר כדי למשוך את המגזר העסקי והממשלתי והפילנתרופי ולייצר יש מאין וזה מה שעשינו בירוחם. עד 1990 ירוחם זה מיזם ממשלתי שכלל מעברות, שיכונים ובתים לעולים מחבר העמים במימון ממשלתי. בין 2010-1990 היתה הקפאת בנייה, ואז בין 2018-2010 פתאום נבנו 3,000 בתים ואוכלוסיית העיר הוכפלה. איך עשינו את זה? עם הון אנושי והנהגה מקומית. הקמנו חברה כלכלית והתחלנו לעניין משקיעים בדיור ובתעשייה.

אורלי וילנאי (צילום: מוטי מילרוד)

אורלי וילנאי (צילום: מוטי מילרוד)

"בתעשייה בירוחם הושקעו 800 מיליון שקל. אי אפשר לשנות את התשתיות בפריפריה בלי מנהיגות מקומית. ניגשנו לאנשים כמו מורטון מנדל ובנינו בניין הייטק ובית מלון. ככה עשינו בכוחות עצמנו מן הגורן ומן היקב. לאחרונה השר כחלון הביא החלטה של 200 מיליון שקל לפיתוח כלכלי. זה נשמע מספר קטן אבל אלה 200 מיליון שקל לעיירה של 11 אלף איש. זה כמו לתת לב"ש 4 מיליארד שקלים. ב"ש קיבלה 1.7 מיליארד בתנאי שתבנה, ירוחם קיבלה בלי תנאים והסכם גג. יחד עם זאת ממשלה גם יודעת לבנות תשתיות בפריפריה בחוסר אחריות. בירוחם המדינה בנתה 65 מבנים של דיור ציבורי המכילים 1400 יחידות דיור. המבנים במצב קשה. בכל ארבע שנים הבניין משופץ בחצי מיליון שקל וכל שנתיים הוא הופך להיות סלאמס. למה? כי לא שמו שקל בהפעלה וניהול של דיור ציבורי, או כזה שנמכר לעניים או כזה שמתופעל באופן לא איכותי על ידי החברות".

מיכאל ביטון (צילום: מוטי מילרוד)

מיכאל ביטון (צילום: מוטי מילרוד)

ביטון התייחס לנחיתות תשתיות הבריאות בפריפריה: הנגב הוא קטסטרופה בריאותית. אתה מת ארבע שנים בממוצע מוקדם יותר בנגב. למה? כי יש כאן חצי ממספר הרופאי הדרוש, חצי ממספר האחיות, חצי ממספר המיטות. יש בית חולים אחד סורוקה כללית שהוא מונופול ו—70% מהמרפאות הן של כללית. מה יעזור לי כביש כשאני מת מוקדם יותר? אני מקווה שתהיה מנהיגות ממשלתית שתתייחס לנגב ולגליל לא בפופוליזם. חסרים בנגב פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מהנדסי כימיה, מהנדסי חשמל, מעבדים. לא תמיד הסיפור הוא רק פרנסה, אלא חבילת חיים".

סיקורים נוספים

"תשתיות התחבורה במשבר עמוק"

מנכ"ל האוצר שי באב"ד הבהיר בוועידת התשתיות כי אין בכוונת שר האוצר לפרוץ את התקציב בשנת בחירות: "כחלון הצליח להביא לכך שכל החלטה של שר מעל עשרה מיליון ש"ח, כולל רה"מ, צריכה לקבל את אישורו קודם"

אל תצאו מהקופסה, תיצרו קופסה חדשה

שרון קדמי, מנכ"ל אלסטום ישראל, על הצורך לשלב בין חדשנות ליצירתיות: "גם כשאנחנו לא יודעים מה יהיה בעתיד, אנחנו רוצים להיות שם ולקחת חלק בשיפור העולם"

"בתחבורה אנחנו רגע לפני משבר דרמטי כמו משבר הדיור"

שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמר בוועידת התשתיות כי סוגיית התחבורה בישראל לא טופלה מספיק על ידי הממשלה בשנים האחרונות. "הפקקים שיש היום יהיו זיכרון מתוק ורחוק לעומת מה שצפוי לנו"

"מבטיחים לספק מערכת רכבות עם 100% זמינות"

ג'ראר פאל, מנהל מכירות לשירותים דיגיטליים בסימנס, על הדרך להביא את רכבת ישראל לאיחור מצטבר של עד עשר דקות בשנה

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"

האם הקטר ההיברידי/דואלי הכי חזק מתקרב לישראל?

פאבלו חואן, מנהל מכירות בחברת הרכבות השווייצית סטדלר, הסביר בוועידת התשתיות על הדגם החדש של הקטר הדו תכליתי של החברה

"שוק המימון לתשתיות מתפוצץ - צריך גוף שיעשה סדר"

שוק המימון לתשתיות בישראל נהנה מצמיחה וכניסה של גופים חדשים כמו בנקים זרים וקרנות חדשות מהארץ ומהעולם • בפאנל המימון של ועידת התשתיות דנו בכירי תחום המימון בישראל בחסמים ובבעיות שעמם מתמודדים גופים מממנים של פרויקטים גדולים • "לכל אחד מהגופים יש תורה שונה וכל אחד מהם משנה את תורתו ממכרז למכרז"

האיום האמיתי על תשתיות ישראל

רונן יונה, מנכ"ל הר־טוב ניהול

מנכ"לי משרדי התחבורה והאוצר בוועידת התשתיות של המחלקה המסחרית של דה מרקר

האינטרנט של הרכבות

אדוארדו טאפיה, מנהל לקוחות באלסטום