fbpx
Conferences

"ייבוא מוצרים ללא מע"מ מייצר אפליה בלתי סבירה"

עו"ד אוריאל לין תקף בוועידת Retail של המחלקה המסחרית של The Marker את המדיניות הכלכלית של הממשלה, שלטענתו מפלה לרעה את הקמעונאים

"הבעיה המרכזית היום אינה הגידול של האי-קומרס, אלא האפליה המכוונת והמודעת שהממשלה מנהיגה בחוקיה מול המגזר הקמעונאי.

אנו מדברים על ערך פשוט של שוויון בתנאי התחרות, אבל במדינת ישראל יצרנו כיום בכל מה שנוגע למגזר הקמעונאי את אחת החריגות והתקדימים המסוכנים למדיניות הכלכלית שלנו", אמר עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, בפתח דבריו בוועידת הקמעונאות של המחלקה המסחרית של TheMarker ורמי לוי שיווק השקמה. "עוד לא היה דבר כזה שכאשר מגזר גדול וחשוב נאבק קשה על קיומו באה הממשלה ואומרת במודע אני אעשה את זה עוד יותר קשה. אנחנו שומעים מילים יפות על האפשרות לייצא דרך האי-קומרס, אבל בפועל לא מבינים מיהו המגזר הקמעונאי בישראל ומה החשיבות שלו. המגזר הקמעונאי זה לא רק רשתות האופנה והמזון הגדולות. זה 55 אלף עסקים, מרביתם חנויות רחוב קטנות. מאחורי כל חנות יש משפחה שבנתה את קיומה והיום יגידו לה תתחילי לייצא באי-קומרס כדי להתקיים ולשרוד. היא לא תייצא, היא נאבקת. המגזר הקמעונאי מעסיק 290 אלף איש. זה מקור פרנסה ל–1.2 מיליון נפשות. ממשלת ישראל במדיניות עיוורת ועיקשת לא עוזרת למגזר הזה, שמבקש שוויון בתנאי התחרות".

עו"ד אוריאל לין (צילום: מוטי מילרוד)

עו"ד אוריאל לין (צילום: מוטי מילרוד)

עו"ד לין הוסיף – "כולם אוהבים לייבא מוצרים ללא תשלום מע"מ, אבל זה מייצר אפליה בלתי סבירה. גם לדברי מבקר המדינה, הוצאות המכס מעמידות את המגזר הקמעונאי בתנאי תחרות לא שוויוניים מול הייבוא האישי, שפטור מהוצאות אלה. זה לב הבעיה. לרוב החבילות שמגיעות לישראל הן גם בלי פיקוח. ואני מצטט אותו – 'צריך לשקול היטב את הסכנה לבריאות ולבטיחות הציבור בכניסת מוצרים ללא פיקוח דרך דואר ישראל. זה יוצר מערכת של ייבוא אישי מקביל, פרוצה, שתעודד העלמות מסים, שתגרום נזקים ותפגע במערכות הקיימות'".

"מבקר המדינה פנה לרשויות והעיר על חוסר השוויון, ותשובת רשויות המדינה היתה שהופחתו המכסים ומסי קנייה לייבוא מסחרי. עכשיו משרד הכלכלה מתכנן להחזיר את מכסי המגן על שורה של מוצרי ייבוא, כך שמצד אחד אומרים למבקר הורדנו מכסים, מצד שני ממליצים להחזיר את מכסי המגן. הסגידה הזו היום של רשויות המדינה לייבוא האישי גורמת לאיבוד שיקול הדעת. היא גורמת לכך שלא רואים את המדיניות הכלכלית בצורה מאוזנת ונכונה ומוכנים לסכן הרבה מקומות עבודה".

עו"ד אוריאל לין (צילום: מוטי מילרוד)

עו"ד אוריאל לין (צילום: מוטי מילרוד)

עו"ד לין מסכם ואומר, "מדיניות כלכלית נכונה זה לא להתמודד עם משברים, זה לזהות תהליכים שמובילים למשבר, לנטרל אותם ולמנוע את המשבר כפי שהצלחנו ב–2008. מדינת ישראל יצאה כמעט בשריטה קלה. היום עושים בדיוק את ההפך. מנהיגים מדיניות כלכלית שתכשיל מגזר עסקי גדול שנאבק על קיומו ומבקש שוויון בתנאי התחרות".

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר ולשכת המסחר ת"א והמרכז

סיקורים נוספים

המודל ההיברידי: פתרון לאתגרי הקמעונאות

רם יאולוס, מנכ"ל קבוצת NGG, מסביר איך ארגונים יכולים לשרוד בעולם שעובר כל הזמן שינויים

"אנחנו מחברים בין המוכר בחנות למנהלים"

אריק קפון, מנכ"ל משותף ב- RetailSoft

שם המשחק - "רב ערוציות"

איימי ויירון, Head of Global Delivery Services, GETT

קמעונאות בעידן דיגיטלי: נפתחה ועידת Retail

"חיובים בהוראות קבע הם יותר מטריליון שקלים"

שי פרמינגר, מנכ"ל ERN סליקת תשלומים, מסביר על הדור הבא של הצ'ק הדיגטלי

האתגרים החבויים במעבר מאופליין לאונליין

איילת לזרוביץ', Product Director, DevSense

"על כל דולר בארה"ב שמותג שם על שיווק עם משפיענים הוא מקבל חזרה 6 דולרים"

"צריך לתת לציבור חנויות חכמות"

שלמה מעוז, יועץ פיננסי כלכלי, מסביר איך אפשר להפוך את הקניון למרכז שעשועים לכל המשפחה: "ייאלצו להיכנס לקניון שירותים שיש במתנ"סים, כמו ריקודי עם"

"חלון הראווה צריך להיות מושלם"

"התחלנו את מהפכת ה-AI הקולית"