fbpx
Conferences

אל תצאו מהקופסה, תיצרו קופסה חדשה

שרון קדמי, מנכ"ל אלסטום ישראל, על הצורך לשלב בין חדשנות ליצירתיות: "גם כשאנחנו לא יודעים מה יהיה בעתיד, אנחנו רוצים להיות שם ולקחת חלק בשיפור העולם"

ישראל היא אחד המקומות החדשניים בעולם. יצירתיות היא דרך לשנות את המחשבה של העולם. המטרה היא לשלב בין חדשנות ליצירתיות – כשאתה חזק במקום אחד, אתה חלש במקום אחד.

"שני אנשים שאתם מכירים המציאו לפני 20 שנה את הרעיון של גוגל. אף אחד לא חשב שמנוע חיפוש יהפוך בסוף לרכב אוטונומי. החכמה היא לא לצאת מהקופסה, אלא לייצר קופסה חדשה. אלסטום רוצה לצאת מהרכבות ולפתח פתרונות בתחום הניידות, עם תכנית ברורה לשנת 2020 – להגדלה בתחום המקומי והגלובלי.

"המשימה שלנו היא לא רק לייצר רכבות ומכשירי איתות, אלא גם לסייע לאנשים להגיע ממקום למקום ולהתנייד בקלות. באופן זורם יותר בהשתלבות של כל כלי התחבורה, יעיל עבור החברה ואטרקטיבי עבור כל המשתמשים.

"באינו טרנס היתה הרבה מאוד חדשנות. בינינו, השיא של אלסטום לפני עשר שנים כרכבת המהירה בעולם – שיא שלא נשבר עד היום – לא מעניין. רכבות מהירות זה נחמד אבל לא מעניין. מה כן מעניין? רכבת אחרת שנוסעת 140 קילומטר בשעה, אבל מונעת באמצעות מימן. היום היא פועלת בהמבורג שבגרמניה. כשהיא עובדת על מימן ופולטת מים, המשמעות היא אפס זיהום. זה ירוק. זה חייב להיות ירוק, זורם וכולל את כולם.

"כך אנחנו פועלים בעולם, ומשלבים את הנוסעים שלנו. אנחנו מספקים חיבור לרשת wifi, וחיבור בין כלל כלי התחבורה האפשריים – שמתחיל באופניים ועובר לרכבת, מטרו ואוטובוס. יש גם דרישות חדשות שצריך לעמוד בהן – להיות ירוק יותר; הסעה של מסה גדולה יותר; עלות נמוכה יותר עבור הנוסע; ושילוב של הגנת סייבר — לא צריך לומר מה קורה מישהו אם משתלט על רכבת נוסעת עם 300 נוסעים, או מצליח לשלוט במחסומים.

שרון קדמי (צילום: מוטי מילרוד)

שרון קדמי (צילום: מוטי מילרוד)

"הניידות החכמה של אלסטום הולכת למקום הזה – החיבור במייל האחרון שנותן פתרון לקראת סוף הנסיעה. אוטובוס חשמלי של אלסטום שנוסע כיום בפריז ודומה לרכבת במטרה לספק המשך בתחושה לנסיעה במטרו.

"בתחום הזרמת המידע הדינמית, כולם רוצים להיות מחוברים: 'מפה אורבנית' שכולם מחוברים אליה, ו'אופטימטום לייב' שמראה בזמן אמת את חלוקת האנשים לקרונות, ומאפשר התפלגות נוחה יותר בחלוקה ביניהם. ראינו במחקרים שיותר מ-30% מהנוסעים משנים את ההתנהגות שלהם, זה מסייע להתנהלות השוטפת. דבר נוסף הוא החיבור בתשלום באפליקציה, שכל עולם התחבורה הולך אליו.

"מהצד השני של המתרס נמצאים המפעילים שלנו – מפעילים פר סה או רשויות. יש שתי ערים בעולם שעובדת בהם תשתית של עיר חכמה: פריז היא הראשונה והשנייה נמצאת בטוסקנה. זו מערכת שמתלבשת על המערכת העירונית ומייצרת חיבורים בין כל התחומים של תשתיות משטרה, כרטוס ועוד.

לאלסטום יש כיום חיבור גם בתוך מרכזי הטיפול של הרכבות: נושא התחזוקה תופס כיום תאוצה כמו ברכב. אנחנו לא שם בהערכות, אלא בתחזוקה מדויקת. אנחנו שמים חיישנים על הכלי וכאשר הוא מגיע לתחנה הוא מראה בדיוק איפה יש לבצע תיקונים ושיפורים. בכך, הוא מוביל לחיסכון של 20% ועובד טוב בכמה מקומות בעולם.

"אנחנו לא יודעים איך הכול יהיה בעתיד, בצל העיור וגדילת הערים – אבל אנחנו רוצים להיות שם, לעזור, לקחת חלק ולשפר".

סיקורים נוספים

מי האיש שהבין שהזיזו את המכולה שלו?

אשל ארמוני, יו"ר דירקטוריון נמל חיפה, הסביר בוועידת התשתיות איך משבר הפרטת הנמלים מתקרב לפתרון – ומה הנכס החשוב ביותר בשירות הציבורי, שמאפשר לפתור סכסוכי עבודה שמכבידים על הציבור כולו

"השקעה בתשתיות היא לא רק עבודה, אלא גם מקור לגאווה"

אורן כהן, מנהל מוצרי מימון מורכבים בבנק הפועלים, מסביר את הקשיים בהשקעות במדינות מתפתחות – ואת הפתרון שמציעים הבנקים בעולם ובישראל, המאפשר לסייע לפרויקטים של תשתיות ברחבי הגלובוס

האיום האמיתי על תשתיות ישראל

רונן יונה, מנכ"ל הר־טוב ניהול

"קיבלנו מנתניהו תזכורת על הפריפריה: אנחנו משעממים"

בפאנל שעסק בפערי התשתיות בין המרכז לפריפריה עסקו המשתתפים בחלוקת האחריות בין הממשלה לבין ההנהגה המקומית של היישובים ובחוסר הכדאיות הכלכלית של בניית מגורים בפריפריה • "כשאנחנו יוצאים מהמרכז לפריפריה לפרויקטים חדשים קשה להתקיים"

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"

"שר התחבורה סלל אוטוסטרדה לעיר הבה"דים - אבל שכח את ירוחם"

ראש המועצה המקומית היוצא של ירוחם, מיכאל ביטון, תקף בחריפות את הממשלה בוועידת התשתיות: "אומרים לנו שיביאו רכבות וכבישים לירוחם. אבל רכבת וכביש לא מביאים אף תושב לירוחם. מה שמביא תושב לירוחם זה חינוך, מתנ"ס, רחוב נקי"

"שוק המימון לתשתיות מתפוצץ - צריך גוף שיעשה סדר"

שוק המימון לתשתיות בישראל נהנה מצמיחה וכניסה של גופים חדשים כמו בנקים זרים וקרנות חדשות מהארץ ומהעולם • בפאנל המימון של ועידת התשתיות דנו בכירי תחום המימון בישראל בחסמים ובבעיות שעמם מתמודדים גופים מממנים של פרויקטים גדולים • "לכל אחד מהגופים יש תורה שונה וכל אחד מהם משנה את תורתו ממכרז למכרז"

"נוסע עולה בפתח תקווה ומזדחל בפקקים אינסופיים במהירות 10 קמ"ש"

בפאנל התחבורה "בין פקקים למחלפים טסה הרכבת" הודה רכז התחבורה במשרד האוצר אסף וסרצוג כי המדינה לא השקיעה מספיק עד היום בתחבורה ציבורית. "אם מסתכלים על מדדים מקובלים שאנחנו רוצים להשוות עצמנו אליהם, אנחנו ברמה של עד 50% מהעולם"

האינטרנט של הרכבות

אדוארדו טאפיה, מנהל לקוחות באלסטום

"תשתיות התחבורה במשבר עמוק"

מנכ"ל האוצר שי באב"ד הבהיר בוועידת התשתיות כי אין בכוונת שר האוצר לפרוץ את התקציב בשנת בחירות: "כחלון הצליח להביא לכך שכל החלטה של שר מעל עשרה מיליון ש"ח, כולל רה"מ, צריכה לקבל את אישורו קודם"