fbpx
Conferences

"קיבלנו מנתניהו תזכורת על הפריפריה: אנחנו משעממים"

בפאנל שעסק בפערי התשתיות בין המרכז לפריפריה עסקו המשתתפים בחלוקת האחריות בין הממשלה לבין ההנהגה המקומית של היישובים ובחוסר הכדאיות הכלכלית של בניית מגורים בפריפריה • "כשאנחנו יוצאים מהמרכז לפריפריה לפרויקטים חדשים קשה להתקיים"

"אני רוצה להזכיר שהשבוע קיבלנו תזכורת למצוקה של הפריפריה על ידי ההתייחסות של ראש הממשלה לתושבת קרית שמונה אורנה פרץ: התושבים משעממים אותו. בפריפריה אין תשתיות כי יש עוני, ובגלל זה הכל תקוע". כך אמר ד"ר חנא סוויד, יו"ר המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי, בפאנל "הפער בתשתיות שבין מרכז לפריפריה" בוועידת התשתיות, אותו הנחתה עיתונאית ערוץ עשר אורלי וילנאי. "צריך הנהגה מקומית שתשים את המאבק לצדק חברתי וחלוקתי כיוון שהברנז'ה נמצאת במרכז וצריך לייצר לחץ לצדק חלוקתי. מי שבנה בתי חולים קטנים בישובים הערביים הוא המנדט הבריטי. מאז לא הוקמו בתי חולים וחדרי מיון על ידי המדינה. אנחנו צריכים מנהיגים כמו דוד לוי שיביאו את השינוי וההשקעה בחינוך, בריאות, תשתיות".

בפתח הפאנל וילנאי הפנתה שאלה למנכ"ל דירה להשכיר, עוזי לוי: "דירה להשכיר היא חברה ממשלתית. הוצאתם 1,000 דירות בהרצליה, רמת השרון, איפה שגרים בעלי הממון, מה עם הפריפריה?".

לוי. "אנחנו חברה ממשלתית שמביאה פתרון חדש למשפחות צעירות – להקים עבורן דירות להשכרה לטווח ארוך עם שכר דירה קבוע. עד היום יצאו 25 פרויקטים ראשונים באזור המרכז. אנחנו סוג מסוים של פרויקט PPP – שילוב של סקטור פרטי וציבורי. בשביל שזה יהיה משתלם עבור הסקטור הפרטי הוא צריך להרוויח. ולכן כשאנחנו יוצאים מהמרכז לפרויקט הזה קשה להתקיים. עם זאת, השבוע אספנו מעטפות למכרז בכרמיאל. כדי שזה יצליח מחוץ למרכז, הוספנו דירות למכירה וברמלה הוספנו מרכז מסחרי".

וילנאי פנתה למיכאל ביטון, ראש מועצת ירוחם היוצא: "מה צריך לעשות בשביל לייצר אלטרנטיבת דיור בפריפריה?".

ביטון: "ממשלה שרוצה לעודד ההתיישבות בפריפריה צריכה לתת לי חמישה מיליון שקל ואנחנו בירוחם נשים 100 דירות לזוגות צעירים וסטודנטים שייבנו על ידי המועצה. יש כיום בירוחם 400 סטודנטים, למה הם באים? אני מעודד אותם בתמריץ כלכלי אבל בתמורה להשתלבות בפעילות לקהילה".

אורסאן סלמאן, סמנכ"ל כספים קבוצת עפיפי: "ברגע שיהיה חינוך טוב ומערכת בריאות טובה בפריפריה ירצו תשתיות תחבורה טובות שיסייעו להם. הממשלה לא עושה מספיק בשביל לתת פתרונות בפריפריה. אין תחנות מרכזיות בנצרת ובערים אחרות. צריך להקצות קרקעות להקמת חניונים ולשימוש חורג לתחבורה ציבורית בשביל לסייע. בטח בתקופה של הכריסמס, כשנוהרים מבקרים במאות אוטובוסים".

(מימין לשמאל) אורלי וילנאי, עוזי לוי, עו"ד סיון אטיאס, ד"ר חנא סוויד, מיכאל ביטון ואורסאן סלמאן (צילום: מוטי מילרוד)

(מימין לשמאל) אורלי וילנאי, עוזי לוי, עו"ד סיון אטיאס, ד"ר חנא סוויד, מיכאל ביטון ואורסאן סלמאן (צילום: מוטי מילרוד)

וילנאי פנתה לעו"ד סיון אטיאס, שותפה, מחלקת נדל"ן, תשתיות ומימון פרויקטים, מ. פירון ושות': "איך משכנעים יזמים של תמ"א 38 שכדאי להם להשקיע בפריפריה?".

אטיאס: "בלי כדאיות כלכלית לא ניתן להתקדם ולהשקיע. המדינה גם צריכה להשקיע בשביל לזרז ולייצר תוצאות בשטח. המדינה עושה הרבה פרויקטים של PPP וזה יכול לעזור. הקשר של המדינה עם הפריפריה הוא חשוב אבל כשמערבבים את הסקטור הפרטי הדברים הולכים מהר יותר וזה מה שהממשלה הולכת אליו גם במקומות אחרים בעולם. למשל מעונות סטודנטים שהמדינה מעודדת בתמריצים כלכליים גם לדיור בר השגה. יש בעיה של כדאיות כלכלית, אולי עיריות צריכות לפעול ביחד כדי ליצור כדאיות כלכלית ליזמים פרטיים. יש כיום תחרות מאוד גבוהה על כל פרויקט והרווחיות לא גבוהה, ולכן יש קשיים בעיקר בפריפריה".

לוי: "כדי להוציא פרויקט בפריפריה אנחנו נדרשים להתאמץ יותר. כיום יש כמה פרויקטים בכרמיאל, בנצרת עילית ועוד. שימו לב לפרויקט בנצרת עילית בהר יונה – שווה להיכנס לשם. יהיה מכרז בבאר שבע של 500 יחידות דיור למשרד הביטחון ובשיתופו. אנחנו רוצים לייצר סמי פרויקטים. מדובר בפרויקטים עתירי הון של מאות מיליוני שקלים. אנחנו צריכים להיות מאוד יזמיים וחדשניים בשביל להצליח".

וילנאי: "איך אפשר למשוך אנשים לישובים מרוחקים?".

סוויד: "אני דוגל בגישה של אחריות הממשלה. בפריפריה אין כוח התנעה עצמי שיכול להתחרות בתל אביב. אני לא מאשים את היזם שרוצה להרוויח. הסובסידיה צריכה לבוא מהממשלה. קיבלנו מעוזי מענק של עשרה מיליון שקלים להקים דירות לזוגות צעירים בישובים ערביים בצפון".

ביטון: "חייבים מנהיגות מקומית, גמישות ויצירתיות שמושכת ומקדמת בתמיכה ממשלתית. כשמקימים את הבתים הראשונים, אחריהם יגיעו יזמים אחרים".

לוי: "ממשלת ישראל עברה טרנספורמציה שלא הייתה. מעולם לא היה פרויקט כמו מחיר למשתכן, בין אם זה מהלך טוב או לא. הממשלה לא רואה את ערך הקרקע כערך עליון. היא מעמידה את הקרקע כמעט במחיר יסוד. משקיעה בהקמת התשתיות. בפריפריה ערך הקרקע כמעט אפס".

וילנאי: "אתם חוזרים לשורת הרווח. מה עם החזון?".

סלמאן: "בשביל לפתח ולצמוח צריך גם להרוויח. גופים חייבים להרוויח בשביל להמשיך ולהתקיים, בלי זה לא יקדמו".

ביטון: "כשניגשתי להיות ראש המועצה בירוחם אמרו שחסרים עשרת אלפים בתים, אמרתי שאתרום 30% – הקמנו 3,000 דירות. בית לבד לא שווה כלום, צריך חיים, סטודנטים, חינוך בריאות בשביל להצמיח את הפריפריה".

סיון: "יש לכולם כוונות טובות ויש הרבה חשיבה יצירתית. הנהגה חזקה ברשויות המקומיות יכולה להרים את הפריפריה קדימה".

לוי: "הסקטור הפרטי הבין את חלקו, וביחד עם הסקטור הציבורי נוכל לעשות הרבה יותר עם חברינו בממשלה".


פאנל: הפער בתשתיות שבין מרכז לפריפריה

פותח פאנל: מיכאל ביטון, ראש מועצה מקומית ירוחם, יו"ר ומייסד מועצת הנגב
מנחה: אורלי וילנאי, עיתונאית ערוץ 10

משתתפים:
אורסאן סלמאן – סמנכ"ל כספים קבוצת עפיפי
ד"ר חנא סוויד – יו"ר המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי
עוזי לוי – מנכ"ל דירה להשכיר
עו"ד סיון אטיאס – שותפה, מחלקת נדל"ן, תשתיות ומימון פרויקטים, מ. פירון ושות'

סיקורים נוספים

"מבטיחים לספק מערכת רכבות עם 100% זמינות"

ג'ראר פאל, מנהל מכירות לשירותים דיגיטליים בסימנס, על הדרך להביא את רכבת ישראל לאיחור מצטבר של עד עשר דקות בשנה

"בתחבורה אנחנו רגע לפני משבר דרמטי כמו משבר הדיור"

שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמר בוועידת התשתיות כי סוגיית התחבורה בישראל לא טופלה מספיק על ידי הממשלה בשנים האחרונות. "הפקקים שיש היום יהיו זיכרון מתוק ורחוק לעומת מה שצפוי לנו"

"שוק המימון לתשתיות מתפוצץ - צריך גוף שיעשה סדר"

שוק המימון לתשתיות בישראל נהנה מצמיחה וכניסה של גופים חדשים כמו בנקים זרים וקרנות חדשות מהארץ ומהעולם • בפאנל המימון של ועידת התשתיות דנו בכירי תחום המימון בישראל בחסמים ובבעיות שעמם מתמודדים גופים מממנים של פרויקטים גדולים • "לכל אחד מהגופים יש תורה שונה וכל אחד מהם משנה את תורתו ממכרז למכרז"

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"

"נוסע עולה בפתח תקווה ומזדחל בפקקים אינסופיים במהירות 10 קמ"ש"

בפאנל התחבורה "בין פקקים למחלפים טסה הרכבת" הודה רכז התחבורה במשרד האוצר אסף וסרצוג כי המדינה לא השקיעה מספיק עד היום בתחבורה ציבורית. "אם מסתכלים על מדדים מקובלים שאנחנו רוצים להשוות עצמנו אליהם, אנחנו ברמה של עד 50% מהעולם"

האינטרנט של הרכבות

אדוארדו טאפיה, מנהל לקוחות באלסטום

"השקעה בתשתיות היא לא רק עבודה, אלא גם מקור לגאווה"

אורן כהן, מנהל מוצרי מימון מורכבים בבנק הפועלים, מסביר את הקשיים בהשקעות במדינות מתפתחות – ואת הפתרון שמציעים הבנקים בעולם ובישראל, המאפשר לסייע לפרויקטים של תשתיות ברחבי הגלובוס

אל תצאו מהקופסה, תיצרו קופסה חדשה

שרון קדמי, מנכ"ל אלסטום ישראל, על הצורך לשלב בין חדשנות ליצירתיות: "גם כשאנחנו לא יודעים מה יהיה בעתיד, אנחנו רוצים להיות שם ולקחת חלק בשיפור העולם"

מי האיש שהבין שהזיזו את המכולה שלו?

אשל ארמוני, יו"ר דירקטוריון נמל חיפה, הסביר בוועידת התשתיות איך משבר הפרטת הנמלים מתקרב לפתרון – ומה הנכס החשוב ביותר בשירות הציבורי, שמאפשר לפתור סכסוכי עבודה שמכבידים על הציבור כולו

האיום האמיתי על תשתיות ישראל

רונן יונה, מנכ"ל הר־טוב ניהול