fbpx
Conferences

"האקזיט הפך אותי למנכ"לית טובה יותר"

בפאנל "אקזיט VS יוניקורן", דנו המשתתפים בבניית אסטרטגיית צמיחה של חברות ישראליות: "יש מקרים שעיכוב במכירה התברר כקטסטרופה"

"לוח AllJobs הוקם כשהיו מתחרים רבים בשוק, כמו לוחות הדרושים בעיתונים הגדולים, והשקעתי בו סכום ראשוני של 100 אלף דולר. לאחר כמה שנים עשיתי אקזיט, לפי שווי חברה של 18 מיליון שקל. כיום החברה שווה 100 מיליון דולר", כך סיפרה אתמול רויטל הנדלר, יזמית הייטק, ממייסדי AllJobs ומנכ"לית לשעבר של החברה וממייסדי BreezoMeter, בפאנל בנושא "אקזיט VS יוניקורן — בניית אסטרטגיית צמיחה של חברות ישראליות", במסגרת כנס מיזוגים ורכישות של TheMarker, המחלקה המסחרית. את הפאנל הנחה מתן חודורוב, פרשן לענייני כלכלה, חדשות 13.
לדבריה, "אני לא מצטערת על האקזיט. הוא היה טוב לחברה באותה סיטואציה והוא טוב לה עד היום. הוא גם הפך אותי למנכ"לית טובה יותר.
"שמתי את כל כספי ואת שנותיי הטובות בחברה זה היה הימור מטורף. לכן, כשמרגישים שעשינו את זה, מוכרים את החברה. כך הופכים למנכ"לים טובים יותר. לאחר האקזיט יכולנו לחשוב על טכנולוגיות למכור לעולם, דבר שלא יכולנו לעשות קודם. אף שבאקזיט או מיזוג מאבדים שליטה מסוימת על החברה, יש בכך יתרונות גדולים", אמרה הנדלר.
יובל טל, נשיא ומייסד Payoneer, ציין בפאנל כי "תחילת דרכו של כל יזם מלווה באי־ודאות. זוהי אבולוציה מרתקת ובמקרה שלנו גם מצליחה. אקזיט הוא במידה רבה לא רק מכירה של החברה אלא החלפת מניות כשחברה מגיעה לגודל מסוים".
לדבריו, "יש קרנות פעילות שקונות מניות מעובדים בעלי המניות והדברים הקובעים הם המודל העסקי, השוק וכמה הצוות אוהב לעבוד יחד, כך שאקזיט לא מתקשר רק ליזמים. רכישת המניות מהעובדים הופכת את החברה להיות סוג של חברה ציבורית, לפני שהיא הופכת לכזאת בצורה פורמלית", אמר.
פיונה דרמון, שותפה כללית, קרן JVP: "שואלים אם עדיף אקזיט מוקדם או מאוחר. צריך לחשוב לא רק על התעשייה והכלכלה הישראלית, אלא גם על היזם שהתחיל בזה והשקיע בכך את חייו ואת הונו".
"ובאמת, פעמים רבות אנשים רוצים לעשות לביתם ומבצעים אקזיט מהיר, וזה לגיטימי. תעשיית ההייטק הישראלית מתבגרת, ואם בעבר עובדי הסטארטאפים היו בוגרי יחידות צבאיות־טכנולוגיות או בוגרי אקדמיה, כיום אנשים מדביקים אחד את השני ביזמות וסטארטאפים נפתחים גם על ידי אנשים ממקומות אחרים. ראיה טובה לכך היא העובדה שיש כיום בישראל 529 גופים בינלאומיים שפעילים בתחום ההייטק, כך שההיקף הוא עצום.
לדבריה, "יש הטוענים שבישראל מוכרים סטארטאפים בשלבים מוקדמים מדי, אבל צריך להבין שמכירתו של סטארטאפ אחד בונה סטארטאפ חדש אחר. יזמות היא תכונת אופי, אז גם אם יזם מוכר את החברה, הוא יקים סטארטאפ אחר לאחר כמה שנים. אם כבר, הקושי לדעתי הוא להשאיר את החברה בישראל כיוון שהשוק מוגבל יחסית ויש מחסור עצום בכוח אדם".
בהתייחסה למשקיעים הפרטיים ולדרישותיהם, מבחינת מקסום ההשקעה הראשונית, דבר המשפיע על הסטארטאפים אמרה כי "משקיע בקרן הון סיכון יודע שהוא לא בא לעשות כסף מהיר. הוא יודע מההתחלה שיש סיכוי שבמשך עשר שנים או יותר הוא לא ייפגש עם הכסף. זה לא מתאים להשקעות קצרות טווח".
עו"ד דוני טולידאנו, שותף, ראש מחלקת מיזוגים ורכישות, ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות' טען בפאנל כי יש היום שינוי בהרכב השחקנים בשוק והם מעניקים לסטארטאפים את היכולת להמתין עם היציאה לאקזיטים. "יש נוכחות דרמטית בשוק של קרנות הון תאגידיות בעלות ראייה לטווח ארוך, והן דוחפות לכיוון של צמיחה ולא לחוצות על המכירה הסופית", אמר.
"שחקן אחר הוא קרנות צמיחה שמעניקות מענה לחברות באמצע הדרך, כאלה שהן כבר לא סטארטאפים אלא חברות יציבות יותר. חברות כאלה היו חייבות בעבר לעשות אקזיט וקרנות הצמיחה נותנות להן מענה פיננסי גם אם הרווחיות עדיין נמוכה באופן יחסי", הוסיף טולידאנו.
לדבריו, "השאלה מהו המועד הנכון למכירה תלויה באופי הסטארטאפ וצרכיו. "יש חברות שבהן עיכוב ביציאה לאקזיט התברר כקטסטרופה, ולאחר מכן השותפים החלו לריב ביניהם ומול המשקיעים עד לקריסת החברה. במקרים אחרים, היציאה לאקזיט בשלב מאוחר ובשל יותר היה טוב לחברה".
ענבל לביא, מנכ"לית קבוצת Webpals, סיפרה בפאנל על החברה: "בסיס החברה החל בישראל לפני 12 שנה וכאשר ב–2014 חברת האם שלנו עברה הנפקה בחו"ל, הדבר איפשר לנו לגדול לא רק בצורה אורגנית אלא גם ברכישות. מאז רכשנו נכסים (אתרים) דיגיטליים ממדינות שונות בהיקף של 100 מיליון דולר. כיום אנו עובדים ב–18 שפות ומול 20 שווקי יעד".
"עיתוי ההנפקה בבורסה נבחר ב-2014 כשתוכניות הצמיחה היו ברורות, החברה האם היתה עם רווח של כ–13 מיליון דולר והיתה אסטרטגיה ברורה של מה שעושים עם כספי ההנפקה. זו היתה התחלה של מסע, מכיוון ששלוש שנים מאוחר יותר, לאחר צמיחה של פי ארבעה, ביצענו הנפקה משנית והחברה המשיכה קדימה בצמיחה".
משתתפים: פיונה דרמון, שותפה כללית, קרן JVC; יובל טל, נשיא ומייסד Payoneer; עו"ד דוני טלידאנו, שותף, ראש מחלקת מיזוגים ורכישות, ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'; ענבל לביא, מנכ"לית קבוצת Webpals; רויטל הנדלר, יזמית הייטק, ממייסדי AllJobs ומנכל"ית החברה לשעבר, ממייסדי BreezoMeter. מנחה: מתן חודורוב, פרשן לענייני כלכלה, חדשות 13

מתן חודורוב, יובל טל, רויטל הנדלר, פיונהדרמון, ענבל לביא ועו"ד דוני טולידאנו

סיקורים נוספים

"החברות הסיניות זקוקות לחדשנות, וישראל יכולה לתת להן אותה"

"גל המיזוגים והרכישות הנוכחי מתאפיין ביצירת יכולות רוחביות"

הכלי החדשני למימון: פלטפורמות להשקעות המונים, בתמורה למניות

"חלק גדול מהחששות שהעליתי לפני מיזוג רשת ועשר קורמים עור וגידים"

"ישראל היא מותג־על בסין; נצטרך ללכת בין הטיפות עם ארה"ב כדי להימנע מעימות"

"לא עוזרים לנו לצמוח, ההצלחה שלנו היא למרות המדינה ולא בזכותה"

"יהיה טוב גם לארה"ב וגם לסין שעסקת מלאנוקס תאושר"

"הדרך לטפל בגירעון היא קיצוצים והתייעלות ממשלתית"

"מלחמת הסחר היא מלחמה על עליונות טכנולוגית, כלכלית ופוליטית"

"שוק המיזוגים והרכישות חווה קפיצת מדרגה"