fbpx
Conferences

האתגרים החבויים במעבר מאופליין לאונליין

איילת לזרוביץ', Product Director, DevSense

נתח המכירות באונליין בתחום הקמעונאות עומד כיום על 17% וצפוי לעלות עד לכ-35% בעשור הקרוב (Credit Suisse). מציאות זו גורמת לרשתות רבות להבין כי עתידן טמון ביכולתן להרחיב את העסק בצורה חכמה לסביבת האונליין. כשמדובר ברשתות גדולות, מדובר במשימה לא פשוטה.

חשוב להבין כי חנות אונליין אינה שכפול של חנות אופליין. מעבר לחוויית הלקוח השונה, המודל העסקי, המערך התפעולי ומבנה החברה צריך להתרחב ולתת מענה ליחידת רווח והפסד חדשה בחברה. לכן צריך לשים דגש על פיתוח מערכות המותאמות אישית לרשת ולקהל היעד שלה. מערכות שיעבדו באינטגרציה מלאה עם שלל המערכות הקיימות (או על יצירת תחליף עבורן במידת הצורך) ועל אוטומציה לתהליכים ולבקרות. מערכת המותאמת במאת האחוזים לחברה מייצרת חוויית לקוח מובילה, מייעלת את תהליכי העבודה בחברה ומגדילה את רווחיה.

באפיון, עיצוב ופיתוח חנויות מקוונות עבור לקוחותינו זיהינו שבין אם מדובר בתחום המזון, התיירות, הצעצועים או אפילו החקלאות, רשתות רבות חוות אתגרים דומים במעבר לסביבת האונליין. מעבר לאתגרים הידועים, יש כמה אתגרים משמעותיים שלרוב חבויים מן העין. הנה כמה דוגמאות:

הימנעות מתחרות פנימית בחברה – אנשי המכירות בסניפים הפיזיים מתוגמלים לרוב לפי כמות המכירות שביצעו. כאשר נפתחת חנות מקוונת לא מדובר בסניף נוסף, אלא במערך שלם המהווה תחרות ישירה עבור אנשי המכירות ומייצר איום על פרנסתם. המתח אף גדל בעקבות טרנד גובר בעולם של לקוחות המגיעים לסניף כדי לבחון מוצר, מקבלים שירות מסוכן מכירות ולבסוף – מבצעים רכישה דרך האינטרנט.

שימוש בסניפים כחלק ממערך האיסוף העצמי והמשלוחים – מלבד השינוי במלאי המוצרים הנדרשים ובאחסונם בסניפים, מצטרפת לעבודה השוטפת של עובדי הסניף גם עבודת ליקוט, שירות לקוחות, טיפול בהחזרות וניהול משלוחים. לקוחות האופליין עלולים להיפגע אם מתבצע ליקוט של מוצרים עבור לקוחות האונליין ואנשי הצוות אינם פנויים לסייע להם. לקוחות האונליין עלולים להיפגע ולקבל משלוח מאוחר משהובטח להם אם מלאי שהוגדר כזמין בסניף נמכר במקביל ללקוחות האופליין.

שונות במוצרים ובהצעות הערך – בין שמדובר ברשת בינלאומית ובין  שברשת ישראלית, יש לעתים סניפים המציעים מלאי שונה או מחירים שונים (כדוגמת מחירים באילת). במקרה של רשתות בינלאומיות, המוצרים שהן מציעות בארץ לעתים אינם זהים למוצרים שהן מציעות בחו"ל ולכך מצטרפים להבדלים אלה גם שפות ולוגיקות קידום מוצרים שונות.

אתגרים אלה נוספים לשורה ארוכה של אתגרים בתהליך הרחבת הפעילות מאופליין לאונליין. התייחסות נכונה לאתגרים מסוג זה כבר בתהליכי אפיון המערכות מאפשרת את מקסום ההזדמנויות עם עליית המערכת לאוויר והזדמנות גדולה לצמיחה.

סיקורים נוספים

6 טרנדים טכנולוגיים בעולם הקמעונאות

כך תמנעו מלקוחות לנטוש את עגלת הקניות באונליין?

איילת לביא־צעירי, סמנכ"ל קשרי לקוחות ושיווק, COMAX

מה הקשר בין חדשנות לעתיד הקמעונאיות?

בר מילר, מנכ"ל משותף, ריטייל סופט

"כשאגיע לשיא יכול להיות שאחפש לשרת במקום אחר"

"מה שחסר היום שהקופה תהיה מחוברת למדף" - רמי לוי ויפית אטיאס לוי בשיחה עם קרן מרציאנו

"אסור להתרחק מהשיווק המסורתי"

עוברים לתשלום דיגיטלי

אמיר רביד, סמנכ"ל פיתוח עסקי ומנהל חטיבת פתרונות התשלום, וריפון ישראל

המודל ההיברידי: פתרון לאתגרי הקמעונאות

רם יאולוס, מנכ"ל קבוצת NGG, מסביר איך ארגונים יכולים לשרוד בעולם שעובר כל הזמן שינויים

"טסקו זכתה מביטול מדף הממתקים בקופה"

שירלי קנטור, מומחית לפיתוח אג'נדה חברתית, טוענת כי למהלך שנקטה הענקית הבריטית "היה מחיר גבוה, אבל הוא יצר תמורה נהדרת: נאמנות של לקוחות לחברה"

קמעונאות בעידן דיגיטלי: נפתחה ועידת Retail

"חלון הראווה צריך להיות מושלם"