fbpx
Conferences

"אמזון ממשיכה את המהפכה של גוגל"

רועי לוי, מנהל מערך השילוח ב-Gett ישראל, מסביר מהו אפקט אמזון, כיצד הוא משפיע על העסקים באונליין ובאופליין ואיך אפשר למנף אותו במכירה רב־ערוצית

"לפני כחודשיים נפצעתי בברך במהלך משחק כדורסל וכשהלכתי לרופא הוא הפנה אותי לקנות ברכית מאוד מסוימת שאיתה אוכל להמשיך לשחק", סיפר רועי לוי, מנהל מערך השילוח ב–Gett ישראל בפתח דבריו בוועידת הקמעונות של TheMarker. "התהליך שתיאר הרופא שלי לרכישת הברכית הזו דרך קופת החולים היה ארוך ומסורבל ולכן בו במקום שלפתי את הסמארטפון שלי, פתחתי את אפליקציית אמזון ושאלתי אותו מה שם הברכית המדויק. להפתעתו, רכשתי אותה אונליין וקיבלתי אותה לביתי בתוך שבוע מעת ההזמנה".

עבור לוי הסיפור הזה מהווה תמונת מראה למהפכה העצומה שעשתה חברת אמזון בעולם. "האפקט של אמזון הוא הדבר המהותי בעולם והוא ממשיך את המהפכה שעשתה גוגל בעולם. כיום אפשר לקנות כל דבר בכל זמן, ובכל מקום, רק באמצעות חיבור פשוט לאינטרנט".

לדברי לוי, אמזון הצליחו לעשות את מהפכת הענק שלהם באמצעות שימת דגש על מספר פרמטרים: חוויית משתמש, אופן חיפוש משוכלל ושילוח מהיר.

רועי לוי (צילום: מוטי מילרוד)

רועי לוי (צילום: מוטי מילרוד)

"ישנם מגוון של אתרי מכירה מקוונים, אבל אתר שלא יציע חוויית משתמש טובה, פשוט לא יצליח בענף. אנשים מבקשים תהליך קנייה פשוט וברור ולדעת בעצם שהם מנהלים את התהליך ולא שהוא מנהל אותם, וזה מה שהם מקבלים באמזון.

"גם מבחינת המגוון העצום של אמזון, היינו מצפים שיהיה עומס רב ובלגן שלם כשנרצה למצוא מוצר ספציפי. אבל באמזון הצליחו בצורה יוצאת דופן לפשט את חוויית החיפוש, העמוד מובן ויזואלית ואפשר לנווט בו בקלות ולהשתמש בקיטלוג המצוין שמופיע בו", הסביר, "יתרה מכך, המערכת של אמזון כל כך חכמה עד שהיא יודעת לאתר את המוצרים תוך חיפוי על טעויות כמו משתמש שכותב את שם המוצר עם שגיאות כתיב או בשפה שונה".

"הפרמטר האחרון, והוא זה ששבר את השוק ומייחד יותר מכל את אמזון, הוא השילוח המהיר — אמזון שולחת לרוכשים את מוצריה ללא עלות כספית ובתוך ארבעה ימים בלבד מעת הקנייה. זהו סטנדרט שלא היה קיים בעבר. וזה לא נגמר שם, אמזון הצליחה ליצור מערך שילוח שבו גם מוצרי פריים נשלחים ללקוחות תוך יומיים ולעתים אף תוך שעתיים ובכך נתנה נוקאאוט לענף הקמעונאות האמריקאי. הנתונים מדברים בעד עצמם וכיום יש לאמזון יותר מ–100 מיליון משתמשי פריים בשנה המשלמים 120 דולר בשנה רק על הזכות לקבל את המוצרים באמזון מהר יותר. מה שמשלים את חוויית המשלוח הייחודית הזאת היא אפשרות החזרת המוצרים תוך 30 יום בכל מצב שהוא ולקבל החזר מלא. זו חוויה שאף אחד לא יכול כרגע להשתוות לה".

רועי לוי (צילום: מוטי מילרוד)

רועי לוי (צילום: מוטי מילרוד)

לטענת לוי, את כל האפקט הזה של אמזון ניתן למנף גם אל תחום המכירות הפיזיות, כלומר בעסקים הרגילים והלא מקוונים: "אם ניקח את ישראל לדוגמה, יותר מ–90% מהישראלים קנו בשנה האחרונה גם אונליין וגם אופליין, והם רוצים לקבל את החוויה המקוונת גם בחנויות הרגילות. נתונים ענפיים מראים כי 92% מהצרכנים רוצים חוויה מובילית בחנויות הפיזיות ובעצם לשלוט במתרחש ולהבין מה קורה בחנות. כך למשל, הם היו רוצים בלחיצת כפתור להבין אילו עוד דגמים יש בחנות, מהן המידות והצבעים הנוספים שיש למוצר. עולם קניות האונליין גדל בקצב של פי שבעה מהחנויות הפיזיות, אבל עדיין 80% מהצרכנים קונים בחנויות הפיזיות. בגלל זה עולם הקנייה המסורתי צריך למנף ולהטמיע את חוויית אמזון גם לתוכו".

בהתייחסו למשלוחים ציין לוי כי "כאשר אנו מדברים על איכות המשלוחים מהאתרים המקוונים והחנויות הפיזיות, הרי שמסקרים בענף עולה כי כ–60% מהצרכנים מעדיפים לקנות רק במקומות שמציעים להם מגוון אפשרויות משלוח, ומעל חצי מהנשאלים טענו שהמשלוח הוא הערך המוסף החשוב ביותר בעיניהם. Gett זיהתה את הפער הזה לפני שנתיים והקימה את חברת Gett משלוחים, שהיא פלטפורמה שמחברת בין מותגים ללקוחות קצה שרוצים משלוח איכותי בסטנדרטים גבוהים. מאז הקמתה, השירות גדל ומונה כיום יותר מ-100 אלף משתמשים בחודש. פעם לקבל חבילה היה מעין אירוע, כיום הלקוחות רוצים לקבל את המשלוח באותו יום או בשעה ספציפית, לפעמים בבית ולפעמים מחוצה לו. אנו מתאימים את עצמנו לדרישות של הצרכנים".

רועי לוי ,Head of Gett Delivery Israel

סיקורים נוספים

"חלון הראווה צריך להיות מושלם"

"כשאגיע לשיא יכול להיות שאחפש לשרת במקום אחר"

"מה שחסר היום שהקופה תהיה מחוברת למדף" - רמי לוי ויפית אטיאס לוי בשיחה עם קרן מרציאנו

"התחלנו את מהפכת ה-AI הקולית"

"אנחנו מחברים בין המוכר בחנות למנהלים"

אריק קפון, מנכ"ל משותף ב- RetailSoft

6 טרנדים טכנולוגיים בעולם הקמעונאות

כך תמנעו מלקוחות לנטוש את עגלת הקניות באונליין?

איילת לביא־צעירי, סמנכ"ל קשרי לקוחות ושיווק, COMAX

"צריך לתת לציבור חנויות חכמות"

שלמה מעוז, יועץ פיננסי כלכלי, מסביר איך אפשר להפוך את הקניון למרכז שעשועים לכל המשפחה: "ייאלצו להיכנס לקניון שירותים שיש במתנ"סים, כמו ריקודי עם"

שם המשחק - "רב ערוציות"

איימי ויירון, Head of Global Delivery Services, GETT

"ייבוא מוצרים ללא מע"מ מייצר אפליה בלתי סבירה"

עו"ד אוריאל לין תקף בוועידת Retail של המחלקה המסחרית של The Marker את המדיניות הכלכלית של הממשלה, שלטענתו מפלה לרעה את הקמעונאים

האתגרים החבויים במעבר מאופליין לאונליין

איילת לזרוביץ', Product Director, DevSense