fbpx
Conferences

שוק ה-M&A במגמת התבססות

רו"ח שלומי ברטוב, מנכ"ל פאהן קנה יועצים


יישום אסטרטגיית צמיחה באמצעות "סדרת מיזוגים ורכישות" השתלם — ברוב החברות נרשמה צמיחה שנתית ממוצעת דו־ספרתית

ממוצע עסקות ה-M&A, בשוק הישראלי בשנים האחרונות הוא כ-250 עסקות בשנה, כפול ממספר העסקות שלפני 2014. נתון זה הוא מתוך הסקר השנתי של חברת פאהן קנה יועצים, חברה בת של פירמת רואי החשבון פאהן קנה Grant Thornton Israel, הסוקר את התפתחות שוק המיזוגים ורכישות הישראלי עד לסוף חודש מאי 2019.
הסקר כולל, עסקות שנסגרו סופית בטווח שבין 5 מיליון למיליארד דולר, ומגלה גם כי בשנים אלו נרשם גידול בשיעור של עשרות אחוזים בהיקף השוק, שעומד על 12 מיליארד דולר בשנה.
עוד עולה מהסקר כי חברות במשק מבצעות יותר ויותר מיזוגים ורכישות בעלויות נמוכות ביחס לשנים האחרונות. שווי העסקה החציוני היה בחמשת החודשים הראשונים של 2019 כ-20 מיליון דולר וזאת בדומה לשווי העסקה הממוצע שנרשם בשנים האחרונות. כמו כן, 82% מהעסקות נעשו בסכומים שמתחת ל–50 מיליון דולר.
אסטרטגיות צמיחה: אסטרטגיית מיזוגים ורכישות היא אחת הדרכים המרכזיות הננקטות כיום על ידי חברות ותאגידים כדי להשיג התרחבות לשווקים חדשים תוך גיוון של מוצרים ושירותים והגדלת נתח השוק בענף. קיימות שלוש אסטרטגיות צמיחה עיקריות: אסטרטגיית צמיחה אורגנית: על אף היותה פחות מסוכנת היא מגיבה באיטיות לשינויים תכופים בטכנולוגיות ובמבנה התחרות ולכן מוגבלת בד"כ לקצב צמיחת הענף.
מגה מיזוגים: זוהרת כלפי חוץ אך מאופיינת לעיתים בפרמיות חריגות שלימים יוצרות קושי להגן על המוניטין והשווי. כמו כן, מלווה בהיקף אינטגרציה רחב הכולל שינויים במבנה הארגוני, בנהלים, בתרבות הארגונית, בתמהיל המוצרים ובכמות העובדים.
סדרת מיזוגים ורכישות: מאפשרת את היתרונות הבאים:
• בדיקת נאותות — רמת רזולוציה גבוהה יותר.
• מטרה ספציפית — אפשרות איתור חברת המטרה המתאימה ביותר.
• "Carve-Out" — אפשר לקנות חטיבה או חלק מהחברה (Carve-Out), ובכך גם לשלם מחיר ריאלי.
• "Acqui-Hire"— מביאה לידי ביטוי את הערך של קבוצת עובדים מיומנת בתחומי הטכנולוגיה.
• (PMI (Post-Merger Integration — תהליך ההטמעה בד"כ אפקטיבי יותר.
נתוני הסקר מגלים כי לאורך העשור האחרון, יישום אסטרטגיה זו הוביל לצמיחה גבוהה בשווי שוק. ביותר מ-80% מהחברות שביצעו סדרות של רכישות וברוב החברות נרשמה צמיחה שנתית ממוצעת דו ספרתית.
סיבה נוספת לשימוש ב-"סדרת מיזוגים ורכישות" היא כמות גבוהה של חברות מטרה באירופה ושל משקיעים אירופאיים בישראל. מניתוח מספר העסקות בחמש מדינות מפתח באירופה (צרפת, גרמניה, הוא יעד מתאים לביצוע עסקות עבור חברות ישראליות.
למרות היתרונות הרבים הקיימים ביישום אסטרטגיית צמיחה באמצעות "סדרת מיזוגים ורכישות" חשוב לבחון כל עסקה לגופה ולשם כך מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע שיוכלו לתת את המידע הרלוונטי אודות הסיכונים ברכישה ולהתאים את רמת הסיכון לפוטנציאל הצמיחה.

סיקורים נוספים

"לא עוזרים לנו לצמוח, ההצלחה שלנו היא למרות המדינה ולא בזכותה"

הכלי החדשני למימון: פלטפורמות להשקעות המונים, בתמורה למניות

"ישראל היא מותג־על בסין; נצטרך ללכת בין הטיפות עם ארה"ב כדי להימנע מעימות"

"האקזיט הפך אותי למנכ"לית טובה יותר"

מגמות בשוק המיזוגים והרכישות

"בדרך למיזוג, המנהלים שוכחים את עובדי החברה"

הקרן שעזרה למייסדי NSO לרכוש מחדש את החברה

הקשר בין זוגיות פרק ב' ל-M&A

כיצד לזהות מחוללי ערך ב–M&A

"להביא ללקוח את תוצאת הנטו המקסימלית"