fbpx
Conferences

"אנחנו לפני בחירות ואף אחד לא מדבר על יצירת מקומות עבודה"

יחידת משאבי האנוש בארגון עברה מהפך בשנים האחרונות מיחידה ארגונית שעוסקת בגיוס ובשכר, מדווחת להנהלה ומבצעת את ההנחיות שלה – ליחידה שהיא חלק מההנהלה. יחידה אסטרטגית ושותפה פעילה בקביעת סדר היום הארגוני. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים קשר הדוק בין תפקוד מחלקת משאבי האנוש בחברה לבין הצלחתה העסקית. בשיחה שנערכה אתמול בכנס HRevolution של TheMarker, המחלקה המסחרית, בין עמליה דואק לאראל מרגלית, יו"ר ומייסד JVP ו"יוזמה לאומית" וטלי רבין, שותפה בקרן JVP, בעלת רקע עשיר בתחום משאבי האנוש, ניסינו להבין איך חיזוק ההון האנושי משפיע על הצמיחה העסקית, ולדבר על השווקים החדשים, העובדים החדשים ומה שביניהם.

דואק: "מהם השווקים החדשים שיצטרכו עובדים, ואילו סוג עובדים יעבדו בשווקים הללו?"

מרגלית: "אי אפשר היום לבנות חברות גדולות מבלי שהנושא האנושי הוא המרכזי. פעם היה אפשר לבנות חברה ישראלית על ידי המצאה, היום המצב שונה. תוך 7–5 שנים, 50% מהחברות הגדולות בעולם לא יהיו ברשימה, ומי שיחלפו אותן אלה חברות חדשות שמתעסקות עם הממשק בין תחומים כמו חקלאות ורפואה לטכנולוגיה. טלי בעמדה חשובה אצלנו כי החיבורים האלה צריכים להתרחש נכון".

מתי HR הופך להיות קריטי לחברה עצמה?

רבין: "יש לנו למשל חברה שמתעסקת בשינה של תינוקות, ותחום שינת תינוקות הוא תחום שחשוב שיהיו בו נשים. השקענו בחברה וגייסנו לייצג את החברה אישה מאוד מרשימה".


עמליה דואק, אראל מרגלית, טלי רבין (צילום: תומר אפלבאום)

עמליה דואק, אראל מרגלית, טלי רבין (צילום: תומר אפלבאום)


יש קשר ישיר בין משאב אנושי להצלחת החברה?

מרגלית: "מי היה חושב שהטכנולוגיה הישראלית שמדברת על קומוניקציה וסייבר תיתן את היחס שלה לנושא של תינוקות? ואז מתחילים להבין מה הן ההזדמנויות החדשות. גם אם פעם היו מובילים את התחום הזה בעיקר גברים יש היום יותר ויותר הזדמנויות לנשים, כי מדובר בתחומים שנשים צריכות להוביל".

אתה רואה חשיבות בגידול כוח אדם גם מעבר לנשים? כלומר ערבים, אתיופים, בני מיעוטים?

מרגלית: "לא צריך לגייס אנשים רק ממודיעין. אצלנו בירושלים היה קרב בין דתיים וחילוניים. היום השותפות הכי מעניינת היא כניסת חרדיות לטכנולוגיה וההצלחה שלהן בתחום אחרי תחום. אנחנו זקוקים היום למאגר כוחות ואנשים חדשים מכל קצוות האוכלוסייה".

בהמשך, פרט מרגלית את תוכניותיו: "חודש וחצי לפני בחירות, אף מועמד לא מדבר על מקומות עבודה. את הצעירים בפריפריה מעניין דבר אחד מרכזי – פרנסה מכבדת שתאפשר להם לצמוח.

"החזון שלנו לייצר אלפי מקומות עבודה בגליל ובנגב הופך למציאות. יש שותפים אמיתיים כמו שר האוצר ושר הכלכלה. אבל לצערי השיח הפוליטי בישראל מתמקד בשמאל־ימין, ולא בחיים עצמם. אני מתכוון לייצר כ-250 אלף מקומות עבודה חדשים. כשאמרנו שבאר שבע תהיה בירת הסייבר המקומי חשבו ששתיתי משהו. היום באר שבע היא אכן מרכז מצוינות של סייבר חדש".

רבין מוסיפה: "אני חושבת ש–JVP מקדמת השקעה בחברות וביזמים ואנחנו מנסים כל הזמן ליצור אקו־סיסטם לכל דבר שאנחנו עושים. אני מובילה את ההאב החדש שלנו בארה"ב למשל".


טלי רבין (צילום: תומר אפלבאום)

טלי רבין (צילום: תומר אפלבאום)


כשאת רואה חברה שאוכלוסיית העובדים שלה לא מגוונת, את מציעה להם לשנות את זה?

רבין: "בהחלט. אני לא פעם דורשת מחברות לשלב נשים לדוגמא. זה מאוד חשוב לנו".

מרגלית מוסיף: "אם דיברנו על הסגה בב"ש, הגליל והצפון זה הדבר הגדול הבא במדינת ישראל. גם מבחינת איכות חיים וגם מבחינת הטכנולוגיות החדשות. היום בחיפה עם הטכניון, ואוניברסיטת חיפה, ואינטל מרימים את נושא הטכנולוגיה ברפואה. זה מהלך חזק ואני קורא לכם להיות חלק ממנו. גם בקריית שמונה, הולכים לקחת את אחד הנושאים הגדולים – משולש החקלאות, המזון והרפואה. יש שם ראש עיר חדש, חבר'ה צעירים, ומהלך מאוד גדול שצריך לקרות גם שם".

את השיחה מסכמת דואק: "אם אתם משתחררים היום מהצבא ומחפשים סקטור לעבוד בו, באיזה תבחרו?"

"אדם צריך לעשות מה שהוא אוהב", אומרת רבין, "חסרים מהנדסים ויזמים. בניו יורק יש גם הרבה יזמים ישראלים. והמדינה צריכה לחשוב איך לשמר את האנשים האלה". מרגלית מוסיף: "מנהיגים שלא ידעו לתת ולשמר את המקצוענים שלהם מכניסים את השוק לבעיה. אדם צריך להכיר את עצמו לפני שהוא יוצא לדרך. גם אני עשיתי את זה. אתה צריך מספר סיפור לא פחות ממהנדס, ואמן לא פחות מהייטקיסט. וכמה מהחברות הגדולות של הדור הבא צריכות להיות ישראליות".

 

סיקורים נוספים

סקר: 40% לא ימליצו על מקום עבודתם

לפי מחקר של "סיבוס סודקסו", רק 11% מהמעסיקים מעודדים איזון בין הבית לעבודה

חדשנות היא טכנולוגיה, אבל גם תנאי ההעסקה

עמליה דואק בשיחה עם מנכ"ל פייפאל, פרץ רגב, על המהלכים שהחברה עשתה בכל מה שקשור לחוויית העובד - ועל הדרך שבה הם יכולים להועיל לה בטווח הארוך

הכל אישי

טליה בונה, סמנכ''לית משאבי אנוש, סיבוס סודקסו

העתיד כבר כאן: תקציב הרווחה מוקדש לעובדים

נועם בוסידן, מנכ"ל ובעלים משותף בהייטקזון: הנגשה של תוכן מותאם אישית לכל עובד תגדיל את המעורבות ואת האמנות כלפי מקום העבודה

האם אפשר לפטר עובד בגלל סטטוס בפייסבוק?

עו"ד נטע ברומברג: "השימוש במדיה החדשה מוביל לאובדן אנונימיות של העובדים. על המנהלים לקבוע כללי אתיקה להתנהלות ברשתות החברתיות"

מוכרים את המוצר, אבל לא את המעסיק

דרור גורביץ', שותף ומייסד ב-AKT, אמר בכנס HRevolution כי ארגונים רבים מתקשים לשכנע עובדים להגיע אליהם - וכתוצאה מכך נפגעות התוצאות העסקיות

כך תדאגו לעובדים בתקופה שלאחר פרישה או פיטורים

אפליקציה חדשה במנורה מבטחים מיועדת לעובדים: "מצוותים להם יועץ שמלווה אותם ומסייע להם שלאחר הפרישה", אמר ירדן פלד, מנהל מטה שיווק ודיגיטל בחברה

"כל ההגדרות הן אולד סקול, יש רק דור C"

בפאנל בנושא מחוברות עובדים, דנו מנהלות משאבי אנוש בכירות על האופן שבו מקומות עבודה מייצרים עובדים פרודוקטיביים, ואיך ניתן לשמר אותם

כך תהפכו למנהלי האושר בארגון

עומרי גליק, Executive VP, BUYME

רוב מקצועות העתיד טרם נוצרו

דפנה אבירם ניצן: "מקבלי ההחלטות צריכים להתאים עצמם לעידן החדש"