fbpx
Conferences

"הדרך היא להסתכל מה הלקוח רוצה ואיך להנעים את זמנו"

עולם הרכישות באינטרנט הוא האיום הגדול על הקמעונאים המסורתיים, אבל הוא גם ההזדמנות הגדולה שלהם. איך בכל זאת מתמודדים עם הזמנים המשתנים? עבור בכירי הקמעונאים בישראל התשובה מורכבת

"מה שלא פשוט, פשוט לא עובד", קבע רמי לוי, מנכ"ל ובעלים של רמי לוי שיווק השקמה, בוועידת ריטייל של המחלקה המסחרית של TheMarker. "כדי לשרת את הלקוחות שלנו על הצד הטוב ביותר אנחנו מסתכלים קדימה, רצים מרתון. אנחנו לומדים איפה יש כשלים אצלנו במערכת כדי לתת את השירות שלא על חשבון המחיר".

"יש בעיה קשה של חוסר בכוח עבודה ולא כולם עובדים לפי הנהלים", טען לוי. "היום מלקט אצלי מגיע לעשרת אלפים שקל בחודש ואני לא מצליח למצוא. זו הבעיה הכי קשה במדינת ישראל. לכן חתמנו עם חברה לוגיסטית רובוטית, שנקים 15 סניפים בארץ בצורה שנוכל לתת שירות קודם כל לצרכן".

עבור חנויות הנוחות האתגר גדול עוד יותר. עמית זאב, מנכ"ל דור אלון ניהול נכסים קמעונאיים, סיפר איך הם מתמודדים עם המהפכה. "מהפכת האונליין היא מהפכה של נוחות, לא מהפכה דיגיטלית. אני רוצה את המוצר בזמן שאני רוצה, במחיר שאני רוצה, בלי לקום מהספה. בין ללכת לסופר שעתיים ובין להזמין פריט ולקבל אותו אחרי שלושה ימים יש הרבה באמצע. אנחנו נמצאים באמצע", הוא הסביר.

"אם מסתכלים קדימה, מה המקום של מתחם תדלוק ומסחר, אין ספק שזו נקודה של קליק אנד פיק", הוסיף זאב. "מי שיהיה לו כל שרשרת הערך יוכל לגזור את הקופון. אם נצליח, אנחנו גם קמעונאים וגם יש לנו את הלוקיישן, כל שנשאר לנו זה הלוגיסטיקה ואנחנו פונים לפתרונות טכנולוגיים".

(מימין לשמאל) קרן מרציאנו, אלרועי תורג'מן, רמי לוי, חוה זינגבוים, עמית זאב ודן פילץ (צילום: מוטי מילרוד)

(מימין לשמאל) קרן מרציאנו, אלרועי תורג'מן, רמי לוי, חוה זינגבוים, עמית זאב ודן פילץ (צילום: מוטי מילרוד)

לחוה זינגבוים, מייסדת ומנכ"לית תאגיד הקוסמטיקה Hava Zingboim, יש מודל עסקי ייחודי: היא משווקת את מוצריה רק דרך קוסמטיקאיות, ולדבריה, זה לא עומד להשתנות. "אני פתחתי את החברה שלי לפני 15 שנים והבטחתי לעצמי שמכל שקל שאעשה – עוד אישה תרוויח כסף איתי. אנחנו משווקים את המוצרים שלנו דרך אלפי נשים קוסמטיקאיות בישראל, עסקים זעירים של נשים שלפעמים מפרנסות לבד".

"זה נכון שזה מפתה כלכלית לשווק אונליין ולפתוח חנויות", הוסיפה. "אני לא יכולה לעזוב את אותן נשים. אני יודעת מה יקרה באותו רגע: התאגיד ירוויח הרבה כסף, הנשים האלה תאבדנה את העסקים שלהן ואני לא אוכל להסתכל על עצמי במראה. זה ממקום אגואיסטי. אני חושבת שכולנו בני אדם, יודעים מה מוביל אותנו, ומה שעדיין מעיר אותי בבוקר בתשוקה זה לדעת שעוד נשים מתפרנסות מהעסק שלי".

הדיזנגוף סנטר הוא דוגמה לקניון שממשיך לצמוח גם בעידן הדיגיטלי. המנכ"ל המשותף דן פילץ הסביר את סוד ההצלחה: "אנחנו מאמינים בלקוחות, בבני אדם. עולם רכישת המוצרים הוא דבר אחד, אנחנו נותנים חוויות. הילדה שלי, כשהיא מסיימת קניות, היא מעלה תמונה ברשתות לחברות שלה וזה לא אותו דבר אם היא תקנה את אותו מוצר באותו מחיר מהבית".

"ברור שמקום כמו הסנטר, עם 320 חנויות, עושה את המהלך הטריוויאלי ומשקיע הרבה כסף בסניפי ענק של אדידס ונייקי ולהכניס מתוך האונליין את עדיקא בהרבה כסף", סיפר פילץ. "הדרך היא להסתכל על הלקוח מה הוא רוצה, מה הוא מחפש ואיך אפשר להנעים את זמנו. אם פתחנו סניף דואר ואדם בא לקחת חבילה בסנטר הוא יכול לראות בדרך תערוכה, לרוב תערוכה חברתית. זה לא אותו דבר כמו ללכת ברחוב ולהגיע מזיע לתור בדואר. זאת מבחינתנו צורת החשיבה".

אלרועי תורג'מן, מנכ"ל רשת אופטיקנה, אמר שהוא לא מודאג מהתחרות – לא מצד המסחר המקוון ולא מצד רשתות כמו קרולינה למקה. "אם לפני כמה שנים כולם מכרו אונליין, היום כולם חוזרים לאופליין", הוא טען.

"בישראל מחיר משקפי שמש ממותגים לא שונה מהאונליין בצורה משמעותית ותוסיפי את היכולת להרגיש את המוצר, לחוות את המוצר. בשוק הישראלי קרולינה היא משמעותית וחשובה אבל היא נתנה מענה למוצר ספציפי. אופטיקנה קיימת כבר 30 שנה והיא חוותה כבר את רוב התמורות של השוק הישראלי. זו לא תעודת ביטוח. אנחנו שונים לחלוטין מקרולינה. יש לנו אופטומטריסט בכל סניף, כל היום".


פאנל אסטרטגיות קמעונאיות בעידן הקונה הרב ערוצי.

מנחה: הפרשנית הכלכלית קרן מרציאנו.

משתתפים: רמי לוי, מנכ"ל ובעלים רמי לוי שיווק השקמה, עמית זאב, מנכ"ל דור אלון ניהול מתחמים קמעונאיים, אלרועי תורג'מן, מנכ"ל רשת אופטיקנה, חוה זינגבוים, מייסדת ומנכ"ל תאגיד הקוסמטיקה hava zingboim,
דן פילץ, מנכ"ל ובעלים משותף דיזנגוף סנטר.

סיקורים נוספים

"אמזון ממשיכה את המהפכה של גוגל"

רועי לוי, מנהל מערך השילוח ב-Gett ישראל, מסביר מהו אפקט אמזון, כיצד הוא משפיע על העסקים באונליין ובאופליין ואיך אפשר למנף אותו במכירה רב־ערוצית

שם המשחק - "רב ערוציות"

איימי ויירון, Head of Global Delivery Services, GETT

"חלון הראווה צריך להיות מושלם"

האתגרים החבויים במעבר מאופליין לאונליין

איילת לזרוביץ', Product Director, DevSense

"טסקו זכתה מביטול מדף הממתקים בקופה"

שירלי קנטור, מומחית לפיתוח אג'נדה חברתית, טוענת כי למהלך שנקטה הענקית הבריטית "היה מחיר גבוה, אבל הוא יצר תמורה נהדרת: נאמנות של לקוחות לחברה"

"כשאגיע לשיא יכול להיות שאחפש לשרת במקום אחר"

"מה שחסר היום שהקופה תהיה מחוברת למדף" - רמי לוי ויפית אטיאס לוי בשיחה עם קרן מרציאנו

"על כל דולר בארה"ב שמותג שם על שיווק עם משפיענים הוא מקבל חזרה 6 דולרים"

כך אפשר להציל את הריטייל בישראל

איך נתגונן מפני המהפכה שאמזון הולכת להביא איתה? לאלעד גולדנברג יש כמה טיפים חשובים

"אסור להתרחק מהשיווק המסורתי"

הפתרונות שיוציאו את ענף האופנה מהמשבר

אילן רדו, RFKeeper VP Product