fbpx
Conferences

"אם הוט תחולל תחרות בסלולר, בזק עשויה להעניש אותה"

הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים דיויד גילה אמר בשיחה עם מתן חודורוב: "מברך על עצירת המיזוג בין מזרחי טפחות לבנק אגוד. התבטאות פומביות על אסטרטגיה עתידית יכולה להיות ניסיון להסדר כובל. הפיצול של זכייניות רעיון 2 הוא רעיון טוב"

"הוט מובייל לא היתה יכולה לחולל תחרות בעצמה, הסיבה לאגרסיביות שלה היא קיומה של גולן. אם היא תעז לחולל תחרות בסלולר, היא עלולה להיענש על ידי בזק" – כך אמר דיויד גילה, הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים, בכנס מיזוגים ורכישות. גילה שוחח עם מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של ערוץ עשר, על המיזוגים והרכישות שהעסיקו לאחרונה את המשק הישראלי.

חודורוב: שמענו את עמדת הממונה שלפיה המיזוג הפוטנציאלי בין בנק מזרחי טפחות לבנק אגוד היה פוגע בתחרות במערכת הבנקאית. מה אתה חושב?

"אני מברך על ההחלטה של אורי שוורץ, הממונה בפועל, לעצור את המיזוג. בנק אגוד אמנם קטן, אבל פירמה קטנה רעבה לצמוח באמצעות תחרות. עשרות שנים לא נכנס בנק חדש ולא ברור אם ייכנס. לתת לפירמה קטנה כזו להיבלע בתוך בנק מזרחי זה לא רעיון טוב".

מה הערך התחרותי של בנק אגוד?

"זה טרייד-אוף בין מידת התחרותיות בשוק ליכולת של המתחרה לחולל תחרות. גם אם זה לא מחולל תחרות אולטימטיבי, כשיש למישהו ערך תחרותי נתח השוק הקטן שלו גורם לו להיות יותר רעב. כשמאשרים משהו כזה, זה לתמיד. גם אם בעתיד הרחוק היה סיכוי שפירמה כזו תחולל עוד יותר תחרות, ראוי היה לאפשר את זה".

בנק אגוד הוא איום פוטנציאלי?

"בדיוק כך. בנק גדול שלקוח שלו מיודע יותר אומר 'אני הולך לעבור לאגוד', הבנק הזה ינסה לשמר את הלקוח ולתת לו מחיר טוב יותר, עמלות נמוכות יותר. גם אם לא רואים מעבר בין הבנקים בפועל, התחרות הזו טובה".

משקיעים לא ירצו לקנות חברות?

"הראייה של הגבלים עסקיים היא שברגע שהפירמה מרוויחה רווח מעל הנורמלי, יש לה תמריצים מספיקים להיכנס לשוק. כשאני חושב אם להשקיע בחברה אני צריך לקחת את הנורמה הזו בחשבון אלא אם זה שוק שהתחרות בו אינה אפשרית. כשמשקיעים בחברות צריך לקחת בחשבון שהשוק יהיה משמעותי, ובכל זאת אני אכנס".

איחוד היה מייצר שחקן חזק?

"אני לא רואה שבשוק הזה יש כשל מהסוג שצריך להגיע לסקאלה מסוימת של פעילות כדי שתוכל להתחרות. מזרחי, דווקא על ידי בליעה של מתחרה קטן, התמריץ שלו להתחרות בבנקים הגדולים הופך קטן יותר כי הוא יהיה מרוצה. לכן צריך לשמר את הקטנות של פירמות כמו אגוד והמזרחי כדי שירצו לצמוח על ידי תחרות על הצרכנים – ולא באמצעות בליעת מתחרה קטן יותר".


דיויד גילה (צילום: מגד גוזני)

דיויד גילה (צילום: מגד גוזני)


עוד מיזוג שנוי במחלוקת הוא בין אל על לישראייר. גם כאן אתה תומך בהחלטת הממונה שלא לאשר את המיזוג?

"הסוגיות שהיו כאן הן תחרות פוטנציאלית בקו ממרכז הארץ לאילת. מתברר שאין מתחרים פוטנציאליים חוץ מאל על. מהממצאים שהרשות פרסמה, הסיבה המרכזית שאל על יצאה מהקו היא ביטחונית. עכשיו כשיהיה שדה תעופה חדש בתמנע, זה יפסיק להיות רלוונטי. לכן הרשות העדיפה את ההסתברות שאל על תיכנס בעצמה ביום מן הימים לקו הזה מאשר להכחיד את התחרות. יש כאן גם את סוגיית הביטחון בטיסה. הכרזנו על אל על כמונופול במתן שירותי ביטחון. הגענו למסקנה שיש לאל על תמריץ להפריע למתחרות על ידי ניצול המונופול שיש לה בתחום הביטחון".

למה דווקא הקו לאילת?

"המיזוג הזה פוגעני גם בקווים לחו"ל. נכון שבהרבה קווים לחו"ל יש תחרות בריאה, אבל באחרים אין שמים פתוחים, לפעמים זה רק החברות הישראליות. לכן התמריץ של אל על להפריע לארקיע, שיגדל עוד יותר אם יהיה לה גם את ישראייר. התמריץ שלה לפגוע בארקיע עולה עוד יותר".

מה לגבי עסקת גולן וסלקום, שנפסלה אף היא?

"גם בהחלטה הזו אני תומך. אני בטוח שהייתי מגיע אליה בעצמי. גולן היא סוג של מחולל תחרות בשוק. החשש הוא שאם היא תיבלע התחרות הזו תיפסק. זה מסביר למה סלקום הציעה עליה יותר ממיליארד שקל. נכון שגולן אמרה שהיא תצא מהשוק לאחר הפסילה, אבל בסופו של דבר זה לא קרה".

יש הרבה מתחרים בסלולר. חברה אחת היא ההבדל?

"הוט לא היתה יכולה לחולל תחרות בעצמה בשוק הסלולר, יש לה גיבנת של העיסוק בטלוויזיה. יש גם את אקספון, אחרי שהתנגדו למיזוג עם גולן, והתחרות עזה יותר עכשיו. צריך לבדוק מיזוגים כאלה לא לאור תכנון אופטימלי, אלא לנוכח מצב המוצא".

איך אתה מגיב לאמירה שצריך להעלות את מחירי החבילות בסלולר?

"התבטאויות פומביות של ראשי חברות לגבי האסטרטגיה העתידית שלהם בשוק, למשל העלאת מחירים, מסוכנת כי אתה בעצם מאותת למתחרים: 'בואו נעלה מחירים'. אפשר לעשות תיק אכיפה סביב התבטאות כזו. זה יכול להיות ניסיון להסדר כובל".


דיויד גילה ומתן חודרוב (צילום: מגד גוזני)

דיויד גילה ומתן חודרוב (צילום: מגד גוזני)


בלימת הטריפל של בזק הגנה על שחקנים קטנים?

"המגבלה על בזק עדיין מוצדקת. אני לא חשוף לנתונים של השוק הזה כבר הרבה שנים. השוק נמצא במצב רגיש שיש שחקנים שמנסים לצמוח בשוק הטלוויזיה, שהוא לא יציב. לבזק יש מונופול כמעט מוחלט בטלפון קווי, היא השחקן המשמעותי בתשתית האינטרנט. אם נאפשר לבזק לשווק חבילות טריפל יהיה קשה לחברות אחרות לצמוח".

בתחרות בטלוויזיה, יש לחברות נכסים בתוכן. חברה קטנה יכולה לקבל חלק מהעוגה?

"בשוק הזה צריך לשקול צעדים יותר דרסטיים שמכריחים את הוט ויס למכור במחיר מפוקח חלק משמעותי מהתכנים שלהם למתחרים, ואז העלויות של הצרכן לעבור לשחקנים החדשים יהיו נמוכות יותר. הרבה צרכנים דבוקים לחברות הוותיקות בגלל התכנים".

ישקיעו בהפקות מקור?

"דרוש איזון בין התמריץ להשקיע לתחרות. בהפקות מקור אפשר להקל, אבל ברכישת תכנים הייתי שוקל נורמה של מאסט-סייל (חובת מכירה) שהחברות חייבות למכור את התכנים במחיר מפוקח כך שהצרכן יהיה לו יותר שקוף לעבור למתחרים. הוא יוכל לקבל חבילה יותר גדולה, יהיה לו תמריץ גדול יותר לעבור והתחרות תהיה יותר עזה".

הפיצול בערוצים המסחריים – שניים מתוך שלושת השחקנים לא מצליחים להרוויח. הרפורמה לא היתה נכונה?

"צריך לתת לתחרות לעשות את שלה. אני עדיין חושב שהפיצול של זכייניות ערוץ 2 הוא רעיון טוב. יש פה שני מתחרים פוטנציאליים שברור שרוצים לפעול בשוק והרשו להם לפעול ביחד. זה מצב שפוגע בתחרות. צריך לאפשר לתמריצים התחרותיים שלהם לפעול. הרגשנו בוסט תחרותי בפיצול.

"גם בשוק החדשות המלצנו בזמנו לפצל. הרעיון ששתי הזכייניות מגישות חדשות יחד לא מתיישב עם מה שחשבנו בזמנו. זה נכון שכשמתחרים יותר הרווחיות יורדת ואפשר לחבר את זה עם שוק רכש המדיה, שגם הוא ריכוזי. אני שמח שהממונה ממשיכה את המדיניות שהיתה לנו לשמור מפני ריכוזיות של שוק רכש המדיה".

דיויד גילה ומתן חודרוב (צילום: מגד גוזני)

דיויד גילה ומתן חודרוב (צילום: מגד גוזני)

למה חשוב שהרשות תוכל לפקח על עסקאות?

"הוספנו הרבה סמכויות חדשות לרשות ההגבלים: היכולת להכריז על קבוצות ריכוז, עיצומים כספיים, היכולת להמליץ לממשלה על רפורמה. היכולת לעצור עסקה מראש היא הכי חשובה – אתה נותן את התרופה לצרכן באופן מיידי ומונע פגיעה. אם אתה יוזם רפורמה או אוכף את החוק, אתה צריך לחכות שנים עד למצב תחרותי ונקודת המוצא היא לא תחרותית. היכולת הזו צריכה להיות קיימת לא רק במיזוגים אלא גם בשיתופי פעולה גדולים, גם בספק שאוסר על הלקוחות שלו להוריד מחירים. קראתי שהרשות שוקלת לוותר על היכולת הזו".

אתה מתגעגע?

"אני שמח שעשיתי את התפקיד, אבל שמח גם לחזור לאקדמיה. נעשיתי חוקר ומרצה הרבה יותר פרקטי ממה שהייתי קודם, מתוך הידע שיש לי על התעשייה. אני שמח על הידע שלי. בבסיס אני איש אקדמיה ותמיד אהיה. אי אפשר להגיד שהתאהבתי במגזר הציבורי".

סיקורים נוספים

"פתאום היו לנו משרד אחד ברעננה, אחד בארה"ב ואחד בעזה"

ערבי, סיני וישראלי קמים בבוקר לפתח מוצרים ביחד - זו לא התחלה של בדיחה, זו המציאות של חי פורשר, מנכ"ל ומייסד חברת הייעוץ הארגוני Agileforsure, ושל קובי לוי, סגן נשיא בחברת רשתות התקשורת מלאנוקס

עו"ד דוני טולידאנו: "הרגולציה מקיפה את כל פעילות החברה"

עו"ד דוני טולידאנו, שותף, ראש מחלקת מיזוגים ורכישות בארדינסט בן נתן, טולידנו ושות', דיבר בהרצאתו על הרגולציה בעסקאות M&A. בנוסף, הוא התייחס לסערת פסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד: "החלטת רשות ההגבלים העסקיים היתה שגויה לחלוטין ובלתי סבירה"

"גרתי אצל אמא ולא היה לי כלום. היה קשה לסרב ל-18 מיליון דולר"

תומר בר זאב, מבעלי חברת האינטרנט הישראלית איירונסורס, תיאר בפני הפרשנית הכלכלית קרן מרציאנו את הדרך שבה צעדה החברה מאז הקמתה ב-2009

"אנחנו לא רואים צמיחה של חברות תעשייתיות ישראליות"

רו"ח דורון סדן, שותף ומנהל בכיר ב-PWC ישראל, פתח את כנס מיזוגים ורכישות עם השוואה בין שוק חברות ההייטק הישראלי המשגשג, לבין שוק חברות התעשייה שמתקשה להתחרות בו

"פעמיים היינו עם מזוודות ארוזות לעשות הנפקה - ופעמיים זה לא קרה"

מנכ"ל נוירודרם עודד ליברמן תיאר בשיחה עם גיא פרמינגר מ-PWC את הדרמה מאחורי הנפקתה של החברה, שפיתחה טיפול פורץ דרך למחלת הפרקינסון ונמכרה לתאגיד היפני מיצובישי טנאבה תמורת יותר ממיליארד דולר

הממונה על ההגבלים על פסילת המיזוג: "מזרחי טפחות לא צריך את בנק אגוד כדי להיות מוצלח בשוק הבנקאות"

עו"ד מיכל הלפרין התייחסה לראשונה לפסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד ולטענה כי ההחלטה הושפעה משיקולים פוליטיים: "לדברים האלה אין שחר"; וגם דיברה על מיזוג שופרסל-ניו פארם: "פתאום שוק הפארם מתעורר ומתחיל לייצר תחרות"

השר אלי כהן: "נקדם להפעיל תחרות במערכת הבנקאית, תוך הוגנות בשוק הישראלי"

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן נשא דברים בוועידת מיזוגים ורכישות והדגיש כי שני הדברים המרכזיים שמקודמים במשרדו הם היבואנים הבלעדיים והרפורמה בתחרות

ממחסן קטן בצפון למותג שנלחם באחד הענפים המונופוליסטיים בישראל

עינב אדיב ברר, שהקימה את מותג החיתולים המצליח "בייביסיטר", מספרת על שתי ההחלטות החשובות ביותר שקיבלה מאז פתחה מחסן לייצור מגבונים בגיל 22 ועד למכירת חברת החיתולים ששברה את השוק בישראל

"כשהכל קורס כי ניכו מס שלא בצדק - הנאמן יכול לדאוג להחזרת הכספים"

צביקה ברנשטיין, שותף מייסד של חברת 102TRUST שמוזגה לאחרונה עם חברת IBI CAPITAL, הסביר בכנס מיזוגים ורכישות על תפקידו של הנאמן בעסקות מזומן - שנחשב לעתים זניח, אך במקרים רבים מתגלה כבעל חשיבות גדולה

"לרפורמת המסים של טראמפ השלכות מורכבות על המשק הישראלי"

פאנל: בין מהפכת המיסוי של טראמפ לתמריצי המיסוי של ישראל * מנחה: מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של חדשות עשר * משתתפים: רו"ח דורון סדן, שותף ב-PWC; ד"ר אלכס קומן - מרצה ליצירת ערך באוניברסיטת ת"א; אלון גרנות, סמנכ"ל פרוטרום