fbpx
Conferences

אבי גבאי: "הפוליטיקה תשתנה ותהפוך למשהו שנוגע באזרח באופן חיובי בכל מה שהוא עושה בחיי היום יום"

כמי שהגיע מעולם העסקים, אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, מבין לליבם של אנשי עסקים, גם בינוניים וקטנים, ועל כן מבטיח לשנות את התפישה הרגולטורית מן היסוד כך שתקל עליהם ועל האזרחים באופן כללי

אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, הודה שהרגולציה של המשרד להגנת הסביבה בתקופה בה נכנס לתפקיד כשר להגנת הסביבה, "היתה מסבכת את הציבור". לדבריו, בניסיון להקל על בעלי העסקים הקטנים והבינוניים, נרקמה תכנית להפחתת הרגולציה, אך זו נבלמה בוועדת השרים לחקיקה. "התברר שרק עסקים קטנים ייהנו מזה, אז החברות הענקיות על עורכי הדין שלהם טרפדו את המהלך. כך זה עובד לצערי", הוא אמר.

גבאי גם התייחס לדבריו של אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שנשא דברים מוקדם יותר בכנס: "מנכ"ל משרד ראש הממשלה יכול להגיד שהוא בעדם, אבל זה מה שקורה בתכל'ס. העסקים הקטנים והבינוניים חוטפים את הרוב (רוב ההוצאות; רותם). חלק מזה נובע כי חושבים שהם עשירים. אם יש לך עסק, אתה כנראה איש אמיד, וכולנו יודעים שלפעמים הם לא מרוויחים כל כך הרבה, אלא יותר כמו השכירים שלהם".

מדבריו עלתה גם קריאה לשנות את תפישת הרגולציה בישראל מן היסוד. במקום "אם לא אישרנו לך משהו, אסור לך לעשות לעשות את זה", לגישה ההפוכה "מה שלא אמרו לך, מותר לך". כמי שהגיע מעולם הניהול, אמר גבאי ש"כאשר מציבים גדרות, היחידים שנפגעים מהגדרות הם הצדיקים, כי הרשעים תמיד ימצאו פרצה".

"אני הייתי חלק מהצוות שבדק מה יהיה הרווח מהסכם שלום עם הפלסטינים. אתם יודעים כמה? 63 מיליארד שקלים. זה סכום שאפשר לשנות באמצעותו את כל יוקר המחיה. הסיפור האמיתי הוא שהרגולציה הופכת את המגזר העסקי לפחות יעיל ופוגעת לו בפריון, אחר כך שואלים למה הפריון נמוך? כי עם ישראל עסוק בסידורים במקום בעבודה. איך נתקן את זה? באמצעות חוק פשוט שנחוקק – שהממשלה לא רשאית לבקש מידע מהאזרח, שכבר קיים ברשותה. לכל אחד זה קרה שהוא מגיע למוסד ממשלתי ואומרים לו 'תביא שלושה תלושי שכר אחרונים', או 'תביא אישור מהצבא'. המדינה לא יודעת איפה היית בצבא? היא לא יודעת כמה אתה מרוויח?".

"הדבר השני שנעשה הוא להכפיל את משך הזמן של כל רישיון שנותנים לך. קיבלת רישיון לשנה? יש לך אותו עכשיו לשנתיים. ועוד דבר שנעשה – נקל על בעל העסק. דמיינו שאתם מגיעים לאולם אחד שבו נמצאים משרד הבריאות, נציג של העירייה ומכבי אש. כולם יושבים במקום אחד ופועלים למענכם, במקום שכל ארגון ידאג לעצמו".

"הדבר האחרון שנעשה – אין רישיון שמותנה ברישיון אחר. תמיד אומרים לכם 'תבואו עם כל האישורים ותקבלו רישיון', אני אומר קבלו רישיון, שתקף בתנאי שיש לך רישוי. אין לך רישוי? הרישיון שנתתי לך לא תקף. צריכים לבוא לעשייה עם האנשים הטובים ולמנות אותם, לא נמנה מינויים פוליטיים. הפוליטיקה תשתנה ותהפוך למשהו שנוגע באזרח באופן חיובי בכל מה שהוא עושה בחיי היום יום".

כמו בעסקים, צריך להסתכל על הפוטנציאל

על הקדנציות הארוכות של אישי ציבור בישראל והארכת הקדנציה של הרמטכ"ל והמפכ"ל, אמר יו"ר המחנה הציוני שכאשר הם יהיו בשלטון הם יחוקקו חוק שמגביל את הקדנציות של ראשי ממשלה לשתי קדנציות וראשי ערים לשלוש קדנציות. "זה בהחלט מספיק", הכריז והוסיף שגם רמטכ"ל ומפכ"ל צריכים לשרת מקסימום חמש שנים, "בלי כל מיני הארכות ולא לתת לפוליטיקאים לשלוט בהם".

"במהלך צוק איתן, ראיתי איך המלחמה מתנהלת דרך אתרי האינטרנט, נפתלי בנט ואביגדור ליברמן אומרים משהו אחד, אחר כך רואים את הכותרות באתרי האינטרנט ומשנים את דעתם למחרת", הוא ציין זאת כאחת הסיבות בגינן ביקש להיכנס לפוליטיקה, כדי להביא פוליטיקה אחרת, ישרת דרך. חרף הסכסוך המתוקשר בינו לבין משה כחלון, שר האוצר ויו"ר מפלגת כולנו, גבאי בחר להדגיש את ניקיון כפיו של כחלון: "אני חושב ששר שמגיע בידיים נקיות, יכול לעשות הרבה. כשהוא ממלכתי וייצוגי, אנשי המשרד הולכים אחריו. כך אני הרגשתי בתפקידי".

המשך הקריירה של גבאי ידוע, הוא התפטר מתפקידו כשר להגנת הסביבה שנה אחת בלבד לאחר שהחל בו, בין השאר בעקבות מינוי ליברמן לשר ביטחון. כך הסביר בכנס: "לא יתכן שיו"ר של מפלגה שטבולה עמוק בשחיתות ימונה לתפקיד כזה חשוב. במדינת ישראל אי אפשר למנות אדם שהוא יושב ראש של מפלגה כזו. ואני לא מדבר על מקרה אחד, אלא על תעשייה של שחיתות. שר הביטחון זה לא סתם שר בממשלה. התפטרתי כדי לשנות את התרבות הפוליטית במדינת ישראל, ולשם אני הולך. לשמחתי הצלחתי לזכות בתפקיד היו"ר במפלגת העבודה ושוב אני אנדרדוג. אבל אני רגיל לכך ומאמין שאצליח בטווח הארוך".

בשלב זה אך טבעי שגבאי יתייחס לסקרים הלא מחמיאים למפלגתו, וכך הוא אכן עשה: "מי שמאמין בדרכו, בהתחלה משלם מחיר, אבל בסוף רואים את התשואה, בדיוק כמו בעסקים. יש לנו מדינה נפלאה, הישג חסר תקדים של הציונות ואין עוררין על כך. אבל תמיד מסתכלים, כמו בעולם העסקים, על הפוטנציאל והמדינה הזו יכולה להיות המדינה הכי טובה בעולם לאזרחים שלה. רק חסרה לנו מנהיגות אותנטית, שחוזרת לימים הגדולים בהם הקמנו את הכור הגרעיני ואת המוביל הארצי, מנהיגות שמציגה חזון גדול, מנהיגות שמוכנה לעשות דברים שהציבור לא אוהב, זה לא פשוט. למשל בנושא המסתננים, בנימין נתניהו הסביר לנו למה קיבל את ההחלטה שלו ושש שעות אחר כך שינה את דעתו בעקבות טוקבקיסטים, זה מדהים בעיני".

סיקורים נוספים

"יש שחקנים רבים שחפצים לראות את העסקים הבינוניים פורחים ומשגשגים"

אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, סבור שיש צורך במעורבות המדינה כדי שעסקים קטנים ובינוניים יצליחו ומציין שמימון עסקים בינוניים וקטנים גדל ב-40 אחוז בשנים האחרונות

ועידת נטו עסקים בינוניים יוצאת לדרך

היום, שני, ועידת נטו עסקים בינוניים של המחלקה המסחרית של The Marker בשיתוף בנק מזרחי טפחות יצאה לדרך במלון דן פנורמה בתל אביב. על הפרק: קידום המגזר העסקי בארץ

חגית ציטיאט-לוין, בססח: "האם ישלמו או לא ישלמו לך בזמן?"

חגית ציטיאט-לוין, מנכ"לית בססח, הציגה בכנס את חובת המוכנות שנחוצה לעסקים קטנים ובינוניים כדי להתמודד עם בטחונות האשראי הנזילים. השאיפה להפוך את הביטחונות למנוף לצמיחת העסק

"אסור לאפשר להפוך את המגזר הקמעונאי למגזר שמתנהל תחת פיקוד צבאי"

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, נשא דברי תוכחה נגד שטף הרגולציה, שלטענתו מהווה גורם בלימה הפוגע בשגשוג המשק הישראלי. הוא כינה את פעולת הרגולציה על המגזר הקמעונאי כהתנהלות של "פיקוד צבאי". דבריו החריפים נגעו בבעיה המהותית - מדינת ישראל לא עוזרת לעסקים קטנים לצמוח

"נדאג שבכנסת הבאה תהיה מפלגה שתייצג את העסקים הקטנים והעצמאים"

עו"ד רועי כהן, נשיא להב לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, אמר בכנס: "זה הדבר היחיד שמזיז דברים במדינה. רק אם נשפיע מבפנים נוכל לשנות"

שרגא ברוש: "מדינת ישראל לא תומכת בעסקים"

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שחוסר כוח אדם מקצועי טכנולוגי הוא המכשלה לעסקים הקטנים והבינוניים. "אין עסק שלא נתקל בבעיה הזו, אין עסק היום שרוצה איש מקצועי ולא מצליח להשיג"

מנהלת הרשפ"ת והשקעות זרות, "אנחנו פותחים את הדלת, אתם עושים את העסקים"

זיוה איגר, מנהלת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות (רשפ"ת) במשרד הכלכלה והתעשייה, ציינה שעסקים בינוניים רבים מתקשים לעשות עסקים בחו"ל. הרשות החדשה שהיא עומדת בראשה מבקשת להוות בעבורם מקפצה לשם

הבנק הוא שותף מלא לדרך הארוכה של עסקים בינוניים

אופיר מורד, סמנכ"ל מנהל החטיבה העסקית של בנק מזרחי טפחות, ציין בכנס נטו עסקים בינוניים שהמערכת הבנקאית יכולה לעזור לעסקים בינוניים וקטנים, על כן עליהם לראות בבנק שותף. הוא ציין גם את יתרונם של עסקים קטנים על פני גדולים ביכולת מהירה לקבל החלטות וליישם אותן

תרי ישכיל, פרטנר: "העלינו את המשרד לענן"

תרי ישכיל, סמנכ"לית שיווק בקבוצת פרטנר, אמרה בכנס ש"האתגר לעסקים הוא לאמץ פתרונות טכנולוגיים, כאלה שעד אתמול היו שייכים לעסקים הגדולים, וכך לייצר רמת ביצועים גבוהה יותר כמו בעסק גדול"

הנפקה בבורסה היא הדרך הטובה ביותר לגייס נזילות לעסק

אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, עסק בשאלה האם כדאי לעסקים בינוניים להנפיק עצמם בבורסה. הוא טען שזה לא מתאים לכל אחד, אבל למי שכן – הרווחים, לאו דווקא הכלכליים, הם גדולים וגם לא חסך שבטו מהרגולציה, שעולה הרבה כסף וזמן לחברה