fbpx
Conferences

האיום האמיתי על תשתיות ישראל

רונן יונה, מנכ"ל הר־טוב ניהול

בחמש השנים הקרובות צפויים בישראל פרויקטים של תשתית בהיקף חסר תקדים של למעלה מ- 100 מליארדי שקלים. מכאן שקיימת חשיבות אסטרטגית מהמעלה הראשונה לשמירה על יכולת עצמית לאספקת המשאבים הדרושים לביצוע הפרויקטים.

בעוד מרבית מדינות העולם ובראשן מעצמת השוק החופשי ארה"ב מבינות שאסור לוותר על נכסים אסטרטגיים, בישראל אנו עדים למגמה מדאיגה של השתלטות זרה על נכסים לאומיים ואסטרטגיים דוגמת נמלי ים, כבישים ועוד. מדאיגה לא פחות השתלטותן של חברות זרות על ענפים המספקים חומרי גלם חיוניים לביצוע פרוייקטי תשתית, דוגמה חיה לכך ניתן לראות במתחולל בשוק המלט.

ועדת הרשקוביץ קבעה כי מלט הוא מוצר לוקאלי, בעל חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל ובשל כך קבעה ש-80% מתצרוכת המלט בישראל צריכה להתבסס על ייצור מקומי והיתרה בשיעור של 20% על יבוא. מדינת ישראל כפתה על נשר למכור את מפעל המלט שלה בהר–טוב ובכך נפתח שוק המלט לתחרות מקומית. משזיהו קונצרנים בינלאומיים את המתרחש, החלו ביבוא פרוע של מלט מטורקיה ומיוון במחירי היצף בכדי להשתלט על שוק המלט כולו. בעקבות ההיצף, נתח השוק של המלט המיובא מגיע לכדי 40% מכלל תצרוכת המלט בישראל תוך שהוא פוגע פגיעה משמעותית בתעשייה המקומית עד כדי סכנה ממשית להמשך פעילותה של מלט הר-טוב. 40% מהשוק המקומי תלויים בחסדי חברות ומדינות זרות, חלקן עוינות לישראל.

ברור לכל כי בסופו של תהליך מחירי ההיצף זמניים ולאחר שתושלם מלאכת ההשתלטות על השוק המקומי, לבטח תבוא עליית מחירים משמעותית.

הממשל הנוכחי בארה"ב פתח ללא היסוס במלחמת סחר גורפת, במטרה להגן על השוק האמריקאי. ישראל אינה ארה"ב ולבטח לא צריכה להיגרר למלחמות כלכליות, אך חובתה של המדינה לעשות ככל שהחוק מתיר לה על מנת להגן על התעשייה המקומית, לשמור ולשמר את שליטתה בנכסים אסטרטגיים ובמשאבים לאומיים, קל וחומר בשמירה על עצמאות רבה ככל הניתן בכל הקשור לתעשיות חיוניות דוגמת תעשיית המלט.

זוהי נקודת מבחן משמעותית למקבלי ההחלטות. המשך היבוא הפרוע במחירי ההיצף מאיים לא רק על מלט הר-טוב, אלא גם על תעשיית הבנייה והתשתיות בישראל כולה.

סיקורים נוספים

"שוק המימון לתשתיות מתפוצץ - צריך גוף שיעשה סדר"

שוק המימון לתשתיות בישראל נהנה מצמיחה וכניסה של גופים חדשים כמו בנקים זרים וקרנות חדשות מהארץ ומהעולם • בפאנל המימון של ועידת התשתיות דנו בכירי תחום המימון בישראל בחסמים ובבעיות שעמם מתמודדים גופים מממנים של פרויקטים גדולים • "לכל אחד מהגופים יש תורה שונה וכל אחד מהם משנה את תורתו ממכרז למכרז"

האינטרנט של הרכבות

אדוארדו טאפיה, מנהל לקוחות באלסטום

מנכ"לי משרדי התחבורה והאוצר בוועידת התשתיות של המחלקה המסחרית של דה מרקר

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"

"קיבלנו מנתניהו תזכורת על הפריפריה: אנחנו משעממים"

בפאנל שעסק בפערי התשתיות בין המרכז לפריפריה עסקו המשתתפים בחלוקת האחריות בין הממשלה לבין ההנהגה המקומית של היישובים ובחוסר הכדאיות הכלכלית של בניית מגורים בפריפריה • "כשאנחנו יוצאים מהמרכז לפריפריה לפרויקטים חדשים קשה להתקיים"

מי האיש שהבין שהזיזו את המכולה שלו?

אשל ארמוני, יו"ר דירקטוריון נמל חיפה, הסביר בוועידת התשתיות איך משבר הפרטת הנמלים מתקרב לפתרון – ומה הנכס החשוב ביותר בשירות הציבורי, שמאפשר לפתור סכסוכי עבודה שמכבידים על הציבור כולו

"הממשלה השקיעה בתשתיות חצי מהסכום שתקצבה. זה נזק גדול למשק"

עו"ד תמי פירון, שותפה בכירה במשרד מ.פירון ושות', הציגה בוועידת תשתיות ישראל נתונים על חוסר ההשקעה בתשתיות בישראל: "בעוד שבישראל נוסעים 2,000 כלי רכב על כל ק"מ כביש, בעולם נעים 600 מכוניות על כל ק"מ. מצב התשתיות שלנו בכי רע", אמרה פירון, ראש מחלקת נדל"ן תשתיות ומימון פרויקטים במשרד.

"מבטיחים לספק מערכת רכבות עם 100% זמינות"

ג'ראר פאל, מנהל מכירות לשירותים דיגיטליים בסימנס, על הדרך להביא את רכבת ישראל לאיחור מצטבר של עד עשר דקות בשנה

האם הקטר ההיברידי/דואלי הכי חזק מתקרב לישראל?

פאבלו חואן, מנהל מכירות בחברת הרכבות השווייצית סטדלר, הסביר בוועידת התשתיות על הדגם החדש של הקטר הדו תכליתי של החברה

"שר התחבורה סלל אוטוסטרדה לעיר הבה"דים - אבל שכח את ירוחם"

ראש המועצה המקומית היוצא של ירוחם, מיכאל ביטון, תקף בחריפות את הממשלה בוועידת התשתיות: "אומרים לנו שיביאו רכבות וכבישים לירוחם. אבל רכבת וכביש לא מביאים אף תושב לירוחם. מה שמביא תושב לירוחם זה חינוך, מתנ"ס, רחוב נקי"