fbpx
Conferences

"מלחמת הסחר היא מלחמה על עליונות טכנולוגית, כלכלית ופוליטית"

פרופ' ליאו ליידרמן, ראש תחום כלכלה בלהב פיתוח מנהלים, והיועץ הכלכלי הראשי של קבוצת בנק הפועלים, דיבר על עסקות מיזוגים ורכישות על רקע הטלטלה בשוקי ההון ובכלכלה הגלובלית

"כל העולם מתאפיין בטלטלות פיננסיות וכלכליות, שמקורן הוא מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. העולם נכנס לעידן חדש: היינו עדים לגלובליזציה כמעט מוחלטת עד לא מזמן, ובשנים האחרונות, כתוצאה מאי־שקט חברתי וכלכלי — לא רק בארה"ב אלא גם באנגליה, בגרמניה ואפילו בישראל — יש עלייה בלאומנות ובסגירות כלכלית", כך אמר אתמול פרופ' ליאו ליידרמן, ראש תחום כלכלה בלהב פיתוח מנהלים, והיועץ הכלכלי הראשי של קבוצת בנק הפועלים, בכנס מיזוגים ורכישות של TheMarker, המחלקה המסחרית.
ליידרמן דיבר על רכישות ומיזוגים על רקע הטלטלות בשוקי ההון ובכלכלה הגלובלית. הוא ציין כי "אנחנו לא מדברים על מעבר לעולם הפוך לגמרי עם חומות בין מדינות, אבל מה שהיה — לא יהיה יותר. לפי דעתי, מדינות רבות מתחילות להעדיף את השיקול המקומי על פני השיקול הגלובלי".
לדבריו, "כאדם הנמצא בקשר הדוק עם כלכלני מקרו ברחבי העולם, אני מאמין שהתחנה הבאה של מלחמת הסחר היא כאשר נציגי מדינות ה–G20 ייפגשו בשבוע הבא ביפן. התקווה היא שטראמפ ונשיא סין ייצאו משם בחיוכים ולחיצות ידיים. מנגד, תרחיש האימים הוא פיצוץ בין השניים — וכתוצאה מכך ירידה בשווקים. עם זאת, התרחיש השמרני הוא שתהיה הסכמה כלשהי בין השניים".
ליידרמן הוסיף כי "גם אם תהיה הסכמה, לא מדובר בסופה של מלחמת הסחר מכיוון שהיא עברה מזמן ממלחמה על סחורות למלחמה על עליונות טכנולוגית, כלכלית ופוליטית בעולם".
פרופ' ליידרמן הסביר כי המתח בין ארה"ב לסין נובע גם בשל הדמוגרפיה העולמית. "קרוב ל–40% מאוכלוסיית העולם נמצאת בסין ובהודו. זוהי המציאות הדמוגרפית והיא מתבטאת בנושאים פוליטיים וגיאו־פוליטיים", אמר. "לכן, כשסין ניסתה לדחוף את חברת Huawei כחברת הסמארטפונים הגדולה הבאה, הדבר הדאיג את ארה"ב",
לדברי ליידרמן, "העולם הולך להיות עולם של חוסר אמון ומדברים אפילו על מלחמה קרה חדשה — כל זמן שדונלד טראמפ מכהן בתפקיד נשיא ארה"ב. לאור העובדה שטראמפ פופולרי, אם הוא ייבחר לקדנציה שנייה בתפקיד — הסיפור הזה יימשך לאורך שנים.
"עמדתו של טראמפ תמוהה, במיוחד לאור העובדה כי בכל ספר כלכלה או היסטוריה כלכלית מצביעים על כך שמלחמות סחר אינן דרך לפתור בעיות. אם יש לארה"ב בעיות מול סין בענייני זכויות יוצרים וקניין רוחני — הטלת מכסים על סחורות אינה הפתרון", הוסיף.
ליידרמן סיכם את דבריו: "השאלה האסטרטגית הכלכלית הגדולה כיום בישראל היא כיצד להעמיד את עצמנו מול ארה"ב, ידידתנו, ומול המעצמה הכלכלית הסינית. מבחינת מיזוגים ורכישות יש גמישות רבה ויש הון נזיל רב והגופים המוסדיים מחפשים היכן להשקיע את הכסף, דבר שיכול לתרום למגמת המיזוגים והרכישות".

סיקורים נוספים

הקרן שעזרה למייסדי NSO לרכוש מחדש את החברה

שוק ה-M&A במגמת התבססות

"האקזיט הפך אותי למנכ"לית טובה יותר"

הקשר בין זוגיות פרק ב' ל-M&A

מגמות בשוק המיזוגים והרכישות

"יהיה טוב גם לארה"ב וגם לסין שעסקת מלאנוקס תאושר"

"שוק המיזוגים והרכישות חווה קפיצת מדרגה"

הכלי החדשני למימון: פלטפורמות להשקעות המונים, בתמורה למניות

"ישראל היא מותג־על בסין; נצטרך ללכת בין הטיפות עם ארה"ב כדי להימנע מעימות"

"בדרך למיזוג, המנהלים שוכחים את עובדי החברה"