fbpx
Conferences

"שוק המיזוגים רותח ועסקאות נחתמות במיליארדים. עד מתי?"

פאנל: מהרכישה ועד הצפת הערך – איך עושים את זה? * מנחה: רובי סולימן, שותף, ראש חברת הייעוץ, ראש תחום הייטק בPwC ישראל * משתתפים: רן בן אור, שותף בקרן ההשקעות טנא (Teneׁ); בועז דינטי, שותף ב-Qumra Capital; עו"ד ליאור אורן, שותף במחלקת מיזוגים ורכישות בארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'

"עסקאות המיזוג והרכישות ב-2017 ותחילת 2018 העצימו את תרבות האקזיטים בישראל. זאת תרבות שבונה את היזמים, שעושים אקזיטים והופכים לגיבורי תרבות חדשים. ממובילאיי דרך אורבוטק, נטפים ופרוטרום, אנו חווים עסקאות בסדרי גודל שלא הכרנו". כך אמר רובי סולימן, שותף, ראש חברת הייעוץ, ראש תחום הייטק בPwC ישראל, בפתח פאנל בכנס מיזוגים ורכישות, שעסק בתהליך שעוברת חברה מרגע הרכישה ועד הצפת הערך שלה. "לתופעה הזו יש צדדים חיוביים רבים, בדמות הכרה גלובלית בחברות ישראליות כמובילות שוק, העצמה נוספת של אותן חברות ונוכחותן בשוק התעסוקה הישראלי, כניסה של כסף רב לשוק ובניית אמון בתעשייה ישראלית גם במקום שאינה הייטק, ועוד". לצד זאת, סולימן ביטא חששות לא מעטים הכרוכים בעסקאות מסוג זה. "האם השוק הישראלי יידע לייצר חברות ענק גלובליות נוספות המעסיקות אלפי עובדים? האם בעיתות משבר ייפגעו המרכזים הישראלים ובראשם העובדים והכנסות המדינה בטווח הארוך? אולי זו בכלל אסטרטגיה נכונה לכלכלה שלנו, לבנות ולמכור ולהחזיק מרכזי ענק של חברות גלובליות בישראל, ולהמשיך את הגלגל הזה עוד שנים רבות. אולי כך דווקא אנו מקנים יציבות גדולה יותר לשוק התעסוקה הישראלי בטווח הארוך?", תהה סולימן בפני חברי הפאנל. "הרי אותן חברות מובילות עולמיות לרוב יציבות וחזקות יותר מהחברות הישראליות הנרכשות. ייתכן שכך אנו גם מעשירים עוד יותר את הידע והנסיון של הטאלנטים הישראלים בדרכם לבניית החברות הבאות".

רובי סולימן, רן בן אור, בועז דינטי, עו"ד ליאור אורן (צילום: מגד גוזני)

(צילום: מגד גוזני)

סולימן שאל את חברי הפאנל עד מתי המגמה הנוכחית תימשך: "אנחנו רואים שוק מיזוגים רותח, עסקאות של מיליארדים. עד מתי? גם באספקט של ההיצע וגם בביקוש העולמי?".

רן בן אור: "אני לא רואה שום האטה בקצב בתוך המיקרוקוסמוס של טנא. אני יכול להגיד שאנחנו מנהלים פורטפוליו של 20 חברות בארבע קרנות, אותן חברות שלא יצאנו מהן עדיין. כרגע אני מטפל בשתי הזדמנויות של מיזוגים שעשויות להתפתח לעסקה בעתיד הקרוב מטעמן של חברות אמריקניות גדולות, גורמים אסטרטגיים בתעשייה. זה גופים שהגיעו אלינו. החברות האלו שבפורטפוליו שלנו עולות על מכם של גופים גדולים ומכובדים והם פונים אלינו. אני לא מזהה שום סממן של האטה".

סולימן: איפה רואי השחורות?

ליאור אורן: "אני משתדל להיות אופטימי ומקווה שהמגמה תימשך. חלק מהגורמים הזרים שמגיעים וחלקם לא עבדו בישראל, אנחנו רואים את האתגר שלהם בהתמודדות עם הרגולציה בישראל. אני רוצה להגיד גם על חוסר הוודאות. לכאורה הרגולציה פשוטה הבעיה היא שהעולם הוא מעט שונה. ויוצא חוסר יציבות וחוסר ודאות אצל מי שרוצה לרכוש חברה כמו פיננסים ביטוח תקשורת וכו'. יש לא מעט כללים לא כתובים. רק מי שעוסק בכללים מכיר אותם. יש את היתרי השליטה. כל מי שרוצה לרכוש חברה בעולם הרגולטורי נדרש להיתר שליטה. לעתים רק כשאתה מגיע לקצה העסקה אתה מבין שיש לך מגבלות. אלו מגבלות שקשה לצפות אותן מראש. הדבר הזה גורם לכך שגורמים זרים מורתעים מראש. חלקם מגיע אלינו, אנחנו מסבירים להם והם עוזבים ולא חוזרים".

דינטי: "יש כמה מקומות בהייטק. כדי להנפיק חברה בנאסדק, סף הכניסה עלה משמעותית וחברה שלא מוכרת 140-120 מיליון דולר וצומחת מאוד קשה להנפיק בנאסדק. יחד עם זאת יש הרבה כסף פרטי זמין. השווי של החברות הפרטיות גבוה יותר מהחברות שנסחרות בנאסדק. זה אומר שחברות טובות צריכות להוריד את השווי שלהן כדי להיסחר בנאסדק. מעבר לזה לחברות הגלובליות הגדולות יש עשרות מיליארדי דולרים במזומן שהן מחפשות מה לעשות איתו. היום מיקרוסופט קנתה חברה בשווי חמישה מיליארד דולר, החברה מוכרת 200 מיליארד דולר, אין רווח. התופעה הזו לא הסתיימה. כל עוד יש כל כך הרבה כסף זמין, אין אלטרנטיבות אמיתיות, וזה זורם לתוך ההייטק. השוויים שאני רואה היום בהייטק הם גבוהים, בחלק מהמקומות הם לא ריאליים וברגע שיהיה מחסור של ההון או אלטרנטיבות איפה לשים את הכסף אנחנו נראה תיקונים משמעותיים בשוק".

סולימן: "לא הכול בשליטתנו. יש משברים עולמיים. יכולות להגיע הפתעות. איך אפשר להתכונן לזה?".

בועז דינטי: "צריך להיות מוכנים למשבר. אין מה לעשות, כשאתה קם בבוקר כל יום אתה צריך לקחת טווחי ביטחון. אנחנו מנצלים את העובדה שיחסית קל לגייס כסף ואנחנו מגייסים לחברות פורטפוליו. החברות שומרות על המזומנים. שתיים – בונים מודל עסקי. החברות שורפות כסף, אבל זה מחיר הצמיחה. אם יהיה משבר אפשר להקטין את הצמיחה ולשמור את המזומנים. אפשר להעביר את החברות לרווחיות ואז הן שוות לאורך זמן. החברות הגדולות שיצליחו להתמודד טוב כשיגיע המשבר ימצאו הרבה הזדמנויות וזה יהפוך אותן לחברות עוד יותר גדולות".

רובי סולימן, רן בן אור, בועז דינטי, עו"ד ליאור אורן (צילום: מגד גוזני)

(צילום: מגד גוזני)

סולימן: "ראינו כמויות של עסקאות. מה עושה עסקה מוצלחת? מהן הטעויות הנפוצות ביותר?".

בן אור: "השאלה קצת רחבה, אפשר לתת הרצאה שלמה. התחום שלנו בעצם מתחילתו ועד סופו מיזוגים ורכישות. כשאנחנו נכנסים זה מיזוגים, כשאנחנו יוצאים זה מיזוגים. באמצע חלק ממודל הצמיחה של החברות נשען על עסקאות מיזוגים ורכישות. אין חברה בקרן טנא שלא עשתה עסקאת מיזוגים ורכישות משמעותית או לפחות בחנה. מהניסיון שלי אני יכול להגדיר שני מאפיינים לכישלונות בעסקאות האלה: אחד זה סינרגיה. כשחברה תפעולית קונה חברה תפעולית אחרת זה חייב להיות על בסיס סינרגטי. אם נטפים תקנה חברה בתחומה זה לא כמו שקרן טנא תקנה חברה שאין איתה שום קשר. לפעמים התפתינו להרחיב קצת את הגדרת הסינרגיה – כשאתה לא חד בנושא הזה ואתה קונה חברה שלא בדיוק סינרגטית זה לא נכון. אתה לא מייצר ערך נוסף. אלמנט שני זה נושא המינוף. כשאתה עושה עסקה יש אלמנט של מינוף. אנחנו מאוד ערניים לנושא הזה בגלל ההתכוננות ליום סגריר. צריך לתת את הדעת לנושא המינוף. יש מקומות שהלכנו קצת גבוה מדי לעומת המקומות שאנחנו מרגשים נוח. לא נפלו השמים, אבל אנחנו מנסים לא להיות שם ולא להגיע לשיעורי מינוף גבוהים מדי".

אורן: "העסקה המצוינת היא האויבת של העסקה הטובה מאוד. הרבה פעמים כשלקוח רוצה למכור חברה והרוכש מקשיח עמדות לפעמים הלקוח אומר עד כאן. לפעמים זה מוצדק, לפעמים לא. צריך להיות יותר יצירתיים בעסקה במקום לוותר עליה, לבנות עסקה טובה מאוד, לא מצוינת, שתיטיב עם הבעלים גם בשנים לאחר מכן".

סיקורים נוספים

"אם הוט תחולל תחרות בסלולר, בזק עשויה להעניש אותה"

הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים דיויד גילה אמר בשיחה עם מתן חודורוב: "מברך על עצירת המיזוג בין מזרחי טפחות לבנק אגוד. התבטאות פומביות על אסטרטגיה עתידית יכולה להיות ניסיון להסדר כובל. הפיצול של זכייניות רעיון 2 הוא רעיון טוב"

ועידת המיזוגים והרכישות של המחלקה המסחרית של The Marker ו-PWC נפתחה הבוקר

להיבלע מבלי להיבלע: היום, שני, 4.6, יצאה לדרך במלון דן פנורמה בתל אביב ועידת מיזוגים ורכישות של המחלקה המסחרית שלThe Marker ו-PWC. על הפרק: העסקאות שמעצבות את הכלכלה הישראלית ותופסות בשנים האחרונות את הכותרות הראשיות

"אנחנו לא רואים צמיחה של חברות תעשייתיות ישראליות"

רו"ח דורון סדן, שותף ומנהל בכיר ב-PWC ישראל, פתח את כנס מיזוגים ורכישות עם השוואה בין שוק חברות ההייטק הישראלי המשגשג, לבין שוק חברות התעשייה שמתקשה להתחרות בו

ממחסן קטן בצפון למותג שנלחם באחד הענפים המונופוליסטיים בישראל

עינב אדיב ברר, שהקימה את מותג החיתולים המצליח "בייביסיטר", מספרת על שתי ההחלטות החשובות ביותר שקיבלה מאז פתחה מחסן לייצור מגבונים בגיל 22 ועד למכירת חברת החיתולים ששברה את השוק בישראל

הממונה על ההגבלים על פסילת המיזוג: "מזרחי טפחות לא צריך את בנק אגוד כדי להיות מוצלח בשוק הבנקאות"

עו"ד מיכל הלפרין התייחסה לראשונה לפסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד ולטענה כי ההחלטה הושפעה משיקולים פוליטיים: "לדברים האלה אין שחר"; וגם דיברה על מיזוג שופרסל-ניו פארם: "פתאום שוק הפארם מתעורר ומתחיל לייצר תחרות"

"כשהכל קורס כי ניכו מס שלא בצדק - הנאמן יכול לדאוג להחזרת הכספים"

צביקה ברנשטיין, שותף מייסד של חברת 102TRUST שמוזגה לאחרונה עם חברת IBI CAPITAL, הסביר בכנס מיזוגים ורכישות על תפקידו של הנאמן בעסקות מזומן - שנחשב לעתים זניח, אך במקרים רבים מתגלה כבעל חשיבות גדולה

עו"ד דוני טולידאנו: "הרגולציה מקיפה את כל פעילות החברה"

עו"ד דוני טולידאנו, שותף, ראש מחלקת מיזוגים ורכישות בארדינסט בן נתן, טולידנו ושות', דיבר בהרצאתו על הרגולציה בעסקאות M&A. בנוסף, הוא התייחס לסערת פסילת מיזוג מזרחי טפחות ואגוד: "החלטת רשות ההגבלים העסקיים היתה שגויה לחלוטין ובלתי סבירה"

"לרפורמת המסים של טראמפ השלכות מורכבות על המשק הישראלי"

פאנל: בין מהפכת המיסוי של טראמפ לתמריצי המיסוי של ישראל * מנחה: מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של חדשות עשר * משתתפים: רו"ח דורון סדן, שותף ב-PWC; ד"ר אלכס קומן - מרצה ליצירת ערך באוניברסיטת ת"א; אלון גרנות, סמנכ"ל פרוטרום

"פתאום היו לנו משרד אחד ברעננה, אחד בארה"ב ואחד בעזה"

ערבי, סיני וישראלי קמים בבוקר לפתח מוצרים ביחד - זו לא התחלה של בדיחה, זו המציאות של חי פורשר, מנכ"ל ומייסד חברת הייעוץ הארגוני Agileforsure, ושל קובי לוי, סגן נשיא בחברת רשתות התקשורת מלאנוקס

איריס לוביץ, מייסדת ושותפה, SmartTeam: "לדבר עם משקיעים זה מקצוע"

איריס לוביץ, מייסדת ושותפה ב-SmartTeam דיברה על עסקאות, רכישה ומיזוגים - גרסת המשקיעים, וענתה על השאלה איזה עסקאות רכישה המשקיעים אוהבים?