fbpx
Conferences

"תשתיות התחבורה במשבר עמוק"

מנכ"ל האוצר שי באב"ד הבהיר בוועידת התשתיות כי אין בכוונת שר האוצר לפרוץ את התקציב בשנת בחירות: "כחלון הצליח להביא לכך שכל החלטה של שר מעל עשרה מיליון ש"ח, כולל רה"מ, צריכה לקבל את אישורו קודם"

"מדברים הרבה על משבר הדיור אבל אחד המשברים הגדולים זה המשבר בתחבורה. נושא התשתיות לתחבורה והסעת המונים נמצא במשבר עמוק כי מדינת ישראל לאורך המון שנים לא השקיעה בתשתיות", כך אמר בועידת התשתיות מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. "רק ב-2020 נפקיד את תכנית המטרו לקווים שיהיו פה רק ב-2030, כשמדינות אחרות חוגגות 100 שנה לרכבת תחתית. זאת בעיה. צריך להגיד מצד שני זה שיש שר תחבורה שמכהן כבר שלוש קדנציות ברצף עשה רק טוב בתחום הזה. עצם זה שהייתה רציפות למשרד התחבורה, עם תקציבי ענק של 20 מיליארד ש"ח ומשנת 2016 פעם ראשונה משקיעים יותר בתחב"צ מכבישים, זה הישג. לא השקיעו במשך שנים, וגם כשכבר השקיעו יש בעיה אדירה של רגולציה, לוקח שנים לאשר קו ומשנים עשר פעמים בכל הוועדות המוניציפלית, המחוזית הארצית, כשיש גם בעיית ביצוע כי אין גופים שיבצעו. חלק מהדברים שעובדים עליהם זה לקצר את התכנון, למשל בקווי המטרו. לגבי ביצוע לנסות לעשות כמה שיותר פרויקטי PPP. הממשלה לא יודעת לבצע, אז היא צריכה לתת את הכלים לסקטור הפרטי. כשמדובר בתשתיות לאומיות צריך לעשות את זה בשיתוף הממשלה כדי שאף אחד לא יגזור קופון והשירות לאזרח יהיה טוב".

נחמיה שטרסלר ושי באב"ד (צילום: מוטי מילרוד)

נחמיה שטרסלר ושי באב"ד (צילום: מוטי מילרוד)

נחמיה שטרסלר: "הרפורמה בחשמל לא נראית כמו הצלחה גדולה. האם היא באמת טובה?"

באב"ד: "אני לא מסכים. הרפורמה טובה מאוד. תמיד אתה צריך לבחון לעומת האלטרנטיבה. במסגרת הרפורמה יפרשו 2,200 עובדים מחברת החשמל. אין שקל אחד שניתן לעובדים עבור החתימה, ואין יותר חשמל חינם לעובדים חדשים. שינינו בכלל את יכולת הניהול לנהל את החברה. בכל תחנות הכוח תהיה תחרות מלאה. הכי חשוב – שנים לא משקיעים ברשת ההולכה וחלוקה ולכן בכל גשם או שלג יש נפילות. רשת החשמל לא תעמוד אם מזג האוויר יחמיר. הרפורמה הובילה לכך שמשלמים לעובדים והחלק השני הולך ברובו להשקעה ברשת ההולכה והחלוקה, ולצמצום החוב של חברת החשמל. אנחנו מצמצמים את החוב ב–20% לעומת מה שהיה. נשקיע ברשת חכמה. עד היום אפשר היה להתחבר למונים רק דרך חברת חשמל. בקרוב חברות חדשות יוכלו להציע חיבור למונה. זה ייצר תחרות ומחירים יותר נכונים. האם זה דיל מושלם? בעולם אוטופי ברור שלא. 22 שנים ניסו להעביר רפורמה בחברת חשמל. החוק הראשון דיבר על רמה קיצונית ולא הצליחו ליישם. כל שנה היו מגיעים לוועדת הכלכלה ודוחים בעוד שנה. בפועל מי שמשלם את המחיר זה אזרחי מדינת ישראל. הרפורמה גרמה לכך שבעוד שמונה שנים תעריפי החשמל יירדו בצורה משמעותית כי מבנה החברה יהיה יותר רזה. אין פתרונות קסם אבל אם לא נעשה היום דברים מחר יהיה אותו הדבר".

שי באב"ד (צילום: מוטי מילרוד)

שי באב"ד (צילום: מוטי מילרוד)

שטרסלר: "התכנון היסודי לשנת 2018 היה 1% גירעון. בא שר האוצר והעלה ל-2.9%".

באב"ד: בסוף מה שמשנה הוא מה יחס החוב תוצר. לא משנה הגירעון. זה המדד המרכזי של ה-OECD, ומדינת ישראל הצליחה להוריד את יחס החוב תוצר ל–60% – לא ב–2020 אלא ב–2018. שר האוצר חוקק את חוק הנומרטור, שאומר שבפעם הראשונה הממשלה לא יכולה לקבל התחייבויות עתידיות בלי להביא מקורות היום. אף שר אוצר לא הצליח לחשק ככה את ממשלות ישראל קודם. הוא הצליח להביא לכך שכל החלטה מעל עשרה מיליון ש"ח שכל שר כולל רה"מ רוצה להביא לממשלה הם צריכים את אישורו קודם. ההוצאות לא התפזרו, אף שנה לא חרגנו. סיימנו במצטבר עם 3% פחות מיעדי הגירעון. אז אפשר לתפוס חודש אחד בשנת 2018 ולדבר על קטסטרופה ולמחוק 40 מיליארד שקל שנחסכו. ראוי ונכון יותר להסתכל על הכוס המלאה ולראות מה קרה משנת 2015 עד סוף 2018.

סיקורים נוספים

"הממשלה השקיעה בתשתיות חצי מהסכום שתקצבה. זה נזק גדול למשק"

עו"ד תמי פירון, שותפה בכירה במשרד מ.פירון ושות', הציגה בוועידת תשתיות ישראל נתונים על חוסר ההשקעה בתשתיות בישראל: "בעוד שבישראל נוסעים 2,000 כלי רכב על כל ק"מ כביש, בעולם נעים 600 מכוניות על כל ק"מ. מצב התשתיות שלנו בכי רע", אמרה פירון, ראש מחלקת נדל"ן תשתיות ומימון פרויקטים במשרד.

האם הקטר ההיברידי/דואלי הכי חזק מתקרב לישראל?

פאבלו חואן, מנהל מכירות בחברת הרכבות השווייצית סטדלר, הסביר בוועידת התשתיות על הדגם החדש של הקטר הדו תכליתי של החברה

"שוק המימון לתשתיות מתפוצץ - צריך גוף שיעשה סדר"

שוק המימון לתשתיות בישראל נהנה מצמיחה וכניסה של גופים חדשים כמו בנקים זרים וקרנות חדשות מהארץ ומהעולם • בפאנל המימון של ועידת התשתיות דנו בכירי תחום המימון בישראל בחסמים ובבעיות שעמם מתמודדים גופים מממנים של פרויקטים גדולים • "לכל אחד מהגופים יש תורה שונה וכל אחד מהם משנה את תורתו ממכרז למכרז"

האיום האמיתי על תשתיות ישראל

רונן יונה, מנכ"ל הר־טוב ניהול

"מי שיסע בתחבורה ציבורית יגיע מהר יותר"

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל הודפת את הביקורת ומבטיחה עתיד ורוד לתחבורה הציבורית בישראל: "רואים היום מהפכה בתקציבים - כל שנה הם גדלים במיליארדי שקלים"

האינטרנט של הרכבות

אדוארדו טאפיה, מנהל לקוחות באלסטום

"שר התחבורה סלל אוטוסטרדה לעיר הבה"דים - אבל שכח את ירוחם"

ראש המועצה המקומית היוצא של ירוחם, מיכאל ביטון, תקף בחריפות את הממשלה בוועידת התשתיות: "אומרים לנו שיביאו רכבות וכבישים לירוחם. אבל רכבת וכביש לא מביאים אף תושב לירוחם. מה שמביא תושב לירוחם זה חינוך, מתנ"ס, רחוב נקי"

"בתחבורה אנחנו רגע לפני משבר דרמטי כמו משבר הדיור"

שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמר בוועידת התשתיות כי סוגיית התחבורה בישראל לא טופלה מספיק על ידי הממשלה בשנים האחרונות. "הפקקים שיש היום יהיו זיכרון מתוק ורחוק לעומת מה שצפוי לנו"

מנכ"לי משרדי התחבורה והאוצר בוועידת התשתיות של המחלקה המסחרית של דה מרקר

מי האיש שהבין שהזיזו את המכולה שלו?

אשל ארמוני, יו"ר דירקטוריון נמל חיפה, הסביר בוועידת התשתיות איך משבר הפרטת הנמלים מתקרב לפתרון – ומה הנכס החשוב ביותר בשירות הציבורי, שמאפשר לפתור סכסוכי עבודה שמכבידים על הציבור כולו