fbpx
Conferences

הממונה על ההגבלים על פסילת המיזוג: "מזרחי טפחות לא צריך את בנק אגוד כדי להיות מוצלח בשוק הבנקאות"

עו"ד מיכל הלפרין התייחסה לראשונה לפסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד ולטענה כי ההחלטה הושפעה משיקולים פוליטיים: "לדברים האלה אין שחר"; וגם דיברה על מיזוג שופרסל-ניו פארם: "פתאום שוק הפארם מתעורר ומתחיל לייצר תחרות"

עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, התייחסה לראשונה לפסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד, במהלך שיחה עם הפרשן הכלכלי של חדשות עשר מתן חודורוב בכנס מיזוגים ורכישות של The Marker, ואמרה כי "ההחלטה התקבלה בתום תקופה של בדיקות אינטנסיביות במלוא כובד הראש. שוק הבנקאות הוא לא ככל השווקים. כדי להכניס בו תחרות צריך הרבה מאוד מאמץ ואנו רואים את המאמץ האינטנסיבי על ידי המדינה להכניס את התחרות".

מדוע בעצם לא לתת לבנק להיבלע בתוך בנק שהוא יותר יעיל ורווחי? עו"ד הלפרין הדגישה כי בנק ישראל עושה מאמץ גדול לקדם תחרות בנקאית, אבל על התחרותיות אחראית רשות ההגבלים העסקיים: "בנק ישראל צריך בראש ובראשונה צריך לדאוג ליציבות הבנקים וליעילותם. על שיקולי התחרות – ממונה רשות ההגבלים העסקיים. מי שאחראי לשקול את האפקט התחרותי של מיזוג זה רשות ההגבלים העסקיים. צריך לזכור שבנק מזרחי לא התכוון לרכוש את בנק אגוד כדי להיות מחולל שוק. אין מחלוקת שהמניע היה כדי להגביר את התחרות. וזה לגיטימי לחלוטין, עיני לא צרה ברווחיו של בנק מזרחי, אבל בנק מזרחי טפחות לא צריך את בנק אגוד כדי להיות מוצלח בשוק הבנקאות. חשוב לומר שההערכה שלנו היא שהפיקוח על הבנקים לא יאשר לבנק אגוד לסגור את דלתותיו. בנק אגוד יצטרך לעשות חישוב מסלול מחדש, לאו דווקא זה אומר נעילת שערי הבנק".

לשאלה האם יש מועמד רציני מחוץ לבנק מזרחי שמעוניין לרכוש את הבנק, השיבה הממונה על ההגבלים כי "בנק אגוד הוא בנק יציב, אם תבוא עסקה אחרת היא תישקל".

עו"ד הלפרין התייחסה לקולות שהושמעו כי רשות ההגבלים הושפעה מפוליטיקאים: "נשמעו הרבה מאוד קולות שההחלטה שרשות ההגבלים העסקיים הושפעה מהדרג הפוליטי. לדברים האלה אין שחר, לא כי לפוליטיקאים אין עמדה במיזוג. מה שחשוב להבין שרשות הגבלים העסקיים נבחנת על ההחלטות שלה בבית הדין להגבלים העסקיים. כשהיא צריכה להסביר את ההחלטות שלה שום שר לא מחזיק לה את היד".

"זה היה מבחינת ספין שלגורמים רלוונטיים היה נוח לעשות אותו", המשיכה ואמרה עו"ד הלפרין. "בסופו של דבר בעלי העניין לא חסכו שתדלנות ולוביסטים ובעלי דעה וניסו לשכנע אותה, גם הם לא טמנו את ידם בצלחת בהקשר הזה. למען האמת זה מרגש כי אנחנו יודעים להתנהל בתוך הלחצים האלה – מצד אחד לפתוח את האוזניים ולשמוע דעות שונות, מצד שני לקבל החלטה מקצועית לחלוטין ולעמוד בביקורת שיפוטית. מי שלא מרוצה מההחלטה מגיש ערר. אנו מאמינים בצדקת דרכינו ומקווים שמסוגלים לשכנע את בית הדין בעניין הזה. מי שלא מרוצה מההחלטה של הממונה סלולה בפניו הדרך לפנות לבית המשפט, ולו רק שיהיה רסן על הרשות".

"שופרסל-ניו פארם היה מיזוג נכון"

"המיזוג של שופרסל-ניו פארם מעורר דילמה לא פשוטה", אמרה הממונה על ההגבלים על עסקת שופרסל-ניו פארם, שהתרחשה לפני תשעה חודשים, "זה עלול לחזק את רשת המזון הגדולה בישראל, מצד שני היה אפשר להביא תחרות אמיתית לשוק הפארם – אנחנו רואים את סופר פארם בכל קניון – להביא את ניו פארם, שהיתה רשת מדשדשת, לתת פייט אמיתי לסופר פארם. אחרי בדיקה ארוכה החלטנו בסוף לאשר את המיזוג הזה ודרשנו שתשעה סניפים יימכרו לאותו גורם, וכך להפוך לשוק שבהם יש שלושה גורמים. שופרסל-ניו פארם היה מיזוג נכון. אם בהמשך לכך רמי לוי הרגיש צורך לרכוש רשת פארם, אנחנו מוצאים את עצמינו עם מתחרים גדולים ויש טלטלה בשוק. פתאום שוק הפארם מתעורר ומתחיל לייצר תחרות, זה מראה שתחרות שכזאת שמייצרים מובילה לעוד תחרות ועוד תחרות".

בתוך כך, עו"ד הלפרין הציגה כי משך הטיפול בבקשות למיזוג התקצר ל-21 ימים בממוצע, "השקענו את מרב מאמצינו לקצר את השירות לקהילה העסקית. במקרה של אינטל ומובילאיי – הבקשה אושרה על ידינו תוך 48 שעות. רשות ההגבלים העסקיים משקיעה מאמצים כבירים. שנת 2018 הולכת לשבור שיאים – עד כה הוגשו 118 בקשות למיזוג, וההערכה שלנו היא שנעמוד על מספר חסר תקדים של 234 בקשות למיזוג עד סוף השנה".

סיקורים נוספים

העובדים עלולים לעזוב אחרי העסקה, על אף שהחברה נקנתה בזכותם

פאנל: היום שאחרי העסקה  מנחה: רו"ח ניר זיכלינסקי, ממייסדי איגוד הדירקטורים בישראל  משתתפים: רונית רונן קרפול, סמנכ"לית משאבי אנוש ומשנה למנכ"ל ווסטרן דיגיטל ישראל; פרופ' אורלי יחזקאל, סגנית דקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ומנהלת אקדמית של תכניות להנהלות בכירות בלהב פיתוח מנהלים; יערה קייזר, מנכ"לית משותפת ומאמנת אג'ייל; נאווה קזז, סמנכ"לית משאבי אנוש HP ישראל

"פעמיים היינו עם מזוודות ארוזות לעשות הנפקה - ופעמיים זה לא קרה"

מנכ"ל נוירודרם עודד ליברמן תיאר בשיחה עם גיא פרמינגר מ-PWC את הדרמה מאחורי הנפקתה של החברה, שפיתחה טיפול פורץ דרך למחלת הפרקינסון ונמכרה לתאגיד היפני מיצובישי טנאבה תמורת יותר ממיליארד דולר

איריס לוביץ, מייסדת ושותפה, SmartTeam: "לדבר עם משקיעים זה מקצוע"

איריס לוביץ, מייסדת ושותפה ב-SmartTeam דיברה על עסקאות, רכישה ומיזוגים - גרסת המשקיעים, וענתה על השאלה איזה עסקאות רכישה המשקיעים אוהבים?

"גרתי אצל אמא ולא היה לי כלום. היה קשה לסרב ל-18 מיליון דולר"

תומר בר זאב, מבעלי חברת האינטרנט הישראלית איירונסורס, תיאר בפני הפרשנית הכלכלית קרן מרציאנו את הדרך שבה צעדה החברה מאז הקמתה ב-2009

עו"ד דוני טולידאנו: "הרגולציה מקיפה את כל פעילות החברה"

עו"ד דוני טולידאנו, שותף, ראש מחלקת מיזוגים ורכישות בארדינסט בן נתן, טולידנו ושות', דיבר בהרצאתו על הרגולציה בעסקאות M&A. בנוסף, הוא התייחס לסערת פסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד: "החלטת רשות ההגבלים העסקיים היתה שגויה לחלוטין ובלתי סבירה"

השר אלי כהן: "נקדם להפעיל תחרות במערכת הבנקאית, תוך הוגנות בשוק הישראלי"

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן נשא דברים בוועידת מיזוגים ורכישות והדגיש כי שני הדברים המרכזיים שמקודמים במשרדו הם היבואנים הבלעדיים והרפורמה בתחרות

"אם הוט תחולל תחרות בסלולר, בזק עשויה להעניש אותה"

הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים דיויד גילה אמר בשיחה עם מתן חודורוב: "מברך על עצירת המיזוג בין מזרחי טפחות לבנק אגוד. התבטאות פומביות על אסטרטגיה עתידית יכולה להיות ניסיון להסדר כובל. הפיצול של זכייניות רעיון 2 הוא רעיון טוב"

"שוק המיזוגים רותח ועסקאות נחתמות במיליארדים. עד מתי?"

פאנל: מהרכישה ועד הצפת הערך – איך עושים את זה? * מנחה: רובי סולימן, שותף ראש הייעוץ ב-PWC * משתתפים: רן בן אור, שותף בקרן ההשקעות טנא (Teneׁ); בועז דינטי, שותף ב-Qumra Capital; עו"ד ליאור אורן, שותף במחלקת מיזוגים ורכישות בארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'

"אנחנו לא רואים צמיחה של חברות תעשייתיות ישראליות"

רו"ח דורון סדן, שותף ומנהל בכיר ב-PWC ישראל, פתח את כנס מיזוגים ורכישות עם השוואה בין שוק חברות ההייטק הישראלי המשגשג, לבין שוק חברות התעשייה שמתקשה להתחרות בו

"לרפורמת המסים של טראמפ השלכות מורכבות על המשק הישראלי"

פאנל: בין מהפכת המיסוי של טראמפ לתמריצי המיסוי של ישראל * מנחה: מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של חדשות עשר * משתתפים: רו"ח דורון סדן, שותף ב-PWC; ד"ר אלכס קומן - מרצה ליצירת ערך באוניברסיטת ת"א; אלון גרנות, סמנכ"ל פרוטרום