fbpx
Conferences

"אנחנו לפני בחירות ואף אחד לא מדבר על יצירת מקומות עבודה"

יחידת משאבי האנוש בארגון עברה מהפך בשנים האחרונות מיחידה ארגונית שעוסקת בגיוס ובשכר, מדווחת להנהלה ומבצעת את ההנחיות שלה – ליחידה שהיא חלק מההנהלה. יחידה אסטרטגית ושותפה פעילה בקביעת סדר היום הארגוני. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים קשר הדוק בין תפקוד מחלקת משאבי האנוש בחברה לבין הצלחתה העסקית. בשיחה שנערכה אתמול בכנס HRevolution של TheMarker, המחלקה המסחרית, בין עמליה דואק לאראל מרגלית, יו"ר ומייסד JVP ו"יוזמה לאומית" וטלי רבין, שותפה בקרן JVP, בעלת רקע עשיר בתחום משאבי האנוש, ניסינו להבין איך חיזוק ההון האנושי משפיע על הצמיחה העסקית, ולדבר על השווקים החדשים, העובדים החדשים ומה שביניהם.

דואק: "מהם השווקים החדשים שיצטרכו עובדים, ואילו סוג עובדים יעבדו בשווקים הללו?"

מרגלית: "אי אפשר היום לבנות חברות גדולות מבלי שהנושא האנושי הוא המרכזי. פעם היה אפשר לבנות חברה ישראלית על ידי המצאה, היום המצב שונה. תוך 7–5 שנים, 50% מהחברות הגדולות בעולם לא יהיו ברשימה, ומי שיחלפו אותן אלה חברות חדשות שמתעסקות עם הממשק בין תחומים כמו חקלאות ורפואה לטכנולוגיה. טלי בעמדה חשובה אצלנו כי החיבורים האלה צריכים להתרחש נכון".

מתי HR הופך להיות קריטי לחברה עצמה?

רבין: "יש לנו למשל חברה שמתעסקת בשינה של תינוקות, ותחום שינת תינוקות הוא תחום שחשוב שיהיו בו נשים. השקענו בחברה וגייסנו לייצג את החברה אישה מאוד מרשימה".


עמליה דואק, אראל מרגלית, טלי רבין (צילום: תומר אפלבאום)

עמליה דואק, אראל מרגלית, טלי רבין (צילום: תומר אפלבאום)


יש קשר ישיר בין משאב אנושי להצלחת החברה?

מרגלית: "מי היה חושב שהטכנולוגיה הישראלית שמדברת על קומוניקציה וסייבר תיתן את היחס שלה לנושא של תינוקות? ואז מתחילים להבין מה הן ההזדמנויות החדשות. גם אם פעם היו מובילים את התחום הזה בעיקר גברים יש היום יותר ויותר הזדמנויות לנשים, כי מדובר בתחומים שנשים צריכות להוביל".

אתה רואה חשיבות בגידול כוח אדם גם מעבר לנשים? כלומר ערבים, אתיופים, בני מיעוטים?

מרגלית: "לא צריך לגייס אנשים רק ממודיעין. אצלנו בירושלים היה קרב בין דתיים וחילוניים. היום השותפות הכי מעניינת היא כניסת חרדיות לטכנולוגיה וההצלחה שלהן בתחום אחרי תחום. אנחנו זקוקים היום למאגר כוחות ואנשים חדשים מכל קצוות האוכלוסייה".

בהמשך, פרט מרגלית את תוכניותיו: "חודש וחצי לפני בחירות, אף מועמד לא מדבר על מקומות עבודה. את הצעירים בפריפריה מעניין דבר אחד מרכזי – פרנסה מכבדת שתאפשר להם לצמוח.

"החזון שלנו לייצר אלפי מקומות עבודה בגליל ובנגב הופך למציאות. יש שותפים אמיתיים כמו שר האוצר ושר הכלכלה. אבל לצערי השיח הפוליטי בישראל מתמקד בשמאל־ימין, ולא בחיים עצמם. אני מתכוון לייצר כ-250 אלף מקומות עבודה חדשים. כשאמרנו שבאר שבע תהיה בירת הסייבר המקומי חשבו ששתיתי משהו. היום באר שבע היא אכן מרכז מצוינות של סייבר חדש".

רבין מוסיפה: "אני חושבת ש–JVP מקדמת השקעה בחברות וביזמים ואנחנו מנסים כל הזמן ליצור אקו־סיסטם לכל דבר שאנחנו עושים. אני מובילה את ההאב החדש שלנו בארה"ב למשל".


טלי רבין (צילום: תומר אפלבאום)

טלי רבין (צילום: תומר אפלבאום)


כשאת רואה חברה שאוכלוסיית העובדים שלה לא מגוונת, את מציעה להם לשנות את זה?

רבין: "בהחלט. אני לא פעם דורשת מחברות לשלב נשים לדוגמא. זה מאוד חשוב לנו".

מרגלית מוסיף: "אם דיברנו על הסגה בב"ש, הגליל והצפון זה הדבר הגדול הבא במדינת ישראל. גם מבחינת איכות חיים וגם מבחינת הטכנולוגיות החדשות. היום בחיפה עם הטכניון, ואוניברסיטת חיפה, ואינטל מרימים את נושא הטכנולוגיה ברפואה. זה מהלך חזק ואני קורא לכם להיות חלק ממנו. גם בקריית שמונה, הולכים לקחת את אחד הנושאים הגדולים – משולש החקלאות, המזון והרפואה. יש שם ראש עיר חדש, חבר'ה צעירים, ומהלך מאוד גדול שצריך לקרות גם שם".

את השיחה מסכמת דואק: "אם אתם משתחררים היום מהצבא ומחפשים סקטור לעבוד בו, באיזה תבחרו?"

"אדם צריך לעשות מה שהוא אוהב", אומרת רבין, "חסרים מהנדסים ויזמים. בניו יורק יש גם הרבה יזמים ישראלים. והמדינה צריכה לחשוב איך לשמר את האנשים האלה". מרגלית מוסיף: "מנהיגים שלא ידעו לתת ולשמר את המקצוענים שלהם מכניסים את השוק לבעיה. אדם צריך להכיר את עצמו לפני שהוא יוצא לדרך. גם אני עשיתי את זה. אתה צריך מספר סיפור לא פחות ממהנדס, ואמן לא פחות מהייטקיסט. וכמה מהחברות הגדולות של הדור הבא צריכות להיות ישראליות".

 

סיקורים נוספים

מרכז ההייטק שיצר תשתית הון אנושי יש מאין

מאיה הופמן־לוי, מנהלת מרכז הפיתוח EMC DELL: "הפארק בנגב לא היה מצליח ללא השותפות שיצרו חברות הטכנולוגיה"

חדשנות היא טכנולוגיה, אבל גם תנאי ההעסקה

עמליה דואק בשיחה עם מנכ"ל פייפאל, פרץ רגב, על המהלכים שהחברה עשתה בכל מה שקשור לחוויית העובד - ועל הדרך שבה הם יכולים להועיל לה בטווח הארוך

הבוטים הולכים ומשתלטים על עולם גיוס העובדים

לדברי קרן אזולאי בכנס HRevolution, עולם הגיוס בדרך לשינוי דרמטי של בינה מלאכותית – ומי שלא יבין זאת יישאר מאחור

כך תהפכו למנהלי האושר בארגון

עומרי גליק, Executive VP, BUYME

האם אפשר לפטר עובד בגלל סטטוס בפייסבוק?

עו"ד נטע ברומברג: "השימוש במדיה החדשה מוביל לאובדן אנונימיות של העובדים. על המנהלים לקבוע כללי אתיקה להתנהלות ברשתות החברתיות"

"חונכות הפוכה" - לעידוד חדשנות בארגון

דפנה שורץ, ראש ההתמחות בניהול יזמי בבית הספר אדלסון ליזמות, דיברה על הגישה שחברות בשוק הבינלאומי כבר מאמצות

אומת הסטארט אפ לא מצליחה לרתום את האקדמאים הערבים

פאדי אלעוברה, מייסד ומנכ"ל שותף TALENTEAM, אמר בהרצאה בנושא גיוון כי שילוב הציבור הערבי בשוק התעסוקה מהווה תמונת ראי עגומה לשילובו בחברה כולה

מוכרים את המוצר, אבל לא את המעסיק

דרור גורביץ', שותף ומייסד ב-AKT, אמר בכנס HRevolution כי ארגונים רבים מתקשים לשכנע עובדים להגיע אליהם - וכתוצאה מכך נפגעות התוצאות העסקיות

"כשהעובד מרגיש שחושבים עליו, הוא חש מאושר"

עמרי גליק, משנה למנכ"ל BUYME, דיבר בכנס HRevolution על האתגר הגדול בניהול משאבי אנוש בעידן הקבוצות והקהילות

סקר: 40% לא ימליצו על מקום עבודתם

לפי מחקר של "סיבוס סודקסו", רק 11% מהמעסיקים מעודדים איזון בין הבית לעבודה