fbpx
Conferences

"שוק המיזוגים והרכישות חווה קפיצת מדרגה"

רו"ח שלומי ברטוב, מנכ"ל פאהן קנה יועצים, דיבר על חדשנות בעסקות מיזוגים ורכישות ועל שילובם של כלי BI בבדיקות נאותות לחברות

"שוק המיזוגים והרכישות בישראל חווה בשנתיים האחרונות קפיצת מדרגה משמעותית. 2018 סוכמה כשנת שיא בעסקות של M&A (מיזוגים ורכישות) בישראל", כך אמר אתמול רו"ח שלומי ברטוב, מנכ"ל פאהן קנה יועצים — Grant Thornton Israel, בכנס מיזוגים ורכישות של TheMarker, המחלקה המסחרית, בהרצאתו בנושא Intelligent diligence — חדשנות בתחום העסקות.
ברטוב ציין כי "נפח העסקות גדל אף הוא. המיזוגים והרכישות נהפכו בשנים האחרונות למשמעותיים בדנ"א של החברות לצרכים של גידול וצמיחה".
ברטוב ציין כי "על פי המגמה במחצית הראשונה של השנה, 2019 צפויה להניב כמות שיא של עסקות מיזוגים ורכישות בשוק הישראלי".
ברטוב התייחס בדבריו לסיבות העיקריות לקפיצת המדרגה בתחום המיזוגים והרכישות בישראל, והסביר כי העסקות הללו נובעות בעיקר בשל רצונן של החברות להרחיב את הפרישה הגלובלית שלהן, התעניינות הולכת וגוברת של חברות וגופים בינלאומיים ברכישת חברות טכנולוגיה ישראליות ויצירת סינרגטיות משמעותיות. "חברות בינלאומיות רוצות להיכנס לתחומי הדיגיטל וההייטק בישראל. הענף המקומי הוא יעד אטרקטיבי בשנים האחרונות עבור משקיעים מכל העולם שמעוניינים לבצע רכישות כאלה".
ברטוב ציין כי חלק בלתי נפרד ממגמת המיזוגים והרכישות המתרחבת הוא ביצועה של בדיקת נאותות לחברות. "בדיקת נאותות היא בעצם הבנת סיפור החברה — מהם מנועי הצמיחה של החברה, ניתוח הדו"חות הכספיים שלה והבנה טובה יותר לאן היא תגדל בעתיד. לכן, בדיקת הנאותות מעניקה לרוכשים הפוטנציאליים גם מושג טוב בקשר לשווייה של החברה לצרכי ביצוע המו"מ. מחירה ההתחלתי של העסקה המונח על השולחן הוא לא תמיד המחיר שבו העסקה תיסגר — ולכן, בדיקת הנאותות היא חיונית. ניתן לומר כי בדיקת הנאותות היא הגשר בין הדו"חות הכספיים לתנאי העסקה".
ברטוב הסביר כי תחום בדיקות הנאותות עובר שינוי בשנים האחרונות, כשהדגש עובר מאימות נתונים חשבונאי להבנת מנועי הצמיחה של העסק ומציאת דרכים להגדלת הערך בעסקה. "אם בעבר בדיקת הנאותות נקראה בדיקת נאותות חשבונאית, על רקע העובדה שרואי החשבון בחנו בעיקר את הדו"חות הכספיים של החברות, הרי שכיום נעשה מעבר לבדיקות נאותות חכמות יותר המתחברות לעולם הדאטה אנליטיקס.
"בעבר ניתחו את נתוני העבר החשבונאיים של חברה על מנת להבין את מצבה הפיננסי הנוכחי, וכיום המטרה היא לחזות את עתידה של החברה על בסיס הנתונים הנוכחיים המאפיינים אותה", הסביר ברטוב.
הדבר שמייעל את התהליך, לדברי ברטוב, הוא שילובם של כלי BI (בינה עסקית) חדשים בבדיקת הנאותות החדשה: "הטכנולוגיה מייעלת את תהליך בדיקת הנאותות ומאפשרת לייצר ערך רב יותר, בעיקר בזכות כלי BI, המסייעים להנגשת הנתונים החשבונאיים והפיננסיים להנהלה הרוכשת ולהצגת המידע באופן מהימן וברור. כלי BI עונים על צורך זה בכך שהם מאפשרים תובנות עסקיות מניתוח הנתונים ובכך שהם מאפשרים לרוכש להיות מעורב בתהליך הבדיקה באופן שוטף".
לדבריו, מכיוון שכיום קרוב למחצית מהעסקות הן חוצות גבולות, הרוכשים נדרשים להתמודד עם פערים בין התרבויות העסקיות במדינות השונות. על פערים אלו ניתן לגשר בעזרת שימוש במתודולוגיות סדורות וכלי ניתוח מתקדמים. "יש עסקות רבות שמתרחשות עם חברות הפועלות במדינות מעבר לים, וכך אפשר לנתח מה קורה במדינת המקור ומה קורה כאן. זה תורם לנו להבנה ולניתוח העסקים".
ברטוב הוסיף כי "יש הבדלים מנטליים בין בעלי החברות ותפישתם העסקית והניהולית ואנחנו צריכים לגשר על הפערים. במקרים רבים אם הקשר בין החברות היה מתחיל ללא מתווך, העסקות לא היו מושלמות בסופו של דבר".
עוד הוסיף ברטוב כי "בעשור האחרון היו כ–2,000 עסקות של מיזוגים ורכישות בישראל. במקרים רבים, לאחר ביצוע עסקה מוצלחת החברה הרוכשת נהפכת לרוכשת סדרתית, ומרחיבה את פעילותה על ידי רכישת חברות נוספות".
בסיכום דבריו ציין ברטוב כי חשוב להגדיר מהי בדיקת נאותות לחברה לפני התחלת שלבי העסקה, שכן "אין כיום הגדרה פורמלית לבדיקה זו. לכן, צריך להגדיר זאת לפני העסקה, במיוחד לאור העובדה כי היקף העסקות הגלובליות גדל".

סיקורים נוספים

"גל המיזוגים והרכישות הנוכחי מתאפיין ביצירת יכולות רוחביות"

"האקזיט הפך אותי למנכ"לית טובה יותר"

"לא עוזרים לנו לצמוח, ההצלחה שלנו היא למרות המדינה ולא בזכותה"

מגמות בשוק המיזוגים והרכישות

כיצד לזהות מחוללי ערך ב–M&A

"חלק גדול מהחששות שהעליתי לפני מיזוג רשת ועשר קורמים עור וגידים"

שוק ה-M&A במגמת התבססות

הקרן שעזרה למייסדי NSO לרכוש מחדש את החברה

"ישראל היא מותג־על בסין; נצטרך ללכת בין הטיפות עם ארה"ב כדי להימנע מעימות"

"החברות הסיניות זקוקות לחדשנות, וישראל יכולה לתת להן אותה"