fbpx
Conferences

"חלק גדול מהחששות שהעליתי לפני מיזוג רשת ועשר קורמים עור וגידים"

יו"ר הרשות השנייה יוליה שמאלוב ברקוביץ' לא חוזרת בה מההתנגדות למיזוג: "הוא היה הפתרון הקל, רואים שאין פה גליק גדול. בגלל המהלך הזה, גולן יוכפז לא בתפקיד"

"הצעתי לערוץ עשר להפוך להיות CNN ישראלי, הם עושים את זה מצוין. לצערי זה לא נלקח. איך יכול להיות שבסופו של דבר ערוץ כושל רוכש את הערוץ הלא כושל? בעלי המניות בערוץ הממוזג טענו שהם בחדלות פירעון, אז איפה טעיתי?"

יו"ר הרשות השנייה יוליה שמאלוב ברקוביץ' לא מצטערת על התנגדותה למיזוג רשת וערוץ עשר. "ההחלטה במועצה הייתה שבעה נגד אחת, שזו אני, אבל אמרתי שברגע שהמיזוג ייצא לדרך אעשה הכול כדי שיצליח. מאוד מאוד צר לי לומר שכנראה שחלק גדול מאותם חששות שהעליתי מתחילים לקרום עור וגידים", היא אמרה למנכ"ל רדיו תל אביב, אבי משולם, בכנס מיזוגים ורכישות של המחלקה המסחרית של TheMarker.
"מה הייתה ההתנגדות הגדולה שלי למיזוג? זה היה הפתרון הקל. בין שבע לשמונה חקיקות היו כדי לסייע לערוץ עשר וכל פעם זה היה פלסטר על עוד פצע. מה באתי ואמרתי? חברים, בואו ננצל את המשבר שנוצר. נבוא לכנסת, לבית המחוקקים, ונגיד 'לא יכול להיות מצב שיהיו פה שני ערוצים'. כולם אמרו שאין מקום לשלושה. ואני אמרתי היום אין מקום לשניים. צריך להוריד רגולציה, להתאים אותה למאה ה-21. איך יכול להיות שאנחנו מפקחים על קשת ובמאקו הם עושים מה שהם רוצים? הרגולציה לא מתאימה.
"שוק התקשורת בישראל חייב לעבור שינוי רציני. למה צריך שלוש מועצות? למה צריך את מועצת הרשות השנייה, מועצת הכבלים והלוויין והתאגיד? אני מקווה ששר התקשורת הבא יבוא עם ראייה מפוכחת, יבין מה קורה באמת, מה מחכה לנו, יראה אילו שינויים אפשר לעשות ואני מקווה שבסופו של דבר כולנו – רגולטור, מחוקק ובעלי מניות, נבין".
"מי שעוקב אחרי הרייטינג של הערוצים יכול לזהות שפשוט ערוץ עשר נעלם", הוסיפה שמאלוב ברקוביץ'. "זה מאוד כואב לי. זה פחות מקומות עבודה, פחות יצירה, פחות פלורליזם, פחות חופש ביטוי, פחות חופש עיתונות, הכול פחות. אני רוצה שגולן יוכפז ימשיך לעבוד ולהרוויח את השכר שלו".
גולן יוכפז לא בתפקיד בגלל המיזוג?
"זה נשמע ככה, חד משמעית. הוא קיבל לפני שנה הארכה בחמש שנים. אני לא רוצה לדבר על השיקולים למה זה קרה. ראיתי לנגד עיניי את מתן חודורוב ואת גולן יוכפז ואותם עיתונאים פחות ידועים והיה לי חשוב לראות איך אני מסדירה את השוק. הגעתי לתפקיד להסדיר את שוק התקשורת".
לפני שנה שר התקשורת היה בעמדה שלך. ראש הממשלה היה שמח לראות את ערוץ עשר קורס. הייתה מיס קלקולציה בין איוב קרא לנתניהו?
"מעולם לא דיברתי עם ראש הממשלה. היחיד מטעמו שדיברתי איתו היה איוב קרא. יש לי כוחות, אבל לא עד כדי כך כאלה שאדע מה הייתה הסירקולציה בינם לבין עצמם. עמדתי על שלי מתוך אמונה, לפתח את שוק התקשורת בישראל".
שמאלוב ברקוביץ', ממקימי ערוץ 9 ברוסית, דיברה על הצורך בערוצי טלוויזיה נוספים. "אני מרגישה שבמקום להרחיב את השוק ואולי לגרום למצב שיהיו הרבה ערוצים קטנים, שייתנו חופש ביטוי למגוון גדול של אוכלוסיות, תראה מה קורה בחדשות. אני מאוד מעריכה את מי שעומד מאחורי הערוצים האלה, אבל אנחנו רואים שקשת היא כמעט 70% משוק החדשות ולא קל לי לקבל את זה. אני מאוד שמחה על הצלחתם, אבל קשה לי לראות שאותם מספרים כמעט שהיו לערוץ עשר בחדשות נשארו ולצערי טיפה ירדו".
"היו אמורים להיות שלושה ערוצים. חצי שנה אחרי שהגעתי לתפקיד ופיצלתי את שני הערוצים לשלושה התקבלה בקשת המיזוג. חצי שנה וכבר מבקשים להתמזג שוב? רגע, בואו נראה מה קורה. ברור שעם שלושה ערוצים חופש הביטוי היה גדול בהרבה".
מה הייתה האופציה? ערוץ עשר אמרו "או שאנחנו סוגרים, או מתמזגים".
"הצעתי לערוץ עשר להפוך להיות ערוץ חדשות לא גדול, CNN ישראלי. הם עושים את זה מצוין. רציתי שהם יתמקדו. אמרתי שאתן להם את כל היכולות, כל מה שאוכל להוריד, כל רגולציה שלא קשורה לחקיקה, אשמח עם המועצה להקל עליהם. לצערי זה לא נלקח. אתה אומר שהם היו חדלי פירעון, איך יכול להיות שבסופו של דבר ערוץ כושל רוכש את רשת, הערוץ הלא כושל? בעלי המניות העיקריים בערוץ הממוזג הם אותם בעלי מניות בערוץ עשר, שטענו שהם בחדלות פירעון. אותם אנשים בלעו את הערוץ הגדול. אז איפה טעיתי? על מה הייתה כל המהומה?".
למה את מתכוונת? מישהו עשה עלייך סיבוב?
"עליי אף אחד לא עשה סיבוב. אני לא חושבת שהם עשו סיבוב ועדיף אולי לא לענות על השאלה הזאת, כי זה מאוד תמוה בעיניי. כל מה שאני אומרת אני אומרת בביטחון רב שאני מאוד רוצה שיצליחו.
"החטא הגדול שלי היה שהייתי האדם שראה את התמונה ממעוף הציפור, שראיתי את כל הפאזל הזה מתחבר לי גם מבחינה מסחרית, גם ציבורית, גם רגולטורית. חשבתי שאני יודעת הכול אבל גיליתי עולם בתפקיד הזה, שנקרא הרדיו האזורי. איך יכול להיות שיש 16 תחנות רדיו אזוריות וכולן מרוויחות כסף? יגידו 'מה את משווה, טלוויזיה זה משהו אחר, עלויות הפקה שונות'. 16 תחנות?! בלי אגו, מכבדים אחת את השנייה, נותנים מרחב פעולה, משתדלים לא להיכנס אחת לתוך המרחב של השנייה, פשוט הצילו את התקשורת במדינת ישראל מהמונופוליזם. לכל אדם במדינה יש אפשרות למצוא את המקום שמבטא אותו.
"אז אתה אומר 'אלה לא אותן עלויות הפקה'. חברים, הגיע הזמן שכל שוק התקשורת, בטח טלוויזיה, יבינו: אנחנו מדינה מאוד קטנה, מספר צופים לא גדול. ההוצאות התפעוליות צריכות להיות רציונליות. טלוויזיה צריכה להתנהל כעסק כלכלי שאמור להרוויח כסף".
יגידו לך שאת צודקת, לכן צריך שני ערוצים ולא שלושה.
"קודם כל, עוד לא מספיק זמן עבר כדי לקבל את ההחלטות, אבל כבר רואים שאין פה גליק גדול".
שמאלוב ברקוביץ' הייתה אמורה לסיים כבר את תפקידה, ואפילו מונתה לה מחליפה, אך היא עדיין ממשיכה. "אני באמת מאמינה, חיה באגדה, שהטוב מנצח. בסופו של דבר צריך לפעמים את התמימות הזאת, להאמין שבסוף אם אתה עושה הכול ביושרה ובהגינות זה מביא ניצחון. אני לא יודעת איפה אהיה עוד מעט, אולי יש משהו יותר טוב שמחכה לי. למה זה קרה? מכל מיני סיבות שלא קשורות אליי. פתאום בחירות ואז אי אפשר למנות, ובספטמבר אולי אמשיך בתפקיד ואולי לא. עכשיו שוב בחירות, אז כנראה אני ממשיכה הלאה. אני מאוד אוהבת את התפקיד שלי, את האנשים שאני עובדת איתם. גיליתי רשות יוצאת מהכלל, הנהלה יוצאת מהכלל".
מה היית עושה אחרת?
"שום דבר. הייתי מנסה אולי לשכנע את האנשים שרצו מה שהם רצו ללכת איתי ולנסות פעם אחת ולתמיד לתקן את כשלי השוק בתקשורת הישראלית, לטפל בכל אותם נושאים, מעמלות משרדי הפרסום עד לגוגל ופייסבוק, שמוכרים פרסום ועושקים את הערוצים הישראליים שעוסקים ביצירה. שיהיו אנשים שיאמינו, כמו שאני האמנתי, שניתן לטפל במשברים בשוק התקשורת".

סיקורים נוספים

"שוק המיזוגים והרכישות חווה קפיצת מדרגה"

"יהיה טוב גם לארה"ב וגם לסין שעסקת מלאנוקס תאושר"

"בדרך למיזוג, המנהלים שוכחים את עובדי החברה"

"ישראל היא מותג־על בסין; נצטרך ללכת בין הטיפות עם ארה"ב כדי להימנע מעימות"

"להביא ללקוח את תוצאת הנטו המקסימלית"

"החברות הסיניות זקוקות לחדשנות, וישראל יכולה לתת להן אותה"

"האקזיט הפך אותי למנכ"לית טובה יותר"

כיצד לזהות מחוללי ערך ב–M&A

"הדרך לטפל בגירעון היא קיצוצים והתייעלות ממשלתית"

הכלי החדשני למימון: פלטפורמות להשקעות המונים, בתמורה למניות