fbpx
Conferences

"הממשלה השקיעה בתשתיות חצי מהסכום שתקצבה. זה נזק גדול למשק"

עו"ד תמי פירון, שותפה בכירה במשרד מ.פירון ושות', הציגה בוועידת תשתיות ישראל נתונים על חוסר ההשקעה בתשתיות בישראל: "בעוד שבישראל נוסעים 2,000 כלי רכב על כל ק"מ כביש, בעולם נעים 600 מכוניות על כל ק"מ. מצב התשתיות שלנו בכי רע", אמרה פירון, ראש מחלקת נדל"ן תשתיות ומימון פרויקטים במשרד.

פירון, שפתחה את הוועידה, אמרה: "מדוע כל כך חשוב לדבר על תשתיות שנה אחרי שנה? האם הן באמת כל כך מהותיות? מתברר שכן. לפי ה-OECD, השקעה בתשתיות לא רק מאפשרת נגישות לשווקים, אלא גם משפרת את כושר היצור, מבטיחה פיתוח כלכלי מאוזן, יוצרת עבודה ומחברת קהילות. לתשתיות חשיבות כלכלית וחברתית מהותית".

לדבריה, "הידע הזה, לגבי חשיבותן של התשתיות, אינו רק נחלתם של זרים. גם כאן בישראל אנו יודעים את זה. האם אנחנו משקיעים מספיק בתשתיות? התשובה שלילית. האם יש מספיק כסף בשוק? יש והרבה. האם יש ידע וניסיון בארץ? יש לממשלה וגם אצל היזמים. האם חוסר ההשקעה פוגע בהקמת דירות בפריפריה? פוגע. בנק ישראל אומר שהשקעה בתשתיות משפרת את המצב של בעלי ההכנסה הנמוכה, ושאם לא משקיעים בתשתיות נגרם למשק נזק גדול. אם לא נשקיע בתשתיות לא נצליח לפתור את משבר הדיור שלנו – ודאי שלא בפריפריה".

"אז למה אנו לא משקיעים בתשתיות?", שאלה עו"ד פירון והשוותה בין ההשקעה בתשתיות בישראל, לבין זו שנעשית בעולם: "ה-OECD בוחן השקעה של מדינות בתשתיות ביחס לתמ"ג. מי השקיעו פחות מישראל בכבישים? ארמניה, אלבניה, אסטוניה, סלובניה, לטביה, קרואטיה. מי השקיעו יותר? ארה"ב, אוסטרליה, צרפת, ספרד ועוד. ברכבות ישראל השקיעה הרבה פחות מאשר מדינות כמו גרמניה, צרפת אוסטרליה, יפן ובריטניה. אז איפה ישראל רואה את עצמה? על אילו מדינות ישראל רוצה להימנות? גם הממשלה יודעת. שנדרשת השקעה רבה יותר בתשתיות. בנק ישראל הציג בדו"ח שהכין שהמדינה תקצבה את ענף התשתיות פי שניים ממה שהשקיעה בפועל. המשמעות ברורה: הנזק למשק בשל תת-הביצוע נאמד במיליארדי שקלים.

עו"ד תמי פירון (צילום: מוטי מילרוד)

עו"ד תמי פירון (צילום: מוטי מילרוד)

"אבל על מנת לדעת שבישראל חסרות תשתיות, לא צריך ללכת לדו"חות. אפשר פשוט להסתכל על המצב בכבישים כל בוקר וערב. משנת 2000 גדלה מצבת כלי הרכב ב-84%, אבל אורך הכבישים גדל ב-19% בלבד ושטח הכבישים ב-45%. תראו כמה כותרות בעיתונים חוזרות ונשנות על כך שאי אפשר יותר עם הפקקים ועם הנזקים שנגרמים לנו, והמצב הקשה קיים גם ברכבת", אמרה עו"ד פירון.

בנוסף, הסבירה עו"ד פירון, "חסרים כבישים שמחברים בין שכונות לכבישים בין-עירוניים, יש מחסור בגנים ובתי ספר, בתשתיות ביוב ומים. קראנו על פרויקטים בבית שמש שלא אוכלסו כי לא היו תשתיות מים וחשמל. קראנו על עיריות שעצרו פרויקטים של מגדלי מגורים בגלל מחסור בתשתיות.

"אכן, יש תכנית ממשלתית להשקיע תקציב גדול בתשתיות. יש בנקים ישראלים וזרים וישנם גופים מוסדיים לכולם כסף פנוי שמחפשים השקעה. שמענו על יוזמה חדשה, קרן לתשתיות כדי שהציבור יוכל להשתתף. יש לנו את השיטה המנצחת של שילוב הידע והכסף של הסקטור הפרטי, יחד עם יכולות התכנון של הממשלה, ויכולות המימון של הבנקים והמוסדיים – קוראים לזה PPP. כלומר אופציות יש. אז מדוע לא לוקחים את תחום התשתיות ומריצים אותו קדימה בכל הכוח? נראה שהשאלה הזו, בינתיים, תישאר פתוחה", סיכמה עו"ד פירון.

סיקורים נוספים

"תשתיות התחבורה במשבר עמוק"

מנכ"ל האוצר שי באב"ד הבהיר בוועידת התשתיות כי אין בכוונת שר האוצר לפרוץ את התקציב בשנת בחירות: "כחלון הצליח להביא לכך שכל החלטה של שר מעל עשרה מיליון ש"ח, כולל רה"מ, צריכה לקבל את אישורו קודם"

האיום האמיתי על תשתיות ישראל

רונן יונה, מנכ"ל הר־טוב ניהול

"בתחבורה אנחנו רגע לפני משבר דרמטי כמו משבר הדיור"

שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמר בוועידת התשתיות כי סוגיית התחבורה בישראל לא טופלה מספיק על ידי הממשלה בשנים האחרונות. "הפקקים שיש היום יהיו זיכרון מתוק ורחוק לעומת מה שצפוי לנו"

"השקעה בתשתיות היא לא רק עבודה, אלא גם מקור לגאווה"

אורן כהן, מנהל מוצרי מימון מורכבים בבנק הפועלים, מסביר את הקשיים בהשקעות במדינות מתפתחות – ואת הפתרון שמציעים הבנקים בעולם ובישראל, המאפשר לסייע לפרויקטים של תשתיות ברחבי הגלובוס

"מבטיחים לספק מערכת רכבות עם 100% זמינות"

ג'ראר פאל, מנהל מכירות לשירותים דיגיטליים בסימנס, על הדרך להביא את רכבת ישראל לאיחור מצטבר של עד עשר דקות בשנה

האינטרנט של הרכבות

אדוארדו טאפיה, מנהל לקוחות באלסטום

האם הקטר ההיברידי/דואלי הכי חזק מתקרב לישראל?

פאבלו חואן, מנהל מכירות בחברת הרכבות השווייצית סטדלר, הסביר בוועידת התשתיות על הדגם החדש של הקטר הדו תכליתי של החברה

"שוק המימון לתשתיות מתפוצץ - צריך גוף שיעשה סדר"

שוק המימון לתשתיות בישראל נהנה מצמיחה וכניסה של גופים חדשים כמו בנקים זרים וקרנות חדשות מהארץ ומהעולם • בפאנל המימון של ועידת התשתיות דנו בכירי תחום המימון בישראל בחסמים ובבעיות שעמם מתמודדים גופים מממנים של פרויקטים גדולים • "לכל אחד מהגופים יש תורה שונה וכל אחד מהם משנה את תורתו ממכרז למכרז"

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"

"שר התחבורה סלל אוטוסטרדה לעיר הבה"דים - אבל שכח את ירוחם"

ראש המועצה המקומית היוצא של ירוחם, מיכאל ביטון, תקף בחריפות את הממשלה בוועידת התשתיות: "אומרים לנו שיביאו רכבות וכבישים לירוחם. אבל רכבת וכביש לא מביאים אף תושב לירוחם. מה שמביא תושב לירוחם זה חינוך, מתנ"ס, רחוב נקי"