fbpx
Conferences

6 טרנדים טכנולוגיים בעולם הקמעונאות

"ישנם כיום שישה טרנדים טכנולוגיים עולמיים בולטים המתחוללים בענף הקמעונאות", כך אמר דן סופר, מנכ"ל וריפון ישראל וסגן נשיא פיתוח עסקי בווריפון העולמית בוועידת הקמעונאות. "הטרנד הטכנולוגי הראשון הוא הבינה המלאכותית – הבינה המלאכותית מתמקדת במיוחד בניתוח של דאטה ובעצם בקבלת החלטות ללא מגע יד אדם. זה קורה למשל במודולים של מבצעים או בהזמנת מלאי ללא צורך בקבלת החלטות אנושית, אבל יש סוג אחר של בינה מלאכותית המתמקד דווקא בפן של המכירות, ודוגמה טובה לכך היא פיתוח של רובוט המסתובב בחנות כנציג שירות המעניק את מלוא תשומת הלב ללקוחות".

הטרנד השני לדבריו של סופר הוא "הרב ערוציות". "הרב ערוציות מתבטאת בתחומים רבים, כמו למשל ערוצי הגישה של הלקוחות אל הקמעונאים", אמר, "דוגמאות טובות לכך הן שימוש בסמארטפון כדי לסרוק מוצרים לצורך קנייה או באופן שהקמעונאי לוקח קופה מבוססת טאבלט ויכול לסיים את כל תהליך הרכישה של הלקוח באולם המכירות במהירות ובקלות ללא צורך של הלקוח להמתין בקופות".

"זה נובע מהצורך של הצרכנים לקנות את המוצר און ליין ולאסוף אותו בחנות הפיזית. הדבר דורש מערכות מסונכרנות שיעבדו בצורה הרמונית ויעניקו חוויית משתמש איכותית. יש לנו שותפה דנית שמפעילה אפליקציית תשלום בדומה לביט ופפר שמבוססת על המסד הדני והבסיס שלה הוא העברת תשלום ישירה מחשבון הבנק למוכר שלא באמצעות כרטיס האשראי. הדרך לקבל את זה בעולם הקמעונאי ללא כרטיס אשראי הייתה באמצעות טכנולוגיה שהתחברה למסופים הבנקאיים בנקודות המכירה. הדבר יוצר צורת תשלום פשוטה ביותר".

דן סופר (צילום: מוטי מילרוד)

דן סופר (צילום: מוטי מילרוד)

"הטרנד השלישי הוא שימוש במרכיבים דיגיטליים חכמים. עם אלה ניתן למנות פיתוחים כגון מראה חכמה שבה אפשר למשל ללחוץ על כפתור ולראות את הבגדים שאתה מודד בצבעים אחרים הקיימים בחנות, או למשל תאי מדידה חכמים שמתאימים בגדים לגוף ולמידות של הלקוחות כשבלחיצת כפתור אפשר לרכוש את הבגדים בלי לחכות בקופה בתור. "לכאן נכנס גם כל נושא המציאות הרבודה, שהוא הטרנד הטכנולוגי הרביעי, כי הקמעונאים למדו עם הזמן שככל שיש יותר אינטראקטיביות עם הלקוחות היקפי המכירות גדלים".

דן סופר (צילום: מוטי מילרוד)

דן סופר (צילום: מוטי מילרוד)

סופר הוסיף כי הטרנד הרביעי עוסק בכל מה שקשור לרכישת המוצר ויציאה קלה ומהירה מהחנות ללא צורך בהגעה לקופה והמתנה ארוכה. "כיום לא צריך כבר לגשת אל הקופה הפיזית, ורואים זאת במקדונלד'ס, שבה אפשר להזמין את המוצרים על המסך, לשלם עליהם, לקבל את הקבלה ורק להמתין לאיסוף המוצרים מהדלפק. או למשל כמו אופן סריקת המוצרים בצורה עצמאית לתשלום כפי שניתן לראות היום ברשתות שונות ללא צורך להמתנה בקופות. יש היום גם טכנולוגיות שבודקות שכל מה שנמצא בעגלת הקניות אכן נסרק ושולם".

בסיכום דבריו ציין סופר כי הטרנד החמישי הוא הפרסונליזציה, שכן ככל שהמוצר מותאם יותר אישית היקף המכירות גדל, ולבסוף הטרנד השישי והאחרון הוא כל מה שקשור לאינטגרציות המורכבות בין המרכיבים הדיגיטליים למרכיבים הפיזיים במהלך הקנייה.

 דן סופר, מנכ"ל וריפון ישראל וסגן נשיא פיתוח עסקי בוריפון העולמית

סיקורים נוספים

"חיובים בהוראות קבע הם יותר מטריליון שקלים"

שי פרמינגר, מנכ"ל ERN סליקת תשלומים, מסביר על הדור הבא של הצ'ק הדיגטלי

"כשאגיע לשיא יכול להיות שאחפש לשרת במקום אחר"

"מה שחסר היום שהקופה תהיה מחוברת למדף" - רמי לוי ויפית אטיאס לוי בשיחה עם קרן מרציאנו

הפתרונות שיוציאו את ענף האופנה מהמשבר

אילן רדו, RFKeeper VP Product

"טסקו זכתה מביטול מדף הממתקים בקופה"

שירלי קנטור, מומחית לפיתוח אג'נדה חברתית, טוענת כי למהלך שנקטה הענקית הבריטית "היה מחיר גבוה, אבל הוא יצר תמורה נהדרת: נאמנות של לקוחות לחברה"

"אסור להתרחק מהשיווק המסורתי"

מה הקשר בין חדשנות לעתיד הקמעונאיות?

בר מילר, מנכ"ל משותף, ריטייל סופט

"אנחנו משתדלים לצמצם את הנטל הרגולטורי"

עו"ד מיכאל אטלן התייחס בדבריו לניסיון לצמצם את הנטל הרגולטורי על הקמעונאים תוך הגנה על זכויות הצרכנים

עוברים לתשלום דיגיטלי

אמיר רביד, סמנכ"ל פיתוח עסקי ומנהל חטיבת פתרונות התשלום, וריפון ישראל

"הדרך היא להסתכל מה הלקוח רוצה ואיך להנעים את זמנו"

עולם הרכישות באינטרנט הוא האיום הגדול על הקמעונאים המסורתיים, אבל הוא גם ההזדמנות הגדולה שלהם. איך בכל זאת מתמודדים עם הזמנים המשתנים? עבור בכירי הקמעונאים בישראל התשובה מורכבת

האתגרים החבויים במעבר מאופליין לאונליין

איילת לזרוביץ', Product Director, DevSense