fbpx
Conferences

רן קויתי, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים: "פנו אלינו ונדאג לשנות את תנאי הסף המיותרים"

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, רן קויתי, סיפק תמונת מצב אופטימית על מקומם של העסקים הבינוניים בישראל כיום. הוא התפאר בפעילות הסיוע עבור "העסקן הקטן", אבל גם הודה שהמכרזים מפלים אותם לרעה על פני העסקים הגדולים

בניגוד לשיח הרווח על עודף רגולציה והקריאה לשינויים מהותיים שחייבים להתבצע לטובת בעלי עסקים קטנים, רן קוויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, העניק בכנס נטו עסקים בינוניים תמונת מציאות חיובית יותר. "בתחום הרגולציה, שיפרנו את הרפורמה ברישוי עסקים ואת חוק הפנסיה לעצמאיים, במסגרתו אנחנו מעודדים את העצמאיים לחסוך לפנסיה", הוא התפאר, "קיצרנו את מספר ימי האשראי במשק, הפחתנו מס הכנסה ומע"מ. הרפורמה במכון התקנים מסייעת ליבואנים קטנים והרפורמה בבנקים הורידה את העלות עבור שירותי סליקה".

בהמשך דבריו, הציג קוויתי הגדרות: "עסקים בינוניים נמדדים בטווח של בין 20 ועד 100 עובדים. מבחינה תקציבית, זה עסק שנעמד במחזור של בין 200 אלף ועד מיליון שקלים בשנה. 21% מהעסקים בישראל מוגדרים כעסקים בינוניים, המהווים רק 3.1% מנתח השוק בארץ. עסקים קטנים ובינוניים מהווים 18% מהתוצר הגולמי העסקי. אשראי, חלק יחסי שמסופק גם על ידי גופים מדיניים ומוסדיים, לא מגיע ברובו לידי העסקן הקטן ועל כן בפועל הם מקבלים רק 8% בלבד".

קויתי סיפר שקרנות להלוואות בערבות המדינה, בסכום של 900 מיליון שקל, סופקו לעסקים הקטנים עד כה, אבל מתוכם מומשו רק 200 מיליון. הוא תיאר את מערך מעוף, שפועל ב-40 סניפים שונים ברחבי הארץ ומסייע, לדבריו, לכ-2,400 עסקים בשנה, מתוכם 200 הם בינוניים.

קויתי הודה שתנאי הסף במכרזים מפלים את העסקים הקטנים והבינוניים, מול העסקים הגדולים. בשלב זה ביקש באופן אישי מהנוכחים בקהל "פנו אלינו ונדאג לשנות את תנאי הסף המיותרים".

סיקורים נוספים

שרגא ברוש: "מדינת ישראל לא תומכת בעסקים"

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שחוסר כוח אדם מקצועי טכנולוגי הוא המכשלה לעסקים הקטנים והבינוניים. "אין עסק שלא נתקל בבעיה הזו, אין עסק היום שרוצה איש מקצועי ולא מצליח להשיג"

ח"כ רחל עזריה: "צריך לחשוב איך לאפשר לעסקים בינוניים וקטנים לגשת למכרזים"

ח"כ רחל עזריה (כולנו), יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, סיפרה כיצד בשבתה כסגנית ראש העיר ירושלים, העדיפו חברי ועדת המכרזים לעבוד עם חברה גדולה ובטוחה ולא עם חברה משפחתית קטנה. את זה, היא אומרת, חייבים לשנות

"יזם עסקי צריך דוקטורט כדי להבין צווי ארנונה"

מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים, אמר בשיחה עם אורן מג'ר שבחודשים הקרובים יהנו עסקים קטנים ובינוניים מתוצאות מהלך של משרד הפנים להסדרת עולם הארנונה

"נדאג שבכנסת הבאה תהיה מפלגה שתייצג את העסקים הקטנים והעצמאים"

עו"ד רועי כהן, נשיא להב לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, אמר בכנס: "זה הדבר היחיד שמזיז דברים במדינה. רק אם נשפיע מבפנים נוכל לשנות"

אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה: "הצרכן לא טיפש ובעל העסק לא עבריין"

אלי גרונר, מנכ"ל משרד רה"מ נשא דברים בכנס נטו עסקים בינוניים ואמר, "יש פוליטיקאים שגורמים נזק בניסיון לייצר כותרות, הם לא רואים את טובת בעלי העסקים לנגד עיניהם"

עמית שגיא, זאפ: "היום עסק קטן צריך להפוך להיות צייד, כזה שמחפש אחר הלקוחות"

סמנכ"ל קבוצת זאפ, עמית שגיא, מספר על המהפך הדיגיטלי שעסקים קטנים חייבים לעבור בכדי להפוך לציידים ולשרוד בשוק תחרותי. בחודשים הקרובים תשיק הקבוצה מערכת CRM, באמצעותו יוכלו עסקים קטנים ובינוניים לנהל קמפניים באינטרנט ולהשלים כך את מה שהוא מכנה "החתיכה החסרה בפאזל הדיגיטלי"

"יש שחקנים רבים שחפצים לראות את העסקים הבינוניים פורחים ומשגשגים"

אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, סבור שיש צורך במעורבות המדינה כדי שעסקים קטנים ובינוניים יצליחו ומציין שמימון עסקים בינוניים וקטנים גדל ב-40 אחוז בשנים האחרונות

הנפקה בבורסה היא הדרך הטובה ביותר לגייס נזילות לעסק

אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, עסק בשאלה האם כדאי לעסקים בינוניים להנפיק עצמם בבורסה. הוא טען שזה לא מתאים לכל אחד, אבל למי שכן – הרווחים, לאו דווקא הכלכליים, הם גדולים וגם לא חסך שבטו מהרגולציה, שעולה הרבה כסף וזמן לחברה

תרי ישכיל, פרטנר: "העלינו את המשרד לענן"

תרי ישכיל, סמנכ"לית שיווק בקבוצת פרטנר, אמרה בכנס ש"האתגר לעסקים הוא לאמץ פתרונות טכנולוגיים, כאלה שעד אתמול היו שייכים לעסקים הגדולים, וכך לייצר רמת ביצועים גבוהה יותר כמו בעסק גדול"

הראל ויזל: "דאגנו שבעסק יהיה כל הזמן יותר כסף מאשר בבית"

הראל ויזל, היזם והבעלים של קבוצת פוקס, שוחח עם קרן מרציאנו הפרשנית הכלכלית של חברת החדשות, על המעבר מחנות בגדים קטנה לרשת עם מחזור מכירות של 2.3 מיליארד שקל. הוא התייחס גם לחוסר האיזון בין חברות אופנה מחו"ל, שמוכרות באינטרנט ולא נדרשות לשלם מע"מ, לבין החברות הישראליות שמחויבות במע"מ