fbpx
Conferences

עוברים לתשלום דיגיטלי

אמיר רביד, סמנכ"ל פיתוח עסקי ומנהל חטיבת פתרונות התשלום, וריפון ישראל

אנחנו הישראלים אוהבים טכנולוגיה, ובמיוחד כזאת שמפשטת את חיינו ומאפשרת לדוגמה להימנע מסחיבת חפצים מיותרים כמו גם טלפון וגם ארנק. לכן זה לא מפתיע שיש כבר יותר ממיליון הורדות לאפליקציות התשלומים של בנק הפועלים ("ביט") ולאומי ("פפר"). לאפליקציות הללו יש יתרונות רבים למשתמש: שימוש קל ומהיר והעברה נוחה של כספים בין אנשים פרטיים, העברת כספים לאנשי מקצוע וכנראה שבעתיד הקרוב גם לבתי עסק.        

אל הדיגיטיזציה של אפליקציות התשלום הללו מצטרפות גם סכימות תווי הקניה המובילות, כגון תו הזהב של שופרסל, דרים קארד ואחרות שפיתחו כל אחת אלטרנטיבה סלולארית/דיגיטלית לתשלום בבתי העסק. שופרסל מציגה אלטרנטיבה סלולארית לקבלה ולמימוש של תווי קנייה בשם "שופרסל Now" המאפשרת לשלם במגוון בתי עסק את תווי הקנייה באמצעות אפליקציה ייעודית.

כך גם "דרים קארד", שמנפיקה דרים קארד סלולארי המאפשר תשלום בבתי עסק באמצעות קוד.

לצד המעבר לתשלום באלטרנטיבות דיגיטליות, אפשר לזהות מעבר לתשלום בסכימות פרטיות, כאלו שאינן נסמכות על סכימות כרטיסי האשראי הבינלאומיות. התשלום מבוצע מחשבון לחשבון במהירות ובקלות ומשם המעבר לתשלום בבתי עסק באותה הצורה – מתבקש וקל. בדנמרק לדוגמה קיימת אפליקציית Mobile Pay שהחלה כאפליקציית העברת כספים בין אנשים. תוך זמן קצר השתמשו בה יותר ממחצית תושבי דנמרק וכיום היא אמצעי התשלום הפופולרי ביותר בבתי העסק בדנמרק ומועדפת על שימוש בכרטיסי האשראי. היתרון לבית העסק ברור: הסכימות הפרטיות הן אלטרנטיבה זולה יותר מעמלות כרטיסי האשראי, והלקוח, מצדו, נהנה מחוויית תשלום חדשנית ופשוטה – בלי עזרים נוספים.

גם בישראל יש סיכוי טוב שנראה תשלום בסכימות שאינן של חברות כרטיסי האשראי. אפליקציות ביט ופפר לדוגמה הן הסמנים הימניים בתהליך וכרגע נראות כאלטרנטיבות הטובות ביותר להתחיל מהלך כזה – גם בגלל הפופולריות שלהן וגם בגלל תהליך ההפרדה בין חברות כרטיסי האשראי לבנקים.

כמו ברוב המדינות בעולם, גם בישראל, שנכנסת לעידן התשלום בכרטיס חכם (EMV), אנו צפויים לראות יותר ויותר מסופי תשלום שתומכים בטכנולוגיות תשלום כגון: EMV ,NFC ו-BLE, והם אלה המאפשרים את התשלום הדיגיטלי, גם בסכימות הפרטיות. מסופי התשלום הם התשתית לקבלת סכימות כרטיסי האשראי הבינלאומיות וגם לקבלת הסכימות הפרטיות. היכולת שלהם להכיל נקודת ממשק אחת עם פתרון כולל היא קריטית ומתבקשת כאשר מדברים על פרישה מהירה וברמה ארצית. פרישה מהירה של מסופים אלו בבתי העסק היא המפתח לכניסתה האפקטיבית של כל שיטת תשלום, בין שהיא נסמכת על סכימה בינלאומית ובין שעל סכימה פרטית.

כאמור, התשתית הטכנולוגית נבנית ומתגבשת בימים אלו ומכאן הדרך לאפליקציות תשלום חכמות שייתנו ערך מוסף לכל הצדדים תלויה רק במוחו הקודח והיצירתי של היזם הבא.

אמיר רביד

אמיר רביד

סיקורים נוספים

"חלון הראווה צריך להיות מושלם"

"טסקו זכתה מביטול מדף הממתקים בקופה"

שירלי קנטור, מומחית לפיתוח אג'נדה חברתית, טוענת כי למהלך שנקטה הענקית הבריטית "היה מחיר גבוה, אבל הוא יצר תמורה נהדרת: נאמנות של לקוחות לחברה"

המודל ההיברידי: פתרון לאתגרי הקמעונאות

רם יאולוס, מנכ"ל קבוצת NGG, מסביר איך ארגונים יכולים לשרוד בעולם שעובר כל הזמן שינויים

"על כל דולר בארה"ב שמותג שם על שיווק עם משפיענים הוא מקבל חזרה 6 דולרים"

שם המשחק - "רב ערוציות"

איימי ויירון, Head of Global Delivery Services, GETT

"אסור להתרחק מהשיווק המסורתי"

כך אפשר להציל את הריטייל בישראל

איך נתגונן מפני המהפכה שאמזון הולכת להביא איתה? לאלעד גולדנברג יש כמה טיפים חשובים

"כשאגיע לשיא יכול להיות שאחפש לשרת במקום אחר"

"מה שחסר היום שהקופה תהיה מחוברת למדף" - רמי לוי ויפית אטיאס לוי בשיחה עם קרן מרציאנו

"אנחנו מחברים בין המוכר בחנות למנהלים"

אריק קפון, מנכ"ל משותף ב- RetailSoft

"מדובר ב-90% חיסכון במחיר שאנחנו משלמים על הפנסיה שלנו"

רמי דרור, מנכ"ל הלמן אלדובי בית השקעות, מסביר על המהפכה הגדולה בפנסיה ואיך היא משפיעה על המעסיקים ועל הצרכנים