fbpx
Conferences

הקשר בין זוגיות פרק ב' ל-M&A

רונה ויידה אמיתי
יועצת ארגונית, מומחית בתקשורת פנים ארגונית, פרספקטיבה

סיכויי ההצלחה של פרק ב' בדומה לסיכויי הצלחת תהליכי מיזוגים ורכישות עומד על כ-35% בלבד

פרק ב' הוא אירוע מרגש ומשמעותי בחיי המשפחה. הוא מגיע עם הרבה תקווה וחלומות על משפחה גדולה ומאושרת, מרובת ילדים ושמחה. עם זאת, יש שיגדירו את תהליך איחוד המשפחות כאירוע משברי, המצריך הערכות וניהול חכם. מעניין לראות כי סיכויי ההצלחה של פרק ב' בדומה לסיכויי הצלחת תהליכי מיזוגים ורכישות עומד על כ-35% בלבד. בשני המקרים, מחקרים מראים סיבות מגוונות לאי ההצלחה, אבל בכל אחד מהמחקרים מופיע גורם אחד משמעותי – תקשורת.
כדי לנהל תקשורת בתהליך רגיש ומשמעותי כל כך בחיי הארגון או המשפחה יש לשים לב ל- 3 שלבים קריטיים:
1. "דייטים" חשאיים/בדיקות היתכנות ומו"מ
הגדרנו אסטרטגיה, בדקנו היתכנות והתחלנו לצאת לדייטים. ככל שהתהליך מתקדם, מצטמצמים המועמדים ונותר מתמודד מרכזי מולו ננהל מו"מ חשאי על התנאים והמשמעויות של הזוגיות הנרקמת.
שלב זה מאופיין במידע מועט ומשתנה הנחשף לקבוצה קטנה של אנשים בלבד (צוות המו"מ), וקיים איסור משפטי גורף לחשוף מידע על התהליך או העסקה. צוות המו"מ (בדומה לאמא שלך), מנועים מלשתף כל מידע על המתרחש.
עם התקדמות העסקה יש סיכוי סביר שהמידע אודותיה ייחשף בתקשורת וכשזה קורה – הארגון עומד מלכת. תקשורת המסדרונות מרקיעה שחקים, רמת הריכוז יורדת ותחושת השליטה של המנהלים והעובדים ואמונם בהנהלה שואפים לאפס.
בכדי לצמצם ככל הניתן את התחושות הללו כדאי לנקוט בפעולות הבאות: שתף את הגורם האחראי על תקשורת הפנים כבר בתחילת התהליך כדי שיוכל לנהל את התקשורת הפנימית ולהיערך לשלב ההודעה.
הגדר מסרי מסגרת מבוקרים ומאושרים ע"י המחלקה המשפטית, ההנהלה, הועד, והדוברות (פסיכולוגית הילדים התורנית?), והכן את המנהלים לקיום מפגשי תקשורת עם העובדים.
צור תקשורת פרואקטיבית: מפגשי תקשור לכל אורך הארגון, שבהם המנהלים מעבירים את המסרים המאושרים ומקיימים שיח דו כיווני העוסק בהתמודדות עם אי ודאות וחששות.
הערך לשלב ההודעה: מאחר ובשלב ההודעה יהיו לא יותר מכמה שעות לרתום את הנהלת הארגון ולהכין אותה לתקשור מאסיבי לעובדים, מומלץ להכין קיט תקשורת פשוט ומדויק לרגע האמת (סט מסרים ומסמך התנגדויות צפויות ומענה עליהן).
2. מספרים למשפחה/ההודעה הרשמית
השלב הבא בתהליך הוא "יום ההודעה". שלב המהפך התקשורתי אותו יש לנהל בקפדנות בזמן אפס כך שמידע לא יודלף לעובדים אפילו רגע לפני ההודעה בתקשורת.
3. עוברים לגור ביחד/הסגירה
אם עברתם בהצלחה את שני השלבים הראשונים עשיתם את רוב העבודה. זה הזמן לייצר תקשורת דו כיוונית פתוחה לכל אורך הארגון (כגון שולחנות עגולים), והערכות לשלב הסגירה בו המיזוג/הרכישה קורים בפועל – דברו על תרבות ארגונית, על הציפיות והחששות, גבשו תוכנית עבודה. אבל הכי חשוב, הישארו משפחה.

סיקורים נוספים

"החברות הסיניות זקוקות לחדשנות, וישראל יכולה לתת להן אותה"

"להביא ללקוח את תוצאת הנטו המקסימלית"

"חלק גדול מהחששות שהעליתי לפני מיזוג רשת ועשר קורמים עור וגידים"

הקרן שעזרה למייסדי NSO לרכוש מחדש את החברה

"מלחמת הסחר היא מלחמה על עליונות טכנולוגית, כלכלית ופוליטית"

"לא עוזרים לנו לצמוח, ההצלחה שלנו היא למרות המדינה ולא בזכותה"

"גל המיזוגים והרכישות הנוכחי מתאפיין ביצירת יכולות רוחביות"

מגמות בשוק המיזוגים והרכישות

"הדרך לטפל בגירעון היא קיצוצים והתייעלות ממשלתית"

"יהיה טוב גם לארה"ב וגם לסין שעסקת מלאנוקס תאושר"