fbpx
Conferences

"בסופו של דבר, הכל מסתכם במערכות יחסים"

בשיחה על עסקים משפחתיים בעולם דיגיטלי, אמרה נאווה מיכאל־צברי: "שמירה על חזון המייסדים, מגדילה את סיכויי ההצלחה של העסק"

ד"ר נאווה מיכאל־צברי, מנהלת מרכז רעיה שטראוס לחקר עסקים משפחתיים, הפקולטה לניהול, אוניברסיטת תל אביב, נפגשה לשיחה עם לנא זהר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, טחינת אל ארז, בכנס לעסקים קטנים ובינוניים של TheMarker המחלקה המסחרית כדי לדון בעסקים המשפחתיים ובמערכות היחסים בעולם דיגיטלי.
את דבריה פתחה מיכאל־ צברי: "אני רוצה לדבר על עסק משפחתי בעולם הדיגיטלי ולחזור מהעולם הדיגיטלי שכל היום דיברו עליו למערכות יחסים על אמת. רוב העסקים הקטנים והבינוניים הם עסקים משפחתיים. עסקים רבים של שני דורות. אני מסתכלת על התחום הזה באופן אקדמי והקמתי לפני פחות מחמש שנים את המרכז היחיד שיש היום בארץ שפועל לחקר עסקים משפחתיים.
"אבל רעיה שטראוס היא לא רק התורמת של המרכז הזה, היא גם אמא שלי, ואני ביקשתי ממנה כי חשבתי שזה חשוב מאוד. שם המשפחה שלי אולי הופיע היום כאיזה תאגיד מפוצץ, אבל כשאני הייתי ילדה זה היה עסק משפחתי קטן. וכן, לקחו לשטראוס שנים להפוך למה שהיא היום.
"אני רוצה לדבר על אחד היתרונות של עסקים משפחתיים ועל האפשרות לייצר דרכם מערכות יחסים משמעותיות, לא רק בתוך המשפחה אלא גם עם כל מי שסביבם. בנקים, ספקים ולקוחות. למה? כי יש שם עובדים שלא מתחלפים כל שלוש שנים. לפני כמה שנים נשרף לנו מפעל גלידות. היינו צריכים לייצר אצל המתחרים את הסחורה שלנו. זו רק דוגמה אחת לעד כמה מערכות היחסים, אפילו עם המתחרים, הן חשובות".
"עוד דוגמה היא אדם נוימן שהקים את wework, שכיוצא קיבוץ, הרעיון של חברותא ושל קהילה היה חשוב לו כחלק מהדנ"א שלו. אמרו לו שזה לא מתאים לעולם של אמריקה. ולמרות זאת הוא הכניס את כל הרעיון הזה לעסק שלו וכך נוצרה החברותא של wework".
דוגמא נוספת היא לנא זהר, דור שני של טחינת אל־ארז: "אבא שלי הקים מפעל קטן עם חזון, ומכר מנצרת לכפרים ליד, כשאת הסחורה הוא היה מכין ממש לבד. הוא היה עובר בית בית ומחלק את הטחינה בשכונה וככה זה התגלגל. הם היו נותנים לו ביקורת וככה הטחינה שלנו הגיעה למרקם המצוין של היום.
"כשאבא שלי נפטר, אמא שלי לקחה על עצמה להמשיך את העסק, היא נתנה לנו ללמוד, ורק אחרי כמה שנים הגענו לעסק כשמצאנו מה אנחנו בדיוק רוצים לעשות בו. מדברים היום על כל העולם של החדשנות, ועל אמזון שנכנסת ויכולה להיות הזדמנות או בדיוק ההפך. כשאמא שלי נכנסה לעסק מה שעזר לה זה מערכות היחסים, האמון. אז כל הדברים מול ספקים או חנויות, או לקוחות – בסופו של דבר, הכל זה מערכות יחסים. עד היום אנחנו עובדים עם אותם ספקים וזו מערכת יחסים של אמון וחברות ולזה אין תחליף".
מיכאל־צברי חיזקה את דבריה: "מישהו סיפר לי השבוע שכשאתה מזדהה עם אנשים ועם המאבקים שלהם, ומפתח מולם מערכות יחסים קרובות ורגשיות יש לזה המון עוצמה. גם בעולם הדיגיטלי. וחשוב שנזכור שגם 40% מהחברות הגדולות ביותר הן עסקים משפחתיים. כלומר זו שיטה שלחלוטין מוכיחה את עצמה".
זהר הוסיפה: "יש מחקרים שמראים שברגע שדברים מתנהלים והעסק והדנ"א של חזון המייסדים נשמרים אז יש לעסק סיכויים גבוהים יותר להצליח". מיכאל־צברי מדגימה: "בספרד למשל, כשמגיעים לעסקים משפחתיים הממשלה תומכת יותר בעסק כי הנתונים מראים שיש להם סיכוי גבוה יותר להצליח".
זהר הוסיפה: "חשוב שנראה מה אפשר לעשות במשפחה וגם מה נכון להעביר לידיים אחרות שמומחיות לאותו הנושא. מודעות היא שם המשחק. לדעת מה עדיף שיישאר במשפחה ומה עדיף להעביר לידיים אחרות. אבל הבסיס, החזון המקורי והמשפחתי – עובד".
מיכאל־צברי סיכמה גם היא עם סיפור: "ראיינתי פעם מישהי מעסק משפחתי שייצר תכשיטים, מצרפת. היא אמרה לי שהייתה להם הפסקה קצרה במהפכה התעשייתית. חשבתי לעצמי, אם זה האופק שיש לה, כשמדובר בעסק משפחתי, אז זה באמת כבר אומר הכל".

סיקורים נוספים

"העצמאים הם מנוע הצמיחה של המשק הישראלי"

סוללים את הדרך להטמיע חדשנות בתעשייה

הזדמנויות וכלי סיוע ממשלתיים

"גיוס המונים הוא חלק מהעתיד ומשמש אלטרנטיבה למערכת הבנקאות"

חמישה טיפים לחיסכון משמעותי עבור עסקים קטנים

גישור כתחליף להליך משפטי בפתרון סכסוכים

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

כך מנפצים את תקרת הזכוכית

להשקיע בפיצה, עם כל התוספות

להפוך צוות מכירות לסיירת מטכ"ל