fbpx
Conferences

"יהיה טוב גם לארה"ב וגם לסין שעסקת מלאנוקס תאושר"

"העובדים הפלסטינים שלנו הרוויחו
3.5–4.5 מיליון דולר מהאקזיט"

איל וולדמן, מנכ"ל ומייסד מלאנוקס, התייחס למלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ואמר כי למרות היחסים המתוחים רשות ההגבלים הסינית אינה צפויה להכשיל את העסקה

איל וולדמן, מנכ"ל ומייסד מלאנוקס, שמכר את החברה ל–NVIDIA תמורת כ-7 מיליארד דולר, סיפר בכנס מיזוגים ורכישות של TheMarker, המחלקה המסחרית, כי לא התכוון למכור את החברה, אולם ההצעה של ענקית הטכנולוגיה האמריקאית היתה מפתה. "מלאנוקס צמחה וגדלה במשך 20 שנה. אבל בתור מנכ"ל של חברה ציבורית, האחריות היא כלפי המשקיעים. קיבלנו הצעות לאורך השנים מכמה חברות ובכל פעם היינו חייבים לבחון את ההצעה ולבחון את הסיכון מול הסיכוי.
"כל עוד הגיעו הצעות לא מספיק אטרקטיביות — המשכנו. ברגע שמגיעה הצעה אטרקטיבית, הדבר היחיד שמעניין את המשקיעים הוא להרוויח. אנחנו לא יזמנו את המכירה — הגיעה הצעה שלא יכולנו לסרב לה. החלטנו במקרה זה שהדבר שנכון לבעלי המניות, לעובדים, למדינה ולכולם היה למכור את החברה".
המיזוג בין החברות עדיין תלוי באישורים רגולטוריים וכיום הן עדיין מתנהלות כשתי חברות נפרדות. אחת הרשויות שצריכות לאשר את המיזוג היא רשות ההגבלים הסינית. למרות היחסים המתוחים בין סין לארה"ב ומלחמת הסחר בין המעצמות, וולדמן לא סבור שהמיזוג ייפגע.
"אני חושב שהסיכוי שסין תחסום את העסקה הוא קטן מאוד", העריך מייסד מלאנוקס, "העסקה תאושר. יותר מ–23% מההכנסות שלנו הן מסין ול–NVIDIA יש שיעור דומה. אנחנו עובדים עם הממשלה הסינית. יהיה טוב גם לסין וגם לארה"ב שהעסקה תאושר. מה הם יעשו מבחינה פוליטית — קשה לצפות".
בשיחה עם מתן חודורוב, הפרשן לענייני כלכלה של חדשות 13 ומנחה הכנס, התייחס וולדמן גם לעובדה שבעקבות המכירה, מלאנוקס תהפוך שחקנית משמעותית בשוק כלי הרכב האוטונומיים.
"NVIDIA היא חברה מדהימה. שתי החברות הן חברות טכנולוגיות. אנחנו באותן פלטפורמות. הסינרגיה תאפשר לנו לבנות ארכיטקטורות טובות יותר. NVIDIA חזקה בכלי רכב וברובוטיקה. אנחנו נמצאים כבר היום בתוך מאות מכוניות בקליפורניה. כלי הרכב נהפך להיות פלטפורמה אחרת כשהוא אוטונומי. המכונית נהפכת להיות חדר מחשב. יש לנו בענן ארכיטקטורה של מלאנוקס. יש כל מני מקומות שבהם הענן יורד ומגיע קרוב יותר לצרכנים ועכשיו גם במכוניות. כשהארכיטקטורה דומה מחדר המחשב ועד המכונית, קל יותר להשתמש במידע, לכתוב אפליקציות, לאבטח.
"אנחנו מתכננים להשתלט על כל הארכיטקטורה מהעננים הקטנים ביותר, ה–IOT, עד לחדר המחשב. הדבר פותח ענפים חדשים. זה ישפר את הדומיננטיות שלנו במקומות האלה".
וולדמן הכחיש את הפרסומים שלפיהם היו עובדים שלא היו מרוצים מעסקת המכירה. "עובדים לא אמרו זאת. אני אתן מספרים: העובדים הפלסטינים שלנו הרוויחו
3.5–4.5 מיליון דולר מהאקזיט. בעזה יש לנו 130 עובדים. הפכתי אנשים רבים למיליונרים ואני גאה בכך".
לוולדמן יש גם עצות ליזמים צעירים — "צריך להיות יסודיים כי מה שלא סוגרים מכל הפינות לא יצליח, ובסוף צריך לדבר רק על הרווח. נמדדים רק על מחיר מניה ולכן צריך להתרכז רק בלהרוויח כסף, ללא פשרות על אתיקה ועל בריאות החברה. זו הדרך הנכונה. לא לחפש פרצות", הוא מסביר.
וולדמן מוסיף כי כדאי להנפיק רק בארה"ב. "הבורסה האמיתית ששמה מבחני רגולציה ודרישות אמיתיות של שקיפות זו הבורסה האמריקאית. אם רוצים לשחק במשחק של הגדולים זה המקום. אני מקווה שבתל אביב ישתפרו ביחס שלהם לחברות. כשמשקיעים בחברה הופכים להיות חלק מהצוות ואני חושב שהמשקיעים כאן שוכחים את זה. הם צריכים לזכור שהם צריכים לתמוך בהנהלה ולעודד את ההנהלה. רק ככה יהיה להם קל יותר להצליח".
וולדמן גם מתח ביקורת על היוזמות לפגוע בכוחה של הרשות השופטת. "אם יעשו את השינויים שמדברים עליהם המצב יהיה מסוכן", הוא אמר. "לכל מנכ"ל יש מערכת מפקחת. גם הממשלה והכנסת צריכות גוף מפקח — את בית המשפט העליון. ברגע שפוגעים בכוחו של העליון מערערים בצורה משמעותית את הדמוקרטיה. חייבים לדאוג לכך שלבית המשפט יהיה כוח להגן, אחרת איך האזרח יוכל לקבל הגנה מהרשויות? צריך להשאיר את בג"ץ כמו שהוא".

סיקורים נוספים

"החברות הסיניות זקוקות לחדשנות, וישראל יכולה לתת להן אותה"

כיצד לזהות מחוללי ערך ב–M&A

"האקזיט הפך אותי למנכ"לית טובה יותר"

מגמות בשוק המיזוגים והרכישות

"שוק המיזוגים והרכישות חווה קפיצת מדרגה"

"לא עוזרים לנו לצמוח, ההצלחה שלנו היא למרות המדינה ולא בזכותה"

"מלחמת הסחר היא מלחמה על עליונות טכנולוגית, כלכלית ופוליטית"

"להביא ללקוח את תוצאת הנטו המקסימלית"

שוק ה-M&A במגמת התבססות

"חלק גדול מהחששות שהעליתי לפני מיזוג רשת ועשר קורמים עור וגידים"