fbpx
Conferences

הקרן שעזרה למייסדי NSO לרכוש מחדש את החברה

קרן NOVALPINA האירופית סייעה למייסדי חברת הסייבר להחזיר לידיהם את החברה, כמה שנים אחרי מכירתה. סטפן קאווסקי, ממייסדי הקרן, סיפר על מתווה העסקה המורכב: "תראו עוד הרבה עסקות כאלה"

כשמייסדי חברת הסייבר הישראלית NSO רצו לרכוש מחדש את החברה שלהם, שנים אחרי שנמכרה, הם בחרו לקרן האירופית NOVALPINA. אחד ממייסדי הקרן, סטפן קאווסקי, סיפר בכנס מיזוגים ורכישות של TheMarker המחלקה המסחרית על היתרונות במתווה העסקה המורכב.
"אנחנו לא מנהלים את העסקים ביום־יום, אנחנו צריכים צוות ניהול טוב", הסביר קאווסקי לעו"ד רועי קנר, שותף בכיר וראש תחום ההייטק בארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות', שייצג את מייסדי NSO. "הם עבדו מסביב לשעון, היו להם תובנות ואינסטינקטים משלהם. הם רצו להשקיע יותר בעסק וחיפשו שותף שיאפשר להם את זה. מבחינתנו, זה מצב אידאלי.
"חברות מצליחות הן כמו ילדים מוצלחים שגדלים: החברים שהיו להם בגן שונים מאלו שיהיו להם באוניברסיטה. המשקיעים בתחילת הדרך שונים מאלו שעוזרים לך לצמוח ומאלו כשאתה כבר גדול. מנגנון העסקה אפשר להם לבחור שותף על פי הקריטריונים החשובים להם. בישראל יש יוזמות רבות ויזמים מוצלחים. אני חושב שתראו עוד הרבה עסקות כאלה".
המשקיע האירופי הוסיף כי החברה היתה ערה לביקורת על NSO ובדקה את הנושא עצמאית: "אחד היתרונות במודל העסקי שלנו הוא היכולת לא להסתמך על בעלי עניין. אנחנו מחפשים עובדות, מבלים הרבה זמן עם היועצים הנכונים ומגלים עובדות על החברה ומסביבה. יש סביב NSO פער בין העובדות ומה שנאמר עליה, מעולם לא נתקלתי בזה לפני כן. היא נמצאת תחת רגולציה הדוקה, יותר מבנקים. כל עסקה צריכה להיות מאושרת על ידי הרגולטור. כדי להיות הוגנים, אכן הונהגה בחברה מדיניות 'אין תגובה', שיצרה פער בהבנת הציבור את חשיבותה בשמירה על העולם בטוח".
איך שמעתם על NSO ומה גרם לכם לרצות לרכוש אותה?
"לפני כשנתיים אחד היועצים הבכירים שלנו, שעבד בעבר בארגון הביון הבריטי MI6, סיפר לנו על אתגר ההצפנה. ב–2009 רשויות האכיפה התעוורו. התעניינו בנושא הזה ולמה העולם פחות בטוח מבעבר. זו בעיה גדולה. משטרת האיחוד האירופי קובעת שפשעי סייבר הם האיום הגדול ביותר, והרשויות צריכות כלים להתמודד עמם — אותם כלים שמשמשים להצפנת מידע אישי משמשים טרוריסטים ופדופילים ויש צורך דחוף בפתרון".
"הבנו שהולכת לבוא צמיחה גדולה בתחום הסייבר. סרקנו את התעשייה, שוחחנו עם חברות רבות. יש חברות קטנות רבות בתחום, לא כולן מוצלחות. ואז נתקלנו ב-NSO, חברה ענקית שצמחה פי עשרה בשנים האחרונות. נפגשנו עם ההנהלה וראינו מוצר מצוין, וחשוב מכך הם מושכים את האנשים הכי חכמים בתחום בישראל ובעולם. 70% מעובדי NSO הם מילניאלז, הם סופר חכמים ויכלו לעבוד בכל מקום. התרבות הארגונית שלהם היא כמו שלנו, הם רוצים ליצור עולם בטוח יותר ושהתוכנה שלהם תציל חיים".
"אנחנו אוהבים חברות עם מוצרים ושירותים שמייצרים ערך משמעותי ללקוחותיהם", הוסיף קאווסקי. "המשמעות היא שהלקוחות לא יעברו למתחרה רק כי הוא זול יותר, הם אוהבים את המוצר. אנחנו מוצאים חברות כאלה בסקטורים עם מחקר ופיתוח, ויצירתיות רבות: סייבר, בריאות, רוקחות, בידור, סרטים, מוסיקה, ספורט, משחקי וידאו. אלו סקטורים עם הרבה יצירתיות".
תגבירו נוכחות בישראל?
"היו לנו חוויות טובות עם NSO ונשמח להשקיע עוד בישראל. זה מקום נפלא ליזמות, כולם רוצים להיות יזמים, יש אקוסיסטם נפלא — המדינה מצד אחד והטכנולוגיה מצד שני. אוכלוסיית ישראל קטנה, אבל במספר פטנטים היא אחת הגבוהות בעולם".
את NOVALPINA ייסדו שלושה שותפים, שעבדו יחד בקרן הענקית TPG. "יש בינינו יותר מ–50 שנות ניסיון", סיפר קאווסקי. "אבל זיהינו שההצלחה שלנו ב-TPG הותירה פער גדול בשוק. יזם שהחברה שלו מצליחה וצומחת הולך לחברה כמו TPG כי יש להם הון וניסיון, אבל שהוא מגלה שהאנשים המנוסים מנהלים את החברה ולא מתעסקים בלקוחות, כי החברה גדולה מדי. כל דבר לוקח זמן. קשה למצוא פתרונות יצירתיים וחדשניים.
"זיהינו את הפער הזה שמותר חברות לא מרוצות. בנינו את NOVALPINA סביב רעיון הפגשת אנשים מנוסים, שלא מנהלים את החברה, כי היא לא גדולה. אנחנו משלבים את הניסיון של חברה גדולה עם הגמישות והיצירתיות של חברה קטנה".
"יזמים עם רעיונות טובים הם מדהימים. הם עובדים קשה ולא רוצים לחכות חמישה שבועות כדי להתרחב לשווקים חדשים. זה לא אפשרי בחברות גדולות. מצד שני לחברות קטנות אין הון המספיק. אצלנו אתה מקבל את שניהם, ואנחנו פועלים מהר. כל העסקאות שלנו היו עם יזמים. אנחנו אוהבים את זה".

עו"ד רועי קנר וסטפן קוואסקי

סיקורים נוספים

"בדרך למיזוג, המנהלים שוכחים את עובדי החברה"

"חלק גדול מהחששות שהעליתי לפני מיזוג רשת ועשר קורמים עור וגידים"

"גל המיזוגים והרכישות הנוכחי מתאפיין ביצירת יכולות רוחביות"

כיצד לזהות מחוללי ערך ב–M&A

"לא עוזרים לנו לצמוח, ההצלחה שלנו היא למרות המדינה ולא בזכותה"

"ישראל היא מותג־על בסין; נצטרך ללכת בין הטיפות עם ארה"ב כדי להימנע מעימות"

שוק ה-M&A במגמת התבססות

מגמות בשוק המיזוגים והרכישות

הקשר בין זוגיות פרק ב' ל-M&A

"הדרך לטפל בגירעון היא קיצוצים והתייעלות ממשלתית"